Wiadomości z Katowic

Europejski Kongres Gospodarczy. Za likwidowane kopalnie będzie elektrownia atomowa?

  • Dodano: 2021-09-23 10:45

Likwidacja górnictwa w Polsce i bezpieczeństwo energetyczne kraju to jeden z najważniejszych tematów ostatniego dnia Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach. Dziś prelegenci rozmawiali między innymi o budowie elektrowni atomowej w Polsce.

Na jesienne wieczory najlepszy kryminał!!! Serial COLUMBO w TVS!

Niech Bóg da, żeby się udało wreszcie w terminach, a przynajmniej z maleńkimi opóźnieniami wdrożyć go do 2040 roku, bo mi się wydaje, że ten jeden blok będzie przełomowy. Bo jeśli chodzi o środowisko i zapotrzebowanie na energię, to faktycznie – bezdyskusyjnie – to nam jest potrzebne – mówi Grzegorz Tobiszowski, poseł do Parlamentu Europejskiego.

Transformacja energetyczna w Polsce to nie tylko kwestia zapewnienia bezpieczeństwa kraju, ale także kwestie ekonomiczne. Dziś do tego procesu przygotowują się największe firmy około-górnicze, wśród nich katowicki Famur.

Weszliśmy w obszar fotowoltaiki wielkoskalowalnej. Na dzisiaj posiadamy kilkaset MW projektów, które mają już wygraną aukcję, są w fazie realizacji. Planujemy docelowo, aby ten wolumen oparł się mniej więcej o około gigawat projektów, które będziemy realizować i finalizować ostatecznie wprowadzając je do sieci energetycznej – mówi Dawid Gruszczyk, wiceprezes zarządu ds. sprzedaży Famur S.A.

Koniec górnictwa na Śląsku do 2049. Prezes PGG: Musimy przekonać partnerów Komisji Europejskie"
Koniec górnictwa na Śląsku do 2049. Prezes PGG: Musimy przekonać partnerów Komisji Europejskie”

Według umowy społecznej, która została podpisana w maju tego roku pomiędzy związkami górniczymi i rządem, kopalnie na Górnym Śląsku mają funkcjonować najpóźniej do 2049 roku. Na razie jednak nie wiadomo, jak umowę oceni Komisja Europejska, która musiałaby się zgodzić na rządowe dopłaty do wydobycia węgla.

Na chwilę obecną my koncentrujemy się nad tymi pracami, argumentacją, liczbami, cyframi, modelami i to co jest potrzebne, żeby partnerów Komisji Europejskiej do projektu przekonać. Scenariuszy alternatywnych nie podajemy na rynek i nie pokazujemy, bo nic poza emocjami one nie dadzą – mówi Tomasz Rogala, prezes PGG S.A.

Może się jednak okazać, że scenariusze alternatywne będą potrzebne. Jeśli ich nie będzie, możemy być świadkami kolejnej odsłony negocjacji na linii związki-rząd.

Następna informacja

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również