Już niedługo będzie możliwość udziału w Zielonych spacerach z Witoldem Szwedkowskim, jednym z liderów Miejskiej Partyzantki Ogrodniczej, członkiem Stowarzyszenia Architektury Krajobrazu, człowiekiem, który o faunie i florze opowiada tak, że można go słuchać bez końca, a wiedzę ma on przeogromną.
Tradycja spacerów
Tradycyjnie już spacery z Witoldem odbywać się będą w soboty, o godz. 11.00. Obowiązują na nie zapisy, które będą uruchomione na dwa tygodnie przed każdym ze spacerów. Dokładne lokalizacje zbiórek podane zostaną podczas zapisów. A dokąd udadzą się uczestnicy w tym roku, co zobaczymy i o czym posłuchają? (opisy pochodzą od przewodnika)
Śródmieście, 8 czerwca, godz. 11.00
- Zabytkowy Ogród Działkowy
Zabytkowy jest jednak nie cały Ogród Działkowy im. T. Kościuszki przy ul. Barbary, a murowane altany. Posadowione zostały nie według wskazań czy zaleceń, ale przede wszystkim w oparciu o oryginalny projekt. To umiejscowienie altan w przestrzeni półprywatnej jest przykładem znaczenia sąsiedztwa przez jego wpływ na otoczenie. Zwiedzanie ogrodu odbędzie się trasą oryginalnego układu alejek. Będzie to okazja by przyjrzeć się jak spontaniczne projektowanie zieleni na terenie działek wchodzi w dialog z podlegającą ochronie konserwatorskiej kubaturą i detalem poszczególnych altan.
Zapisy na ten spacer rozpoczną się w poniedziałek, 27 maja – 322 546 098, wew. 112
Dąbrówka Mała, 13 lipca, godz. 11.00
- W stronę Zielonego Zakątka
W przypadku osad i osiedli zlokalizowanych z dala od wielkomiejskich centrów trudno mówić o głównych ulicach. Ale przecież i Dąbrówka Mała ma swoją główną ulicę. Spacer rozpocznie się przy jednej z bardziej znanych ulic osiedla, a zakończy w Zielonym Zakątku. Przejście ulicą gen. Henryka Le Ronda pozwoli poznać w sposób przekrojowy zjawiska dotykające miejską zieleń. Zwrócicie uwagę na nieoczywiste tereny zieleni pozostawione siłom przyrody, zajrzymy na cmentarz i boisko, oszacujecie stan reliktów alei głogów, przyjrzycie się założeniom zieleni na terenach prywatnych, spróbujecie zdiagnozować stadium „thujozy”, choroby toczącej publicznie dostępną przestrzeń i zobaczycie ile gatunków obcych szturmuje Dąbrówkę Małą.
Zapisy na ten spacer rozpoczną się w poniedziałek, 1 lipca – 322 546 098, wew. 112
Załęże, 14 września, godz. 11.00
- Zielone Załęże
Z łęgowego lasu porastającego dolinę Rawy została tylko nazwa sąsiadującej z nim osady, jednej z najstarszych części współczesnych Katowic. Średniowieczna proweniencja miejsca pokazuje jak długo działalność ludzi wpływała na stan wiejskiej i miejskiej przyrody Załęża. Choć to po nim pozostaje tylko wspomnieniem dzikości, to i współcześnie miejscu nie brakuje wyrafinowania. Park pałacowy, deszczowy ogród, naturalna sukcesja na terenach kolejowych i sąsiedzkie inicjatywy w zakresie zieleni najbliższej to przykłady malujące się zieloną wstęgą w zabudowanej dolinie rzeki.
Zapisy na ten spacer rozpoczną się w poniedziałek, 26 sierpnia – 322 546 098, wew. 112
Zielone spacery z Witoldem Szwedkowskim odbędą się w ramach cyklu Mądre Zwierzę, udział w nich jest bezpłatny, a sfinansowane zostały z funduszy pochodzących z Zielonego Budżetu Miasta Katowice. Na spacery zapraszają kolejno:
Filia nr 23 z Osiedla Paderewskiego, Filia nr 1 ze Śródmieścia, Filia nr 20 z Dąbrówki Małej oraz Filia nr 3 z Załęża.