Wiadomości z Katowic

Czwartkowy proces Psycho Fans w Sądzie Okręgowym odwołany

  • Dodano: 2022-09-23 13:00, aktualizacja: 2022-10-03 11:46

W czwartek, 22 września w Sądzie Okręgowym w Katowicach miał odbyć się kolejny proces w sprawie zorganizowanej grupy przestępczej Psycho Fans, związanej ze środowiskiem pseudokibiców Ruchu Chorzów. Rozprawa została jednak odwołana, a powód wydaje się być prozaiczny.

Oskarżeni w sprawie Psycho Fans

O procesach w sprawie Psycho Fans, gangu związanego ze środowiskiem pseudokibiców Ruchu Chorzów, mówi się w całej Polsce od 2019, kiedy ruszyła pierwsza rozprawa obciążająca członków tej zorganizowanej grupy przestępczej. Sprawa ma wiele wątków i do tej pory zarzuty postawione zostały już 129 osobom, jednak nowe fakty cały czas wychodzą na jaw. W lipcu tego roku Prokurator Śląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach skierował do katowickiego Sądu Okręgowego akt oskarżenia przeciwko Maciejowi M. (ps. „Maślak”), Łukaszowi L. (ps. „Lucky”) i 8 innym osobom w sprawie popełnienia łącznie 57 przestępstw. Sama grupa oskarżona jest jednak o dokonanie około 100 przestępstw kryminalnych oraz ekonomicznych.

Czwartkowy proces odwołany

Wczoraj miał odbyć się kolejny proces w sprawie zarzutów postawionych członkom grupy Psycho Fans. Następna rozprawa planowana była na 29 września. Czwartkowy proces nie doszedł jednak do skutku. Oficjalnego powodu nie podano, jednak gazeta Dziennik Zachodni, powołując się na nieoficjalne źródła, sugeruje, że przyczyną było zwolnienie lekarskie sędziego, prowadzącego sprawę. Nie wiadomo na ten moment, kiedy odbędą się kolejne rozprawy, ani jaki będzie dalszy przebieg procesu. 

Warto przypomnieć, że 9 września mały świadek koronny rozpoczął zeznania, z których wynikało, że grupa handlowała amfetaminą kupioną między innymi od pseudokibiców klubu Zagłębie Sosnowiec. Mówił też o włamaniu do siedziby Ruchu Chorzów czy podpaleniu samochodu kibica Górnika Zabrze. Na współpracę z prokuraturą zdecydowało się także kilku innych podejrzanych, a ujawnienie przestępstw objętych aktem oskarżenia było, jaki pisze prokuratura, możliwe, m.in. dzięki obszernym wyjaśnieniom złożonym przez członków grupy „Psychofans” .

O co oskarżeni są członkowie Psycho Fans?

Jak donosi prokuratura krajowa, gang pseudokibiców Ruchu Chorzów ma na swoim koncie już 22 akty oskarżenia. Przestępstwa, które popełniała grupa to między innymi pranie brudnych pieniędzy w zarejestrowanej na „słupa” dyskotece na Dolnym Śląsku, oraz liczne kradzieże. Dużym wątkiem w sprawie jest handel amfetaminą i kokainą, a także stworzenie tzw. „kanału przerzutowego” marihuany z Hiszpanii do Polski, który posłużył do przemytu ponad 132 kilogramów narkotyków.

Jednym z najcięższych przestępstw, jakich dopuściła się grupa, jest zakatowanie na śmierć kibica jednego ze śląskich klubów piłkarskich, a także dwukrotne pobicie przywódcy pseudokibiców Górnika Zabrze o pseudonimie „Lotek”. Swoistym kuriozum jest zarzut w sprawie napaści na swój własny klub sportowy, z którego ukradziono prawie 24 tysiące złotych. Grupa oskarżona jest także za liczne napady, rozboje z maczetami, oraz nielegalne posiadanie broni.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również