Wiadomości z Katowic

Jak bezpiecznie korzystać z przejazdów "taksówką" na aplikację? Policja radzi

  • Dodano: 2022-05-12 09:00, aktualizacja: 2022-05-13 12:44

Nie od dzisiaj wiadomo, że rozmawiać o bezpieczeństwa zawsze warto... Czy jednak zawsze mamy taką pewność, że zrobiliśmy wszystko, abyśmy sami lub bliskie nam osoby wróciły bezpiecznie do domu?

Pamiętajmy, że poruszając się samotnie, zarówno pieszo jak i korzystając ze środków komunikacji, w szczególności w porze wieczorowo - nocnej, możemy stać się potencjalną ofiarą przestępstwa.

Kilka zasad bezpiecznego zachowania

Biuro Prewencji Komendy Głównej Policji przypomina o kilku zasadach bezpiecznego zachowania, o których warto pamiętać na co dzień. Dobry nastrój, do którego skłania coraz lepsza pogoda może spowodować, że wracając z wieczornych spotkań u znajomych, bądź z lokalu rozrywkowego zapominamy, że nasze własne bezpieczeństwo lub naszych najbliższych może być zagrożone.

Usługi, do których mamy dostęp np. za pośrednictwem oficjalnych aplikacji w naszym telefonie, z uwagi na ich popularność i ogólną dostępność powodują, że nasze poczucie bezpieczeństwa wzrasta i może uśpić naszą czujność.

Dlatego też korzystając np. z płatnych przejazdów taksówką "na aplikację" pamiętaj:

  • jeżeli jest to możliwe, podróżuj w grupie,
  • sprawdź zgodność swojego przejazdu z danymi z aplikacji, tj. markę i numer rejestracyjny pojazdu, a w przypadku braku tej zgodności – zrezygnuj z przejazdu,
  • bądź w kontakcie z bliską osobą, w trakcie przejazdu i po jego zakończeniu,
  • udostępnij bliskiej osobie trasę swojego przejazdu,
  • dobrą praktyką może być ustalenie z bliską osobą „hasła bezpieczeństwa” w przypadku bezpośredniego zagrożenia Twojego życia lub zdrowia. Jeśli czujesz, że grozi Ci niebezpieczeństwo zadzwoń lub napisz wiadomość sms, używając tego hasła,
  • jeśli czujesz zagrożenie, zadzwoń pod numer alarmowy 112 – powiedz, gdzie jesteś i co się stało.

Nie obwiniaj się za zaistniałą sytuację. Winny jest sprawca! Pamiętaj, w jednostce Policji możesz zgłosić każdy rodzaj przestępstwa.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również