Wiadomości z Katowic

Katowice w świąteczno-noworocznym blasku

  • Dodano: 2021-12-06 05:45, aktualizacja: 2021-12-06 06:03

Jarmark Bożenarodzeniowy wrócił na katowicki Rynek po rocznej przerwie i cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem mieszkańców i turystów. Katowice zdobią już świąteczne iluminacje, a w dzielnicach pojawiły się udekorowane choinki. Ta największa rozbłysła blisko tysiącem światełek.

Symbolicznie uruchomiliśmy świąteczne iluminacje, które są jednymi z największych w regionie. W centralnym punkcie Rynku stanęła choinka, która przyjechała do nas z Orzesza, a wokół niej mamy atrakcje Jarmarku Bożonarodzeniowego, w tym naszą nowość – Młyńskie Koło. Zachęcam do odwiedzenia centrum miasta – są tu znane i lubiane iluminacje takie jak napis „I love Katowice", karoca przed Teatrem Śląskim, lodowisko, czy elektryczna kolejka, która wozi dzieci po terenie wydarzenia – mówi  Marcin Krupa prezydent Katowic.

Świąteczne dekoracje

Tegoroczne drzewko zdobiące katowicki Jarmark Bożonarodzeniowy to świerk mający 12 metrów wysokości. Mniejsze choinki zostały ustawione w różnych częściach Katowic, m.in. na placach: Grunwaldzkim w Koszutce, Wyzwolenia w Nikiszowcu, pod Lipami w Giszowcu, Powstańców Śląskich w Szopienicach, u zbiegu  ul. Katowickiej z ul. Markiefki w Bogucicach ale też w Zarzeczu przy ul. Grota-Roweckiego. Wspólne zapalenie światełek na tej choince przez prezydenta Marcina Krupę i harcerzy 11 ADH Polana stanowi symboliczne uruchomienie iluminacji świątecznych w całym mieście.

W okolicy samego Rynku pojawiły się świetlna Rawa, napis „I love Katowice",  i 3 renifery, a przed Teatrem im. Wyspiańskiego kareta i 2 renifery. Świąteczne dekoracje pojawiają się również w dzielnicach Katowic. Miejski Zarząd Ulic i Mostów zamontował na słupach oświetleniowych w całym mieście ok. 660 zestawów z ozdobami świątecznymi. Na terenie całego miasta ustawione zostały ozdoby przestrzenne, które co roku cieszą oczy mieszkańców i turystów: świetlne fontanny zagościłu na placach Andrzeja i Miarki. Na giszowieckim Placu pod Lipami stanął bałwanek, a zupełnie nowe atrakcje ozdobiły zrewitalizowaną ul. Dworcową – to dwie bramy świetlne oraz świetlny tramwaj!

Otwarte lodowiska

Podobnie jak w latach ubiegłych, dla tych, którzy chcą rozruszać się po zjedzonych piernikach, na Rynku czeka lodowisko.

Lodowisko na Rynku udostępniamy bezpłatnie dla wszystkich posiadających swoje łyżwy. Dla osób bez własnego sprzętu, działa płatna wypożyczalnia łyżew. Istnieje również wypożyczenia kasku oraz „pingwinka" do nauki jazdy – mówi Daniel Muc, dyrektor MOSiR Katowice. Lodowisko na Rynku jest czynne od poniedziałku do piątku w godzinach: 9.30-21.30 oraz w sobotę i niedzielę: 8.00-21.30.

Udostępniliśmy również lodowisko w Murckach, to obiekt powstały w 2018 r. w ramach budżetu obywatelskiego. Ta ślizgawka będzie czynna od poniedziałku do piątku: 8.00-22.00 oraz w sobotę i niedzielę: 12.00-22.00.

Przy lodowisku jest możliwość przebrania łyżew pod zadaszonym namiotem oraz skorzystania z toalety, a zewnętrzna firma prowadzi wypożyczalnię sprzętu – informuje dyrektor MOSiR. – Oba lodowiska planujemy utrzymać do końca lutego chyba, że warunki atmosferyczne pozwolą dłużej – dodaje.

Katowice w świąteczno-noworocznym blasku

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.