Wiadomości z Katowic

IX Turniej o Czarny Kamień Śląskiego Klubu Curlingowego

  • Dodano: 2023-04-21 07:15, aktualizacja: 2023-04-21 07:23

Zagrają w szachy na lodzie. Na tafli Jantoru od 21 do 23 kwietnia odbędzie się „IX Turniej o Czarny Kamień Śląskiego Klubu Curlingowego”. Udział weźmie 120 zawodników z 28 drużyn. Współorganizatorem wydarzenia jest katowicki MOSiR.

Wstęp jest wolny, a stawką jest kamień do gry zrobiony z... WĘGLA

Chcieliśmy, żeby nagrodą było coś co kojarzy się ze Śląskiem. Zwykły puchar wydawał się nam zbyt „oklepanym pomysłem”. Poprosiliśmy Pana Czesława Jurkiewicza o ręczne wyrzeźbienie kamienia curligowego z dużej bryły węgla. I tak to się zaczęło. Artysta mający pracownię przy KWK Wieczorek robił je przez kilka pierwszych edycji. Teraz dużo trudniej o takie bryły i Pan Stanisław Anderwald z Katowic wykonuje dla nas prace mieszając węgiel z żywicą. Efekt jest znakomity od dziewięciu lat, czyli od pierwszego turnieju – powiedział Krzysztof Beck, prezes Śląskiego Klubu Curlingowego.

Zawody zaczną się w piątek 21 kwietnia o 8.00 i zakończą serią finałową w niedzielę 23 kwietnia o 15.30. Wśród 120 zawodników znajdą się drużyny z całej Polski, a jedna przyjedzie ze Szwajcarii. Zagrają m.in. reprezentantki Polski przygotowujące się do Mistrzostw Europy grupy C w curlingu. Katowicki MOSiR zachęca do zajmowania miejsc na trybunach i kibicowania.

Rozgrywki w katowickim obiekcie to doskonała okazja, żeby podpatrzeć reguły gry tej oryginalnej dyscypliny. Mówi się, że curling jest przeznaczony dla osób w wieku od sześciu do stu sześciu, więc być może sportowego bakcyla złapią całe rodziny – powiedział Daniel Muc, dyrektor katowickiego MOSiR-u.

Curling w pigułce

Curling porównuje się często do szachów na lodzie. To szlifowanie sprawności, precyzji, siły potrzebnej do szczotkowania i umiejętności współpracy drużynowej. Rywalizują po dwie drużyny liczące 4 zawodników. Zespoły używają 8 kamieni wypuszczanych na lód w kierunku celu. Punktacja zależy od liczby kamieni będących najbliżej środka celu, czyli tzw. „domu”. Każdy z nich waży 20 kilogramów. Curling to gra fair-play, a zawodnicy sami sobie sędziują. Niehonorowo jest wygrać mecz łamiąc przepisy.

Co więcej, curlerzy muszą ubierać specjalne buty – jeden z podeszwą teflonową umożliwiającą poślizg, a drugi gumową. Szczotki rozgrzewają lód przed sunącym kamieniem, pozwalają obrać kierunek poślizgu i go wydłużyć.

Żeby rozpocząć przygodę z curlingiem potrzeba jedynie chęci. W ciągu godziny możemy opanować podstawy i zagrać pierwszy kamień do celu. Będąc za granicą, zauważamy, że sport uprawiają całe rodziny - od wnucząt po dziadków. W Polsce też już mamy teamy rodzinne, a curling staje się coraz popularniejszy – dodaje Krzysztof Beck.

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: UM Katowice/Opracowanie: Katowicka Agencja Wydawnicza

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również