Katowice - portal miejski mojeKatowice.pl

Wiadomości z Katowic

Jest fedrowanie pod Doliną Trzech Stawów, ruszy wydobycie węgla pod Muchowcem?

  • Dodano: 2019-03-18 08:30, aktualizacja: 2019-03-18 08:40

Pod Muchowcem w Katowicach ruszy wydobycie węgla? Na powierzchni tereny rekreacyjne, a pod ziemią wielki biznes. Polska Grupa Górnicza nadal będzie wydobywała pod Doliną Trzech Stawów, która już zmaga się z szkodami górniczymi.

Znajdujące się tu trasy rowerowe i rolkowe były zalewane. Zarówno zimą, jak i latem. Wszystko dlatego, że kopalnia "Murcki-Staszic" prowadzi tu wydobycie węgla na zawał. Okazuje się, że chce uruchomić kolejną ścianę.

– Eksploatacja pod Doliną trzech Stawów planowana jest przez okres dziesięciu miesięcy do 2020 roku. Rozpocznie się ona prawdopodobnie w tym roku. Mamy wszelkie zgody korporacyjne, a także zgody Okręgowego Urzędu Górniczego na przeprowadzenie tej eksploatacji. Rozmawiamy z miastem w sprawie podpisania porozumienia, które określałoby zasady współpracy – mówi Tomasz Głogowski, Polska Grupa Górnicza.

Ta współpraca w związku z wydobyciem pod zielonymi terenami trwa już od zeszłego roku. Jednak nie do końca spółka górnicza radziła sobie z następstwami eksploatacji. W wyniku uruchomienia drugiej ściany pod Doliną Trzech Stawów teren zapadł się już co najmniej o pół metra i ten proces będzie trwał dalej. Według szacunków o kolejne pół metra.

– Teren zapada się, pojawią się rozlewisko. W ostatnich tygodniach było ono zamarznięte. Było ono tym samym niebezpieczne. Dlatego tez zdecydowaliśmy się ten teren wygrodzić, by poprowadzić obejścia objazdy. Natomiast chcielibyśmy tutaj podjąć szereg działań i współpracować z PGG, aby ten teren mógł być dostępny bez względu na działania naszym mieszkańcom – mówi Ewa Lipka, UM Katowice.

Do tej pory z dostępnością bywało rożnie. Wielką niewiadomą jest to, jak duże szkody spowoduje uruchomienie kolejnej ściany. Nie wiadomo również jeszcze, jakie warunki postawi miasto kopalni.

Wydobycie pod Muchowcem miałoby się rozpocząć już w maju. Pokład, na którym tak zależy PGG to ok. 800 tys. ton węgla.


 

Trująca kiełbasa! Gdzie? I dlaczego policjanci zamieniają się w youtuberów! TOP 5 Silesia Flesz


Źródło: TVS

Komentarze (1)    dodaj komentarz »

  • Barbara

    WAŻNE żeby brać pod uwagę budynki mieszkalne, mieszkam na oś. Paderewskiego i czuję wstrząsy.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.