Wiadomości z Katowic

Działania profilaktyczne katowickiej drogówki "Mandat albo zadanie specjalne"

  • Dodano: 2021-09-28 06:45, aktualizacja: 2021-09-28 06:52

Katowiccy policjanci wraz z partnerami w Europejskim Dniu Bez Ofiar Śmiertelnych na Drogach zorganizowali działania profilaktyczne pn. „mandat albo zadanie specjalne”. Podczas akcji funkcjonariusze służb ratunkowych skłaniali kierowców do refleksji pokazując w bezpiecznych warunkach skutki wypadków drogowych spowodowanych najczęściej jazdą z nadmierną prędkością.

W ramach Tygodnia Mobilności we wszystkich europejskich krajach pod nazwą EDWARD - „Europejski dzień Bez Ofiar Śmiertelnych na Drogach” katowiccy policjanci zorganizowali niekonwencjonalne działania profilaktyczno - prewencyjne wraz z inspektorami Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego w Katowicach, strażakami z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej nr 1 Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach, ratownikami medycznymi z Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Katowicach, przedstawicielami Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Katowicach oraz przedstawicielem Zakładu Pogrzebowego „Walicki” w Bytomiu. Celem działań było poprawa bezpieczeństwa na drogach poprzez uświadomienie kierującym pojazdami, jakie są główne przyczyny wypadków drogowych.

Mandat albo zadanie specjalne

W ramach akcji kierowcy, którzy podczas działań popełnili wykroczenie stanęli przed wyborem: mandat czy wykonanie zadania profilaktycznego. Kierowca, który wybrał zadanie miał do wyboru sześć kopert. Los zadecydował, które zadanie miał wykonać. Pierwszym zadaniem było wcielenie się w rolę policyjnego oficera prasowego i zaapelowanie do kierowców przed kamerą o rozsądek i ostrożność w drodze do pracy i domu w celu zwiększenia bezpieczeństwa na drodze. Drugim zadaniem było udzielenie pierwszej pomocy potrąconemu na przejściu dla pieszych dziecku. Sprawdzić jego czynności życiowe, sprowadzić pomoc, podjąć resuscytację do czasu przybycia karetki. W trzecim zadaniu kierowca miał za zadanie przejść tor ustawiony z pachołków
w specjalnych alkogoglach. Zadanie miało na celu uświadomienie, że przemęczony kierowca reaguje tak samo, jak kierowca będący pod wpływem alkoholu tj. ma zniekształcone pole widzenia czy spowolniony czas reakcji. W czwartym zadaniu kierowca miał za zadanie „wejść w skórę” strażaka biorącego udział w akcji podczas wypadku drogowego. Kierowca zakładał na siebie elementy ubrania specjalistycznego wykorzystywanego przez strażaka przy działaniach ratowniczo – gaśniczych m.in. hełm, aparat powietrzny na plecy, a do ręki łom, młot lub wąż strażacki, w których należało przejść kilkukrotnie wokół wozu strażackiego. Piąte zadanie polegało na wejściu do symulatora dachowania, aby doświadczyć, jak istotne jest korzystanie z pasów bezpieczeństwa, zabezpieczenie przedmiotów w samochodzie oraz jazda zgodna z przepisami ruchu drogowego. W szóstym zadaniu kierowca był pomocnikiem pracownika zakładu pogrzebowego na miejscu śmiertelnego wypadku dziecka. Kierowca był zaangażowany do przeniesienia „denata” do czarnego worka, a następnie do karawanu. Ponadto był poproszony o zebranie rzeczy „denata” z inscenizowanego miejsca zdarzenia.

Mamy nadzieję, że wszyscy uczestnicy naszej akcji będą pamiętali kontrole drogowe, w których brali udział do końca życia oraz będą prowadzić swoje pojazdy zgodnie z przepisami ruchu drogowego. Prawidłowe wykonanie zadania policjanci wraz z partnerami nagradzali odblaskami, zawieszkami do samochodu z obowiązującymi ograniczeniami prędkościami oraz smyczami z logo Komendy Miejskiej Policji w Katowicach.

Dziękujemy wszystkim partnerom za wspólne działania!

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również