Wiadomości z Katowic

Hengelo: pełnowymiarowy debiut. Śląski zespół wypuścił w świat płytę "Try"

  • Dodano: 2019-07-22 09:15

Trzy lata po wydaniu bardzo dobrze przyjętego minialbumu „Hungry Eyes”, śląski zespół Hengelo wypuścił w świat płytę „Try”.

Znalazło się na niej 14 utworów wraz z bonusami, łączących rockową tradycję z synth-popowymi eksperymentami, przywodzącymi na myśl brzmienia charakterystyczne dla nowofalowych grup lat osiemdziesiątych.

Na płycie znajdziemy kompozycje zarówno z polskimi, jak i angielskimi tekstami

Część z nich znana jest już ze wspomnianej wyżej EP. W swoich utworach Hengelo przełamuje rockową konwencję i zadziorność,kreując przestrzenie bazujące na oryginalnych brzmieniach gitarowych, wielowarstwowych partiach syntezatorów i unikatowej barwie wokalu.

HENGELO "Chłód" ->https://www.youtube.com/watch?v=FSW1wIDlgNY

Kilka dni przed premierą debiutanckiego albumu, klip Michała Jagiełły do utworu „Chłód” otrzymał nominację w kategorii „Reżyseria” w 27. edycji Festiwalu Polskich Wideoklipów Yach Film. Warto podkreślić, że w tegorocznej edycji konkursu brały udział 284 teledyski.


Hengelo to projekt, który powstał z połączenia różnorodnych doświadczeń muzyków, a jego styl charakteryzuje się wpływami muzyki lat 80-tych, współczesnego rocka i szeroko pojętej alternatywy. Wraz z pojawieniem się w sieci debiutanckich utworów, Hengelo rozpoczęło działalność koncertową. Grupa występowała w kraju i za granicą, między innymi w Holandi i Francji. 

Zespół został szybko zauważony oraz doceniony przez odbiorców muzyki rockowej i alternatywnej i zyskał pochlebne opinie profesjonalnych krytyków, o czym mogą świadczyć zwycięstwa w takich konkursach i festiwalach, jak: "Katofonia Music Outbreak", "Zrób Hałas", "Koz ALL Music Festival", pszczyńskie "Żubrowisko" czy projekt Dzielnica Brzmi Dobrze, którego patronem są Katowice - Miasto Muzyki UNESCO. W ramach popularnego międzynarodowego cyklu Sofar Sounds, zespół zagrał akustyczny koncert w Krakowie, a następnie jego muzyka pojawiła się na antenie radiowej Czwórki, Trójki oraz Antyradia. W 2017 roku grupa wystąpiła na "Małej scenie" Przystanku Woodstock, a zaledwie rok od wydania debiutanckiej EP, przy wypełnionej po brzegi widowni Teatru Śląskiego w Katowicach odbył się koncert z okazji drugich urodzin zespołu, w którym wzięli również udział zaproszeni goście, wśród nich - Miuosh i Natalia Grosiak. W roku 2018 zespół wystąpił   podczas Szczytu Klimatycznego ONZ COP24 oraz intensywnie pracował nad debiutancką płytą. Na początku 2019 roku grupa Hengelo odbyła ogólnopolską trasę koncertową, jako support zespołu Happysad.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.