Wiadomości z Katowic

Dolina Trzech Stawów zyskała nową atrakcję – pumptrack!

  • Dodano: 2024-05-14 10:15

W Dolinie Trzech Stawów dobiegła końca budowa trzeciego pumptracka w mieście. Został on zrealizowany w ramach Budżetu Obywatelskiego. Wykonawca zakończył już wszystkie prace budowlane. Choć zlecono mu wykonanie jeszcze kilku poprawek, to nie wpływają one na użyteczność toru, dlatego – by dzieci i młodzież, ale także dorośli mogli korzystać z pogody i nowej atrakcji – zdecydowano się już udostępnić pumptrack. 

W ramach prac konieczne było w pierwszej kolejności wykonanie ukształtowania terenu pod tor oraz roboty polegające na wyrównaniu i utwardzeniu powierzchni gruntu. Ponadto na skarpach ułożona została trawa z rolki, a przestrzeń wypełniły też elementy małej architektury – ławki, kosze i stojaki rowerowe. Prace trwały od sierpnia zeszłego roku. Łączny koszt inwestycji to nieco ponad 700 tys. zł. Wykonawca w ramach poprawek będzie musiał m.in. wymienić fragment trawy z rolki, która się nie przyjęła, ale nie wpływa to na użyteczność toru ani bezpieczeństwo. Pumptrack jest nadal ogrodzony, ale pomiędzy dwoma torami wykonano wjazd dla chcących go przetestować. Ogrodzenie zostanie zdemontowane w przyszłym tygodniu, kiedy zostaną usunięte usterki.

Tor dla mniej i bardziej zaawansowanych

Mieszkańcy mają do dyspozycji dwa tory – mini pumptrack i easy pumptrack. Ten pierwszy przeznaczony jest dla użytkowników z młodszej grupy wiekowej oraz mniej zaawansowanych. Powierzchnia jest utwardzana, z mieszanki mineralno-asfaltowej. Długość mini pumptracka wynosi 32 m, a szerokość 1,5 m. Natomiast easy pumptrack przeznaczony jest dla użytkowników bardziej zaawansowanych – ma nieregularny kształt z dużą liczbą przeszkód. Długość tego toru to już 243 m, a szerokość 1,7 m.  

– Teren, na którym powstał pumptrack, znajduje się przy stawie Łąka. Dotychczas był niezagospodarowany, z alejką asfaltową od strony południowej i zachodniej. Służył mieszkańcom do spacerów, ale postanowili oni, że idealnie nadaje się do realizacji kolejnego miejsca dla osób chcących doskonalić swoje sportowe umiejętności. Pomysł zyskał ponad 8 tys. głosów. Tor został już odebrany, choć trzeba jeszcze wymienić fragment trawy z rolki, która się nie przyjęła. Mimo to zdecydowaliśmy o tym, żeby udostępnić go mieszkańcom, by w czasie tak ładnej pogody mogli już sprawdzić nowe miejsce do rekreacji. Prosimy jednak, aby podczas korzystania nie chodzić po trawie, aby mogła się ona ukorzenić – podkreśla Mieczysław Wołosz, dyrektor Zakładu Zieleni Miejskiej. 

Wybudowany właśnie pumptrack nie jest pierwszym w naszym mieście.  Podobny działa już na Osiedlu Witosa. To inwestycja oddana do użytku w 2016 roku przy ul. Grabskiego, nieopodal kortów tenisowych, która również została zrealizowana w ramach Budżetu Obywatelskiego.  Drugi tor znajduje się w oddanym niedawno do użytku parku Wełnowieckim, chociaż ten jest przeznaczony tylko dla rowerzystów, a z pumptracku na Trzech Stawach mogą korzystać rowerzyści, osoby na rolkach czy hulajnogach.

Dolina Trzech Stawów – atrakcyjny teren i wiele możliwości spędzania wolnego czasu

Nowa przestrzeń w Dolinie Trzech Stawów jest świetnym uzupełnieniem oferty rekreacyjnej dla mieszkańców. Oprócz pumptracku można tu korzystać m.in. z gastronomii, placów zabaw, miejsc do spacerowania czy dużych przestrzeni do biegania dla psów. Znajdująca się niedaleko rolkostrada pozwala na spokojną jazdę na rolkach. Listę atrakcji uzupełniła w ostatnim czasie nowa ścianka tenisowa, co daje możliwość trenowania umiejętności w kolejnej dyscyplinie sportu. Niedawno park zyskał także nową ścieżkę, meble miejskie oraz odnowioną scenę taneczną przy stawie kajakowym. 

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również