Wiadomości z Katowic

Katowice udostępnią kolejne "Lokale na kulturę"

  • Dodano: 2021-12-10 07:00, aktualizacja: 2021-12-10 07:17

Wystartowała XV edycja konkursu „Lokal na kulturę" w Katowicach. Konkurs adresowany jest do osób, które mają ciekawe pomysły na uruchomienie działalności kulturalnej, artystycznej bądź twórczej w przestrzeni Katowic, a jego celem jest ułatwienie startu takim inicjatywom.

Projekty działające w ramach „Lokalu na kulturę" są dowodem na to, że sprawdza się strategia miasta, by inwestować w kulturę, nie tylko w wielkie wydarzenia, koncerty czy instytucje, ale by wspierać oddolne inicjatywy mieszkańców, którzy najlepiej wiedzą, co jest potrzebne w ich najbliższym otoczeniu – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. – Stąd decyzja o uruchomieniu kolejnej edycji „Lokalu na kulturę". Tym razem proponujemy trzy lokale w ścisłym centrum Katowic – dodaje prezydent.

Te trzy lokale, o których wspomina prezydent Marcin Krupa to przestrzenie do zaadaptowania pod adresami: ul. Reymonta 20, ul. Raciborska 16 i ul. Warszawska 67. Ich lokalizacja oraz możliwości adaptacji na pożądaną w Śródmieściu Katowic działalność kulturalną, artystyczną, czy twórczą stwarzają duże możliwości dla potencjalnych najemców. Pomieszczenia w pierwszych dwóch lokalizacjach są raczej niewielkie, odpowiednio to ok. 43 i 37 m2. Natomiast lokal przy ul. Warszawskiej to przestrzeń o powierzchni ponad 113 m2, która daje duże możliwości zagospodarowania.

Nabór do konkursu trwa do 10 stycznia 2022 r.

Zgłoszenie powinno zawierać m.in. informację o rodzaju i zakresie planowanej do uruchomienia działalności kulturalnej, artystycznej lub twórczej wraz ze wstępnym harmonogramem działań (rodzaj, częstotliwość) oraz wstępną koncepcję zagospodarowania lokalu wraz z zakresem planowanych prac remontowo-adaptacyjnych i wskazaniem terminu ich realizacji. Komisja konkursowa dokona wyboru najemców wybranych lokali na podstawie oceny m.in. tych kwestii. Wysokości czynszów dla każdego z lokali jest określona w ogłoszeniu konkursu.

W sumie, w czternastu dotychczas przeprowadzonych edycjach katowickiego „Lokalu na kulturę" zostały wystawione do konkursu 83 wolne lokale użytkowe. Miasto podpisało z najemcami 40 umów, a aktualnie w najmie pozostają 24 lokale.

Dzięki programowi, jako Muzykuj, łączymy profesjonalne zajęcia instrumentów ze swobodną radością muzykowania i z uwzględnieniem nowoczesnych metod pracy, z empatią i uważnością. Mamy mnóstwo pomysłów, chcemy brać pod uwagę bardzo zróżnicowane potrzeby Katowiczan, organizujemy zajęcia artystyczne od maluszków do seniorów – mówi Dominika Rączka, z „Lokalu na kulturę" „Muzykuj" przy ul Raciborskiej 16, która brała udział w ubiegłorocznej edycji programu. – Dzięki programowi dysponujemy tak przytulną przestrzenią na naukę gry i śpiewu, jaką tylko można sobie wymarzyć – dodaje beneficjentka programu.

Szczegółowe informacje o konkursie można znaleźć na stronie internetowej: https://bit.ly/3Gq3W5O

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również