Wiadomości z Katowic

Katowice łączą siły z Tajpej na rzecz pomocy obywatelom Ukrainy

  • Dodano: 2022-12-20 06:30, aktualizacja: 2022-12-20 06:41

Katowice przebudowały i zmodernizowały pomieszczenia na parterze internatu Katowickiego Centrum Edukacji Zawodowej mieszczącego się przy ul. Techników 5. Pozwoliło to stworzyć miejsce do zamieszkania dla 53 osób z Ukrainy. Było to możliwe dzięki wsparciu finansowemu ze strony Tajpej – stolicy Tajwanu.

Od pierwszych dni agresji Rosji na Ukrainę realizujemy szereg akcji pomocowych. Jako miasto staramy się im w tym pomagać wszystkim tym, którzy musieli opuścić swój dom i rozpocząć życie w naszym mieście. Dzięki temu szybko znajdują pracę, posyłają dzieci do szkół, uczą się polskiego i czynnie włączają się w życie miasta integrując ze społecznością lokalną – powiedział  Marcin Krupa, prezydent Katowic. - Część z naszych działań jest możliwa dzięki wsparciu finansowemu z zewnątrz. Przykładem takiej współpracy jest otwarta dzisiaj nowa przestrzeń w Katowickim Centrum Edukacji Zawodowej, do powstania której w znacznym stopniu przyczyniło się miasto Tajpej – dodał prezydent.

Na wsparcie uchodźców z Ukrainy Tajpej przekazało Katowicom ponad 800 tys. zł.

Za 540 tys. miasto przeprowadziło remont oraz wykonało prace modernizacyjne na parterze budynku internatu KCEZ. Pozwoliło to na przygotowanie 15 pomieszczeń, w których będą mogły zamieszkać 53 osoby. W ramach prac remontowych wykonano wymianę stolarki drzwiowej wewnętrznej, ułożono nowe posadzki, pomalowano ściany i sufity, zmodernizowano instalację elektryczną, uruchomiono instalację internetową i TV, wykonano niezbędne instalacje wodno-kanalizacyjne. Łączna powierzchnia użytkowa wyremontowanych pomieszczeń parteru wynosi ok. 500 m2. Dodatkowo pokoje zostały wyposażone w meble i inne sprzęty niezbędne do codziennego funkcjonowania. Wyremontowana i wyposażona została kuchnia oraz stworzono część wspólną, z których korzystają wszyscy mieszkańcy internatu. Część pokoi znajdujących się w budynku zajęta jest również przez polskich uczniów, co ma wpływ na integrację społeczności polsko-ukraińskiej.

Dzięki darowiźnie z Tajpej możliwe było także uruchomienie lekcji języka polskiego, w których udział brali uczniowie z Ukrainy w wieku 13-17 lat oraz 220 osób dorosłych. Zajęcia odbywały się w Pałacu Młodzieży w Katowicach. Pieniądze posłużyły także do zorganizowania festynu integracyjnego. W trakcie zabawy, w której wzięli udział obywatele Ukrainy, wolontariusze oraz mieszkańcy Katowic można było spróbować ukraińskich dań i posłuchań ukraińskiej muzyki.

Korzystając z okazji chciałbym wyrazić głęboki szacunek dla władz miasta i jego mieszkańców za życzliwość i szczodrość w pomocy przyjaciołom z Ukrainy, którzy zostali zmuszeni do opuszczenia swojej ojczyzny w związku z bezpodstawną i niesprowokowaną inwazją – mówił w trakcie uroczystego otwarcia Bob L.J. Chen, Ambasador Tajwanu w Polsce. – Pomimo, że Ukrainę i Tajwan dzielą tysiące kilometrów, społeczeństwo Tajwanu wyraża głębokie współczucie i empatię dla doświadczeń obywateli Ukrainy – dodał.

Warto przypomnieć, że działania na rzecz Ukrainy Katowice realizują od pierwszych dni rosyjskiej agresji na ten kraj. W kulminacyjnym momencie, według raportu Unii Metropolii Polskich, w Katowicach przebywało ok. 90 tys. obywateli Ukrainy, w tym 19 tys. dzieci. Aktualnie wg. szacunków w Katowicach przebywa około 20 – 30 tys. uchodźców z Ukrainy. Udzielona do tej pory pomoc, którą można wyliczyć w złotówkach to ponad 44 mln zł. Środki pochodziły głównie z budżetu miasta, budżetu państwa, GZM oraz od licznych darczyńców. Do Powiatowego Urzędu Pracy w Katowicach wpłynęło ponad 15,3 tys. zawiadomień o podjęciu pracy przez obywateli Ukrainy w ponad 900 podmiotach. W katowickich szkołach i przedszkolach uczy się ponad 2,6 tys. obywateli Ukrainy. Według ostatniego raportu „Sytuacja życiowa i ekonomiczna uchodźców z Ukrainy w Polsce" stworzonego przez NBP wynika, że połowa ankietowanych chce wrócić do swojego kraju, ale aż 26% z nich chce zostać w Katowicach.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również