Wiadomości z Katowic

Katowice najlepsze w Polsce pod względem strategii przyciągania zagranicznych inwestycji!

  • Dodano: 2023-03-16 06:30, aktualizacja: 2023-03-16 06:42

Katowice zajęły 6. miejsce w rankingu „Top 10 Large European Cities of the Future 2023 – fDi Strategy”, znajdując się gronie tak znakomitych miast jak Porto, Birmingham, Glasgow, Antwerpia i Manchester. Tym samym są najwyżej sklasyfikowanym miastem w Polsce w tej kategorii. Ranking „Europejskie miasta i regiony przyszłości” (European Cities and Regions of the Future) co dwa lata przedstawia wyniki analizy europejskich ośrodków gospodarczych. Nowi inwestorzy to nowe miejsca pracy dla mieszkańców, a także większe zyski z podatków.

- Szóste miejsce w prestiżowym rankingu fDi Intelligence potwierdza wysoki potencjał inwestycyjny Katowic, centralnego miasta ponad 2-milionowej Metropolii.  Z ogromną satysfakcją obserwujemy, że niezależnie od różnych negatywnych czynników o zasięgu globalnym, jak wcześniej pandemia, a teraz wojna w Ukrainie, tempo wzrostu w sektorze zagranicznych inwestycji bezpośrednich utrzymuje się na wysokim poziomie. Oznacza to, że nasza strategia przyciągania inwestorów zagranicznych oceniona została najwyżej spośród polskich miast. To z kolei przynosi realne korzyści naszym mieszkańcom, bo im więcej inwestorów tym więcej ciekawych miejsc pracy, a tym samym większe wpływy do budżetu miasta - mówi  Marcin Krupa, prezydent Katowic. – Dostępność dobrze płatnej pracy jest przecież jednym z czynników wpływających na decyzje młodych ludzi o związaniu swojej przyszłości z naszym miastem – dodaje prezydent.

Wręczenie nagród fDi Intelligence odbyło się 14 marca br. podczas Międzynarodowych Targów Nieruchomości i Inwestycji MIPIM 2023 w Cannes (Francja), gdzie Katowice promują się jako lokalizacja dla inwestycji prywatnych.

Ranking uwzględnia 370 europejskich miast oraz 141 regionów, oceniając ich perspektywy dla rozwoju bezpośrednich inwestycji zagranicznych. Zgodnie z przyjętą metodologią ośrodki były analizowane na podstawie wskaźników pogrupowanych według pięciu kategorii: potencjał gospodarczy, zasoby ludzkie i lifestyle, efektywność kosztowa, infrastruktura oraz przyjazne nastawienie do biznesu. Obszarem, w którym zostały wyróżnione Katowice jest strategia przyciągania bezpośrednich inwestycji zagranicznych (fDi Strategy). W tym obszarze, eksperci przeanalizowali zgłoszenia 60 europejskich lokalizacji. W rezultacie czego Katowice zostały zaliczone do grupy dużych europejskich miast wraz z m.in. Manchesterem czy Glasgow i zajęły w rym rankingu szóste miejsce. 

Obecnie w Katowicach posiadamy już ponad 100 centrów zaliczanych do sektora nowoczesnych usług biznesowych, w których pracuje ok. 25 tysiące osób. Te liczby to wynik naszej systematycznej pracy nad rozwojem tego sektora w Katowicach i nieustannym rozwojem naszej strategii przyciągania inwestorów. Dzięki współpracy z inwestorami i tworzeniu nowych centrów, wspólnie oferujemy atrakcyjne miejsca pracy, m.in. dla mieszkańców Katowic. Wpływa to pozytywnie na ich zarobki i standard życia – podkreśla Mariusz Jankowski naczelnik wydziału obsługi inwestorów w katowickim Urzędzie Miasta.

Katowice na Międzynarodowych Targach Nieruchomości i Inwestycji w Cannes

Od 14 do 17 marca Katowice po raz kolejny prezentują swój potencjał inwestycyjny na Międzynarodowych Targach Nieruchomości i Inwestycji w Cannes. Targi MIPIM to wiodące na świecie wydarzenie poświęcone rynkowi nieruchomości. Udział w Targach to czas intensywnej pracy, spotkań i rozmów z przedstawicielami branży nieruchomości, inwestorami oraz delegacjami miast i regionów z całego świata.

W tym roku Katowice zaprosiły do wspólnego udziału w Targach inwestorów działających w stolicy województwa śląskiego, by wspólnie promować atrakcyjność inwestycyjną miasta. Partnerami goszczącymi na stoisku Katowic są: DL Invest Group PM S. A., Opal Sp.  z o. o., TDJ Estate Sp. z o. o. oraz NOHO Investment Sp. z o. o. Silesia Sp. k. Są to inwestorzy reprezentujący różne sektory rynku nieruchomości, w szczególności sektor biurowo- usługowy oraz mieszkaniowy.

W ciągu ostatnich dwóch lat Katowice zostały wybrane jako miejsce prowadzenia inwestycji przez m.in.: Adverity, Aebi Schmidt, Ammega, Capgemini (Cyber Defense Center), Genpact, GlobalLogic, Guess, Infobip, LKQ, Nexi Digital, SD Worx, TMF Group, Vaillant.

Jednym z kluczowych czynników decydujących o lokalizacji inwestycji w danym mieście jest potencjał ludzki, akademicki i infrastrukturalny. W przypadku Katowic należ zwrócić uwagę na te obszary również w aspekcie metropolitalnym. 

„Top 10 Large European Cities of the Future 2023 – fdi Strategy”

Pozycja - Ośrodek miejski - Kraj

1. Porto - Portugalia

=2. Birmingham - Wielka Brytania

=2. Glasgow - Wielka Brytania

4. Antwerpia - Belgia

5. Manchester - Wielka Brytania

6. Katowice - Polska

7. Izmir - Turcja

8. Gśteborg - Szwecja

9. Adana - Turcja

10. Bilbao - Hiszpania

Źródło: fDi Intelligence - pełna treść raportu https://bit.ly/3ZYhXkW 

Katowice najlepsze w Polsce pod względem strategii przyciągania zagranicznych inwestycji!

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również