Wiadomości z Katowic

Katowice Miastem Fachowców. Wystartowała piąta edycja!

  • Dodano: 2023-08-17 12:45

Zbliżający się rok szkolny to moment rozpoczęcia naboru firm do piątej edycji programu Katowice Miastem Fachowców.

Promowanie odpowiednich ścieżek kształcenia

Celem programu jest ukazanie perspektyw zawodowych edukacji branżowej i technicznej oraz dostosowywanie oferty szkół prowadzących kształcenie zawodowe do potrzeb lokalnego rynku pracy.

- Dzięki takim programom jak Katowice Miastem Fachowców, oferta edukacyjna katowickich szkół coraz lepiej odpowiada na zapotrzebowanie ze strony uczniów i środowiska biznesu. Projekt pozwala poznać pracę w konkretnym zawodzie, a co za tym idzie zaplanować rozwój zawodowy na etapie edukacji. W ten sposób chcemy odpowiadać na potrzeby rynku, na którym są dzisiaj bardzo potrzebni fachowcy, a młodym ludziom pokazać, że taka praca może być atrakcyjna i satysfakcjonująca. Tej jesieni rozpoczynamy już piątą edycję programu Katowice Miastem Fachowców. Do tej pory prawie 4 tys. uczniów katowickich szkół skorzystało z możliwości jakie on daje – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic

Rusza kolejna edycja programu "Katowice Miastem Fachowców"

Tegoroczna edycja zaplanowana jest na semestr zimowy i rozpocznie się już 2 października! Przedsiębiorcy mogą zgłaszać się do uczestnictwa w programie do 11 września br. poprzez wypełnienie i przesłanie formularza. Następnie podpisane zostaną listy intencyjne o współpracy z przedsiębiorcami, a uczniowie klas VII szkół podstawowych będą mogli zapisywać się na wizyty w firmach zgodnie ze swoimi zainteresowaniami. 

- Dotychczasowe edycje programu Katowice Miastem Fachowców pokazały rosnące zainteresowanie młodzieży wyborem dalszego kształcenia w szkołach zawodowych i branżowych. Zmienia się też postrzeganie zawodów technicznych i rzemieślniczych przez uczniów i ich rodziców. Coraz częściej są one postrzegane jako branże przyszłościowe, potrzebne na rynku pracy – mówi Waldemar Bojarun, wiceprezydent Katowic. Przedsiębiorcy także chętnie biorą udział w programie – jest on dla firm okazją nie tylko do promowania swojej działalności, ale również do zdobycia nowej grupy potencjalnych pracowników. W dotychczasowych czterech edycjach programu Katowice Miastem Fachowców wzięło udział prawie 4 tys. uczniów szkół podstawowych, odbyło się 195 wizyt studyjnych w firmach oraz 205 wizyt w szkołach branżowych i technicznych, a także podpisano 29 listów intencyjnych z przedsiębiorcami.

- Cieszy nas, że program Katowice Miastem Fachowców na stałe wpisał się w obszar współpracy samorządu z lokalnym biznesem, i że coraz więcej firm działających w Katowicach dostrzega swoją rolę w procesie rozwoju gospodarczego miasta - mówi Mariusz Jankowski, naczelnik wydziału obsługi inwestorów. W poprzedniej edycji uczniowie stojący przed wyborem dalszej ścieżki edukacji zawodowej poznali specyfikę pracy w takich zawodach, jak m.in.: kaletnik, operator maszyn CNC i EDM, mechanik, hydraulik, mechatronik, kierowca autobusu, instalator wodno-kanalizacyjny, murarz, elektryk, technolog robót wykończeniowych, szlifierz, frezer, hartownik, walcownik, kontroler jakości, kucharz, kelner, architekt, projektant, grafik, specjalista i technik w obszarze AI, cyberbezpieczeństwa, IT i analizy danych.

Szczegóły programu

Program jest realizowany w formule składającej się z czterech modułów. Pierwszym z nich jest lekcja wychowawcza w szkole, wprowadzająca uczniów w tematykę wyboru dalszej ścieżki edukacji zawodowej. Drugi moduł – kluczowy w całym programie – to wizyty studyjne uczniów klas VII szkół podstawowych u katowickich przedsiębiorców, którzy zgłosili się do współpracy z miastem w tym zakresie. Następnie uczniowie udają się na wizyty do szkół branżowych i technicznych kształcących w zawodach, których dotyczyły wizyty studyjne w firmach. Ostatnim modułem programu są podsumowujące lekcje wychowawcze prowadzone w ramach zajęć szkolnych.

Program Katowice Miastem Fachowców to jeden z wielu projektów edukacyjnych realizowanych przez miasto. Warto przypomnieć chociażby program „Jak ryba w wodzie” skierowany do młodszych uczniów szkół podstawowych, „Zakodowane Katowice” czy „Matematyczne Katowice”. Przypomnijmy, że w grudniu 2021 roku Stowarzyszenie EuroScience ogłosiło przyznanie Katowicom tytułu Europejskiego Miasta Nauki 2024 (EMN). To efekt wysiłków miasta Katowice oraz siedmiu publicznych uczelni tworzących Konsorcjum Akademickie – Katowice Miasto Nauki. Pozyskanie tytułu to szansa zwiększenie atrakcyjności miasta, wprowadzenie innowacyjnych koncepcji, pobudzenie turystyki czy też wzrost zaangażowania mieszkańców i społeczności naukowej w rozwój miasta. 

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również