Wiadomości z Katowic

Dla bezpieczeństwa w Ligocie

  • Dodano: 2022-12-13 06:30, aktualizacja: 2022-12-13 06:42

Policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Katowicach wspólnie z dzielnicowymi z Komisariatu Policji III w Katowicach przeprowadzili w dzielnicy Ligota akcje profilaktyczno-edukacyjną promującą bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Akcja miała na celu informowanie mieszkańców dzielnicy, jak istotny wpływ na ich bezpieczeństwo ruchu drogowym mają elementy odblaskowe, a także przypomnienie o obowiązujących przepisach Prawa o Ruchu Drogowym.

Akcja odbyła się w katowickiej dzielnicy Ligota, gdzie mundurowi rozmawiali o bezpieczeństwie w ruchu drogowym z jej mieszkańcami. W trakcie rozmów pieszym przypomniano, że jesienią i zimną dzień staje się krótszy, a warunki atmosferyczne ulegają pogorszeniu, a co za tym idzie, osoba piesza staje się słabo widoczna dla innych uczestników ruchu drogowego. Apelowano do pieszych o korzystanie z elementów odblaskowych, gdyż umieszczone we właściwym miejscu kilkukrotnie zwiększają ich widoczność i pozwalają kierującym pojazdami dostrzec ich ze znacznej odległości, przez co mają więcej czasu na wykonanie manewru wymijania bądź hamowania.

Ponadto w trakcie działań apelowano do pieszych o zachowanie szczególnej ostrożności w rejonie przejść dla pieszych zwłaszcza po zmroku czy w trakcie opadów atmosferycznych. Przypomniano również o zakazie korzystania z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego podczas wchodzenia lub przechodzenia przez jezdnię lub torowisko, w tym również podczas wchodzenia lub przechodzenia przez przejście dla pieszych – w sposób, który prowadzi do ograniczenia możliwości obserwacji sytuacji na jezdni, torowisku lub przejściu dla pieszych.

Policja przypomina, że każdy pieszy poruszający się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym jest obowiązany używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu, chyba że porusza się po drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub po chodniku (przepisu nie stosuje się w strefie zamieszkania).

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również