Wiadomości z Katowic

Katowice: 6 firm chce budować ekologiczne osiedle dla KTBS

  • Dodano: 2023-10-04 11:45

Katowickie Towarzystwo Budownictwa Społecznego otworzyło oferty złożone w przetargu na budowę nowego osiedla na Giszowcu. Osiedle ma być zbudowane zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju. W ramach inwestycji powstanie około 100 nowych mieszkań.

Wszystkie oferty ponad zakładany budżet

Zakończył się termin składania ofert na budowę nowego osiedla przy ul. Kosmicznej na Giszowcu. Spośród złożonych propozycji żadna nie zmieściła się w zakładanym budżecie (niecałe 60 mln zł), jednak zarząd spółki zamierza przeznaczyć dodatkowe środki i rozpocząć inwestycję. Najtańszą ofertę realizacji osiedla złożyła firma Maximus z Siemianowic Śląskich - kalkulacja opiewa na niecałe 63 mln złotych. Najdroższa była o niemal 10 mln wyższa i wynosiła ponad 72 mln. W tej chwili KTBS sprawdza pod względem formalnym otrzymane dokumenty i jeżeli będą zgodne z wymaganiami i nie będzie odwołań pozostałych uczestników postępowania, podpisze umowę z wykonawcą. KTBS dysponuje już pozwoleniem na budowę, dlatego podpisanie umowy da zielone światło do rozpoczęcia prac przy powstawaniu nowoczesnego osiedla. Realizacji ma przyświecać idea zrównoważonej architektury, a projekt został wyłoniony w konkursie architektonicznym przeprowadzonym we współpracy z katowickim oddziałem SARP. Autorkami interesującej koncepcji osiedla są architektki z pracowni K3Xmore Kinga Bączyk i Magdalena Orzeł – Rurańska.

Bardzo cieszy fakt, że w tej chwili na różnym etapie inwestycyjnym jest w około 420 nowych mieszkań z TBS. To będą lokale, które dadzą możliwość komfortowego mieszkania osobom, które z różnych przyczyn nie mogą lub nie chcą brać kredytu mieszkaniowego. Dodatkowym atutem akurat tej inwestycji jest bez wątpienia lokalizacja. Giszowiec to dobrze skomunikowane i znajdujące się wśród natury osiedle, które będzie komfortowym domem dla nowych mieszkańców osiedla przy ul. Kosmicznej - mówi prezydent Katowic Marcin Krupa.

Pierwsze ekologiczne osiedle w Katowicach

Planowane osiedle będzie dysponowało wieloma proekologicznymi rozwiązaniami. Koncepcja zakłada budowę np. ogrodów deszczowych, zastosowanie ekologicznych materiałów budowlanych, fotowoltaiki i autonomicznych systemów ogrzewania oraz maksymalne wykorzystanie wód opadowych. Blisko budynków znajdą także miejsce wysokie drzewa. Ogrzewanie będzie oparte o pompy ciepła głębinowe i powietrzne, dzięki czemu osiedle nie zostanie podłączone do sieci centralnego ogrzewania. Przestrzeń całego kompleksu mieszkalnego ma być zaaranżowana tak, by sprzyjała kontaktom międzyludzkim, a ruch samochodowy między budynkami będzie ograniczony do minimum.

Jako Katowickie Towarzystwo Budownictwa Społecznego będziemy starali się o uzyskanie certyfikatu Zielony Dom dla tej inwestycji – pierwszego polskiego, wielokryterialnego certyfikatu oceniającego inwestycje mieszkaniowe w ramach budownictwa zrównoważonego - mówi Janusz Olesiński prezes Katowickiego TBS.

7 budynków i 110 mieszkań

W ramach osiedla powstanie 7 trzy i czteropiętrowych budynków z windami. W zbudowanych domach znajdzie się 110 różnej wielkości lokali. Przyszli najemcy będą mogli wybierać wśród mieszkań od jednopokojowych kawalerek do czteropokojowych przeznaczonych dla rodzin. Najwięcej przewiduje się tych dwupokojowych o wielkości do 55 m2. Wszystkie mieszkania będą posiadały komórki lokatorskie, balkony, tarasy lub ogródki. Na osiedlu, na jedno mieszkanie będzie przypadało przynajmniej 1,5 miejsca parkingowego, ale większość z nich znajdzie się w garażach podziemnych i samochody nie pojawią się w przestrzeni otaczającej budynki.

Osiedle przy ul. Kosmicznej będzie już 4 inwestycją KTBS na Giszowcu. Wcześniej spółka zbudowała tu dwa etapy osiedla Pod Kasztanami oraz zespół domków z mieszkaniami na sprzedaż na kameralnym osiedlu Przyjazny Zakątek.  

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również