Wiadomości z Katowic

Katowice w rywalizacji o Puchar Rowerowej Stolicy Polski

  • Dodano: 2023-03-22 06:30, aktualizacja: 2023-03-22 06:41

Katowice przyłączyły się do ogólnopolskiej rywalizacji miast o Puchar Rowerowej Stolicy Polski. Pierwszego dnia wiosny startuje rozgrzewka, która potrwa dwa miesiące, a główny wyścig odbędzie się w czerwcu. Poprzez udział w projekcie zachęcamy mieszkańców do korzystania z roweru jako środka transportu oraz promujemy zdrowy tryb życia - wystarczy pobrać aplikację i kręcić kilometry dla miasta.

Katowice odpowiedziały na zaproszenie Bydgoszczy, miasta które po raz piąty inauguruje tę ogólnopolską inicjatywę rowerową. 

Traktujemy to bardziej jako zabawę niż wyścig i kolejny sposób na to, żeby zachęcać do wybierania roweru jako środka transportu. Projekt Rowerowej Stolicy Polski znakomicie wpisuje się w nasze dotychczasowe działania związane z promocją roweru wśród mieszkańców, ale i pracowników Urzędu Miasta. Liczymy na to, że dołączą do nas zarówno indywidualni rowerzyści jak i grupy np. reprezentujące konkretne przedsiębiorstwa, instytucje, stowarzyszenia czy szkoły – mówi  Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Rywalizacja opiera się o bezpłatną aplikację Aktywne Miasta, którą można pobrać na swój telefon i kręcić kilometry, a te przekładają się na punkty dla wybranego miasta. Aplikacja mierzy czas, pokonany dystans i spalone kalorie, a przebyte szlaki oznacza na mapie. Szczegółowa statystyka przejazdów, tzw. „mapa ciepła", pozwala zbierać dane o najczęściej używanych trasach.  

Pierwszego dnia wiosny startuje oficjalny Trening do Rowerowej Stolicy Polski 2023. Od 21 marca do 21 maja mieszkańcy mogą kręcić kilometry dla swoich miast i sprawdzać swoją formę przed decydującym starciem – czerwcową rywalizacją! Żeby zachęcić mieszkańców do wzięcia udziału w treningu, jako pierwszy swój team powołał Urząd Miasta Katowice, który wraz ze startem nowego sezonu rowerowego w stolicy województwa śląskiego, będzie kontynuował rozpoczętą w ubiegłym roku kampanię „Przeciepnij sie na koło". W ramach kampanii rowerowymi ambasadorami Katowic stali się urzędnicy, którzy dojeżdżają do pracy na rowerze, a o tym co sprawiło, że wybrali właśnie tę formę transportu, można dowiedzieć się z mediów społecznościowych miasta.

Aktywna zabawa i nagrody

Zasady udziału w rywalizacji są proste - rowerzyści pobierają darmową aplikację, która rejestruje trasy i ich długości.

Uczestnik sam może zdecydować, dla którego z miast „kręci kilometry". Można to robić w dowolnym miejscu, jednak my szczególnie zachęcamy do korzystania z licznych w Katowicach tras rowerowych. Każdy, kto pobierze aplikację, zyska darmowe narzędzie treningowe, dostęp do indywidualnych rankingów i historii swoich aktywności, a zapisując się na trening już teraz, na pewno nie przegapi czerwcowej rywalizacji o tytuł Rowerowej Stolicy Polski, ale też lokalnych odznak, wyzwań czy rajdów – wymienia Marta Chmielewska, naczelnik wydziału promocji w Urzędzie Miasta Katowice. Już dzisiaj, 21 marca można zdobyć wirtualną odznakę za przejechanie minimum 15 km na rowerze i wziąć udział w losowaniu ogólnopolskiej nagrody – oficjalnej, żółtej koszulki Rowerowej Stolicy Polski. 

Kilometry przejechane na rowerze podczas treningu sumują się dla wybranego miasta, ale nie są brane pod uwagę w głównej rywalizacji, która rozpocznie się w czerwcu. Wtedy dopiero startuje licznik rywalizacji ogólnopolskiej i obowiązuje przelicznik – przejechane kilometry są przeliczane na punkty uwzględniające wielkość miast. Nagrodą dla miast w rywalizacji czerwcowej będzie przechodni Puchar Rowerowej Stolicy Polski, który aktualnie dzierży Biała Podlaska. Trzy najlepsze miasta zdobędą stacje naprawy rowerów. Czekają też nagrody indywidualne dla uczestników rywalizacji – vouchery do sklepu CentrumRowerowe.pl oraz 80 nagród dodatkowych, odpowiednio dla trzech najlepszych kobiet i mężczyzn w różnych kategoriach wiekowych. Miasto Katowice przygotuje również nagrody lokalne, o których będzie informować na swoich profilach w social mediach. 

Rekordowa edycja 

Na ten moment, do tegorocznej rywalizacji zgłosiło się 51 miast. Wśród nich poza Bydgoszczą są m.in. Poznań, Białystok, Chorzów, Leszno, Toruń, Tarnów, Koszalin, Płock, Rybnik, czy Biała Podlaska, która zawalczy o trzecie zwycięstwo z rzędu. Tegoroczną nowością jest też rywalizacja gmin, a lista chętnych z dnia na dzień się wydłuża.

W ubiegłorocznym treningu wzięły udział 53 miasta, a z nich prawie 15 tysięcy rowerzystów, którzy pokonali 2,3 miliona kilometrów. Łącznie wykonanych zostało ponad 175 tysięcy treningów. Wydarzenie objęte jest patronatem honorowym Unii Metropolii Polskich i Związku Miast Polskich.

Jak dołączyć do treningu?

  • Pobierz i zainstaluj bezpłatną aplikację Aktywne Miasta (link do pobrania aplikacji dla systemu Android znajduje się TUTAJ, dla systemu IOS znajduje się TUTAJ).
  • Z menu wybierz „Rywalizacje", następnie w zakładce „Ogólne" - Trening Rowerowej Stolicy Polski 2023 – UWAGA: dla Miast.
  • Aby dołączyć do rywalizacji, z listy rozwijanej wybierz Katowice.
  • W kolejnym kroku możesz wybrać grupę z listy lub zaproponować nową grupę, poczekać na jej zaakceptowanie przez koordynatora w swoim mieście i razem z przyjaciółmi/współpracownikami wziąć udział w zabawie!

ABC aplikacji Aktywne Miasta: https://aktywne.miasta.pl

Katowice na rowery

Do tematu rowerów podchodzimy systemowo. Traktujemy je jako środek nie tylko rekreacji, ale też transportu. Dlatego poza rozwojem sieci wypożyczalni rowerów miejskich, stawiamy na rozbudowę dróg rowerowych, inwestując znaczne środki w tę infrastrukturę. W tym roku planujemy przystąpić do realizacji prawie 8 km nowych tras w ramach „Katowickiej Infrastruktury Rowerowej", a także przygotować dokumentację projektową na kolejne 2,3 km. Łączna wartość tych zamierzeń to ponad 28 mln zł. Ponadto stale dbamy o bieżące utrzymanie ścieżek i tras rowerowych oraz wykonujemy konieczne ich naprawy – mówi  Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Obecnie trwają prace związane z budową dróg rowerowych w rejonie ul. Francuskiej oraz przy ul. Gospodarczej, a niebawem wystartuje też budowa nowej infrastruktury rowerowej przy ul. Hallera. Docelowo w Katowicach ma powstać sieć tras rowerowych umożliwiających bezpieczne i komfortowe poruszanie się rowerem po mieście. Podsumowując w latach 2015-2023 w Katowicach powstały ponad 43 km infrastruktury dla rowerzystów za kwotę przekraczającą 34 mln zł.

Katowice w rywalizacji o Puchar Rowerowej Stolicy Polski

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również