Wiadomości z Katowic

Katowiccy policjanci podsumowali sylwestrowo-noworoczny weekend

  • Dodano: 2024-01-02 14:30

Policjanci katowickiej drogówki podsumowali sylwestrowo-noworoczny weekend na drogach naszego miasta. Mundurowi przeprowadzi ponad 400 kontroli drogowych i przebadali prawie 2,8 tys. kierujących. Niestety, aż 10 kierujących prowadziło samochód w stanie nietrzeźwości, a 3 w stanie po użyciu alkoholu. Zatrzymali również 14 praw jazdy i 16 dowodów rejestracyjnych. Podczas wydłużonego weekendu doszło 28 kolizji i 2 wypadków, w których zostały ranne 3 osoby.

Podsumowanie sylwestrowo-noworocznego weekendu w Katowicach

Sylwestrowo-noworoczny weekend to czas, gdzie wielu mieszkańców naszego miasta podróżowało. Już w piątek można było zauważyć zwiększony ruch na drogach stolicy Śląska. Wielu z kierujących tylko przejeżdżało przez Katowice, aby dojechać do miejsca docelowego swojej podróży. Miniony weekend to również czas wzmożonej pracy policjantów katowickiej drogówki. Niestety, pomimo wielu apeli kierowanych do kierujących pojazdami, aby przestrzegali przepisów drogowego w tym ograniczeń prędkości, zadbali o stan techniczny pojazdów i byli trzeźwi za kierownicą, wielu zbagatelizowało podstawowe zasady bezpieczeństwa, łamiąc obowiązujące przepisy.

W czasie sylwestrowo-noworocznego weekendu, kiedy to na drogi całego kraju wyjechała zwiększona liczba osób udających się na powitanie Nowego Roku, policjanci katowickiej drogówki 30 razy wyjeżdżali do zdarzeń drogowych. W 28 przypadkach były to kolizje, czyli zdarzenia, w których doszło tylko do uszkodzenia pojazdów. Niestety, odnotowano też 2 wypadki drogowe, w których łącznie obrażenia odniosły 3 osoby.

Wypadki podczas sylwestrowo-noworocznego weekendu

Do pierwszego wypadku doszło już w piątek na katowickim odcinku autostrady A4. Ze wstępnych ustaleń wynika, że na 340 km autostrady A4 w kierunku Krakowa, 34-letni kierujący renault nie zachował bezpiecznej odległości i najechał na tył audi. W wyniku zdarzenia obrażeń głowy doznał 27-letni kierujący audi i jego 26-letnia pasażerka. Pokrzywdzeni zostali przewiezieni do szpitala. Uczestnicy zdarzenia byli trzeźwi.

Do drugiego wypadku doszło 1 stycznia kilka minut przed godz. 2.00. 35-letni kierujący audi nie zastosował się do sygnałów nadawanych przez osobę uprawnioną do kierowania ruchem i wjechał w prawidłowo jadący tramwaj linii nr 15. W wyniku zdarzenia, kierujący doznał obrażeń nogi, miednicy i głowy. I w tym przypadku uczestnicy zdarzenia byli trzeźwi.

W trakcie weekendowej służby policjanci przeprowadzili ponad 400 kontroli drogowych i prawie 2,8 tys. kontroli trzeźwości. Niestety, nie wszyscy kierujący wyruszyli w podróż trzeźwi. Policjanci zatrzymali aż 13 kierujących pod wpływem alkoholu. 10 odpowie za popełnienie przestępstwa, jakim jest kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości, a 3 kierujących odpowie za prowadzenie pojazdu w stanie po użyciu alkoholu. Mundurowi zatrzymali również 14 praw jazdy.

Ze względu na zły stan techniczny pojazdu lub brak aktualnego badania, mundurowi zatrzymali aż 16 dowodów rejestracyjnych. Ujawniono również 3 kierujących z aktywnym zakazem sądowym prowadzenia pojazdów.

To dopiero początek nowego roku. Sprawmy, aby były to bezpieczny rok, tak aby szczęśliwie wszyscy mogli dotrzeć do celu. Przestrzegajmy nie tylko limitów prędkości, ale dostosujmy prędkość do panujących warunków na drodze i warunków atmosferycznych. Pamiętajmy, że każdy z nas jest uczestnikiem ruchu drogowego: pieszym, rowerzystą, motocyklista, kierującym samochodem czy też hulajnogą. Każdy z nas może zadbać o bezpieczeństwo w ruchu drogowym, przestrzegając obowiązujących przepisów.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również