Wiadomości z Katowic

Katowice po raz drugi walczą o Puchar Rowerowej Stolicy Polski

  • Dodano: 2024-06-03 10:30

1 czerwca ruszyła ogólnopolska rywalizacja o puchar Rowerowej Stolicy Polski. Przez 30 dni mieszkańcy miast i gmin, które dołączyły do zabawy, będą kręcić kilometry dla siebie i tych ośrodków. Rywalizacja to nie tylko konkurs samorządów, to także małe wyścigi w ramach samych miast, indywidualne i pomiędzy grupami. Katowice zapraszają do drużyny!

Aktywizujmy się!

Przed nami szósta już edycja wydarzenia.

– W Katowicach ciągle rozwijamy infrastrukturę rowerową, aktualnie trwa m.in. budowa pierwszej w naszym mieście velostrady o długości ponad 4 km, która połączy Brynów z Giszowcem. Walka o Puchar Rowerowej Stolicy Polski wpisuje się w nasze dotychczasowe działania, związane z promocją roweru wśród mieszkańców, pracowników Urzędu Miasta i instytucji miejskich oraz firm. A przy tym jest to dobra zabawa – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Taki jest też cel projektu, w który angażują się rowerzyści amatorzy, pasjonaci dwóch kółek i osoby lubiące zdrową, sportową rywalizację. Dlatego nie o wynik tutaj chodzi, ale o aktywizację mieszkańców, mobilizację i integrację środowisk rowerowych, propagowanie aktywnego wypoczynku, promocję turystyki rowerowej i roweru, jako alternatywnego i zrównoważonego środka transportu. Dla trzech najlepszych kobiet i trzech najlepszych mężczyzn w klasyfikacji ogólnej lokalnie przewidziano nagrody, podobnie jak dla 20 najlepszych kolarzy w zwycięskiej grupie i dla trójki najmłodszych uczestników wyścigu. Jak zawsze w poszczególnych kategoriach do zdobycia będą również nagrody ogólnopolskie.

Udział w zabawie, zarówno dla samorządów jak i indywidualnych użytkowników, jest bezpłatny. W miastach do zabawy przystępują niemal wszystkie organizacje i stowarzyszenia rowerowe, instytucje, firmy, szkoły, grupy dzielnicowe i koleżeńskie. – Wykorzystaliśmy narzędzie, które mobilizuje do codziennej aktywności. Rowerzyści kręcą kilometry dla samych siebie, ale przez swoje zaangażowanie czują się też odpowiedzialni za sukces swoich małych ojczyzn w ogólnopolskiej rywalizacji. Obserwujemy, że aplikacja pełni rolę integrującą, a ludzie poznają się dzięki łączącej ich pasji i wzajemnie się nakręcają. To jest najważniejszy efekt tego projektu – mówi Marta Chmielewska, naczelnik wydziału promocji w Urzędzie Miasta Katowice. W tegorocznym treningu przed właściwą rywalizacją, który trwał od 21 marca do 21 maja wzięło udział 211 katowiczanek i katowiczan, którzy przejechali łącznie ponad 95 tys. km.

Jak dołączyć do Rywalizacji?

Znajdź i pobierz aplikację „Aktywne Miasta" z właściwego dla siebie sklepu (Google Play lub AppStore). Dokonaj rejestracji użytkownika i z menu wybierz „Rywalizacje", następnie w zakładce „Publiczne" – „Rowerowa Stolica Polski dla Miast". Aby dołączyć do rywalizacji, z listy rozwijanej wybierz Katowice. W kolejnym kroku wybierz grupę z którą się identyfikujesz i przyłącz się lub zaproponuj swoją i razem z przyjaciółmi weźcie udział w rywalizacji! Można też po prostu kręcić kilometry w grupie ogólnej.

O Rowerowej Stolicy Polski

Rowerowa Stolica Polski to ogólnopolski projekt, którego pomysłodawcą i organizatorem jest Miasto Bydgoszcz. Polega na organizacji rywalizacji rowerowej pomiędzy miastami prezydenckimi oraz miastami i gminami w oparciu o bezpłatną aplikację mobilną, stworzoną z inicjatywy i na zlecenie Bydgoszczy, pn. „Aktywne Miasta".

Ubiegłoroczna rywalizacja rozegrała się pomiędzy 162 samorządami z całej Polski. Była to największa, jak do tej pory, odsłona zmagań o tytuł najbardziej rowerowego miasta w Polsce. W ubiegłym roku, wśród miast powyżej 200 tysięcy mieszkańców Katowice uplasowały się na czwartej pozycji za „Metropolią Bydgoszcz", Poznaniem i Gdynią. Dla stolicy województwa śląskiego kilometry kręciło ponad 600 rowerzystów, którzy w finałowej rozgrywce przejechali 137 299 km.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również