Wiadomości z Katowic

Handel kontraktami terminowymi: zalety i wady, strategie i ryzyko

  • Dodano: 2021-12-13 06:00, aktualizacja: 2021-12-06 15:05

Plusy i minusy handlu kontraktami terminowymi.

Kontrakt terminowy to umowa, w której sprzedający zobowiązuje się dostarczyć kupującemu aktywo bazowe po uzgodnionej cenie i terminie, a kupujący jest zobowiązany do odkupienia przedmiotu transakcji. Każdy kontrakt jest oparty na aktywach bazowych, czy to akcjach, ropie naftowej, indeksie czy złocie. Handlując kontraktami terminowymi nie musisz kupować aktywów od razu. Płacisz niewielką kwotę przy zawieraniu umowy. Kwota, którą wpłacasz nazywana jest depozytem zabezpieczającym. Pozwala to na zakup aktywów, nawet jeśli nie masz pełnej kwoty.

Do zalet handlu kontraktami terminowymi należą:

  • Inwestorzy mogą wykorzystywać
  • kontrakty terminowe futures
  • do spekulacji na temat kierunku ceny aktywów bazowych.
  • Firmy mogą zabezpieczyć cenę sprzedawanych przez siebie walut, aby uchronić się przed niekorzystnymi wahaniami cen.

Handel kontraktami terminowymi ma jednak wady:

  1. Dźwignia finansowa może być mieczem obosiecznym, co oznacza, że zyski rosną, ale rosną też straty.

Ryzyko związane z obrotem kontraktami terminowymi

Futures jest narzędziem spekulacyjnym, ponieważ bardzo trudno jest przewidzieć, jaka będzie cena instrumentu bazowego. Mogą na nią wpływać takie czynniki jak tło wiadomości, wydarzenia gospodarcze, polityczne i wiele innych.

Handel na dźwigni finansowej może również zwiększyć zyski, jak i straty. Korzystasz z dźwigni finansowej, która daje Ci możliwość otwierania pozycji 10, 20 lub nawet 100 razy wyższych niż Twój depozyt. Jeśli cena zmieni się nie na Twoją korzyść i inwestor poniesie stratę, która znacznie przekroczy początkową kwotę rachunku zabezpieczającego, giełda wystosuje wezwanie do uzupełnienia depozytu zabezpieczającego, wymagając zdeponowania dodatkowych środków w celu pokrycia straty na rynku.

Wykorzystanie kontraktów terminowych

Na rynkach kontraktów terminowych powszechna jest wysoka dźwignia finansowa. Dźwignia oznacza, że inwestor nie musi wpłacać 100% wartości kontraktu podczas zawierania transakcji. Zamiast tego, broker będzie potrzebował początkowej kwoty depozytu zabezpieczającego, który jest ułamkiem całkowitej wartości kontraktu. Kwota, którą broker posiada może się różnić w zależności od wielkości kontraktu, zdolności kredytowej inwestora i warunków brokera.

Giełda, na której będą zawierane przyszłe transakcje, określi, czy kontrakt będzie miał charakter fizycznej dostawy, czy też możliwe będzie rozliczenie gotówkowe.

 

Wniosek

Tak więc kontrakty terminowe są potężnym narzędziem handlowym z wieloma możliwościami. Możesz użyć go do zabezpieczenia swoich pozycji przed zmianami cen po stronie strat. Teraz, gdy już rozumiesz handel kontraktami terminowymi, możesz wykorzystać tę wiedzę w praktyce.

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.