Wiadomości z Katowic

Katowice dla Ukrainy. Gdzie przynosić dary i szukać pomocy?

  • Dodano: 2022-03-01 07:00, aktualizacja: 2022-03-23 10:58

W całej Polsce uruchomiono zbiórki na rzecz pomocy Ukrainie, na której terenie prowadzone są obecnie walki przeciwko Rosji. Nie inaczej jest w sercu Górnego Śląska, w Katowicach. Gdzie obywatele Ukrainy mogą szukać pomocy? Podpowiadamy także, gdzie prowadzone są zbiórki żywności, odzieży i innych przedmiotów codziennego użytku.

Pomoc dla obywateli Ukrainy

Katowice z otwartymi ramionami przyjmują obywateli Ukrainy. Przygotowano dla nich wiele udogodnień, dzięki którym łatwiej będzie im się odnaleźć w naszym kraju.

Darmowe przejazdy dla obywateli Ukrainy

PKP Intercity i Koleje Śląskie oferują obywatelom Ukrainy darmowe przejazdy. Od 26 lutego mogą bezpłatnie korzystać ze wszystkich linii Kolei Śląskich oraz pociągów 2. klasy pociągów TLK i IC w PKP Intercity. Przejazdy odbywają się na podstawie ważnego paszportu lub innego dokumentu potwierdzającego obywatelstwo.

Punkt informacyjny na katowickim dworcu

Tuż po opuszczeniu pociągu, obywatele Ukrainy mogą kierować się do uruchomionego przez Śląski Urząd Wojewódzki punktu informacyjno-doradczego. W tym miejscu mogą otrzymać informacje na temat legalizacji swojego pobytu w naszym kraju. Informacji w języku ukraińskim udzielają pracownicy wydziału Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców pracujących na co dzień w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim. Punkt działa codziennie, w godzinach od 8:00 do 22:00.

Infolinia dla Ukraińców

Specjalnie dla obywateli Ukrainy, Miasto Katowice uruchomiło całodobową infolinię. Pod numerem 539 696 888, Ukraińcy mogą uzyskać wszystkie niezbędne informacje na temat możliwości otrzymania wsparcia np. gdzie starać się o nocleg czy pomoc prawną. Z myślą o osobach nieprzepadających za rozmowami telefonicznymi, miasto stworzyło w tym samym celu adres mailowy: ukraina@katowice.eu.

Punkt pomocy w Fabryce Porcelany

Obywatele Ukrainy mogą także skorzystać z pomocy udzielanej w Fabryce Porcelany w Katowicach. Pomoc organizują tam Fundacja Giesche i Bajka Pana Kleksa. Na miejscu, według zapowiedzi, będą znajdowały się się miejsca noclegowe, obywatele Ukrainy będą mogli także skorzystać z pomocy psychologów, prawników, tłumaczy oraz animatorów. Fabryka Porcelany będzie przyjmowała obywateli Ukrainy od wtorku, 29 lutego.

Zbiórki darów

W wielu miejscach Katowic prowadzone są zbiórki darów, które zostaną przekazane potrzebującym obywatelom Ukrainy i żołnierzom walczącym na froncie. Podpowiadamy, gdzie możecie przynosić najpotrzebniejsze artykuły higieniczne, żywność i odzież.

Katowickie szkoły zaangażowane w zbiórkę

Od 28 lutego wszystkie katowickie szkoły przyjmują dary dla obywateli Ukrainy. Potrzebne są artykuły higieniczne, odzież, koce, śpiwory, karimaty, żywność typu instant, konserwy, orzechy, produkty suche, apteczki, zapałki, baterie i świece. Warunkiem jest, aby przynoszone rzeczy były oryginalnie zapakowane. 

Zbiórka artykułów higienicznych w Regionalnym Centrum Informacji Turystycznej

Od soboty, 26 lutego, Regionalne Centrum Informacji Turystycznej przy ulicy Rynek 13 zbiera artykuły higieniczne takie jak środki do mycia ciała, pasty i szczoteczki do zębów, pieluchy dla dzieci i dorosłych, podpaski, ręczniki, naczynia kuchenne i sztućce, środki do dezynfekcji a także maseczki jedno- i wielorazowe. W dni robocze i soboty dary można przynosić w godzinach od 9:00 do 17:00, zaś w niedzielę od 9:00 do 13:00.

Zgłoś gotowość do pomocy!

Miasto Katowice uruchomiło osobny adres mailowy, na który można wysyłać wiadomości z propozycjami zakwaterowania obywateli Ukrainy, pomocy medycznej oraz wolontariatu. Poprzez wiadomości mogą zgłaszać się zarówno firmy, jak i osoby fizyczne. W krótkim mailu wysłanej na adres pomocukraina@katowice.eu należy podać swoje dane osobowe oraz krótko opowiedzieć o oferowanej pomocy. 

Pomagaj poprzez rządową stronę

Polskie władze uruchomiły ogólnopolską stronę, na której można zarówno oferować pomoc, jak i jej szukać. Pod adresem pomagamukrainie.gov.pl osoby prywatne, organizacje pozarządowe, przedsiębiorstwa i jednostki samorządu terytorialnego mogą oferować swoją pomoc poprzez organizowanie schronienia, zatrudnienia, pomocy materialnej i finansowej. Obywatele Ukrainy mogą za pomocą oficjalnej strony rządowej szukać wsparcia na terenie całej Polski. 

Zobacz także

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.