Wiadomości z Katowic

Na Nikiszowcu powstanie ławka mająca promować czytelnictwo

  • Dodano: 2021-12-09 08:00, aktualizacja: 2021-12-09 08:19

Z inicjatywy radnego Jarosława Makowskiego, w każdej dzielnicy Katowic pojawi się ławka promująca czytelnictwo. Na każdej z nich znajdą się cytaty śląskich twórców. Odsłonięcie pierwszej ławki już 18 grudnia!

Promowanie czytelnictwa na Nikiszu

Zgodnie z ideą radnego Jarosława Makowskiego, w każdej dzielnicy Katowic ma powstać ławka w kształcie książki, która będzie w jakiś sposób do niej nawiązywała. Pierwsza z nich ma stanąć na Nikiszowcu – zdobić ją będzie cytat Kazimierza Kutza. Zaprojektowanie i wykonanie ławki wyniosło ok. 20 000 złotych. Całość kosztów pokrył Zakład Zieleni Miejskiej. Za projekt ławki odpowiada katowicka artystka A. Lipka. Oficjalne odsłonięcie projektu radnego nastąpi 18 grudnia, w 3. rocznicę  śmierci Kazimierza Kutza, w pobliżu kościoła pw. św. Anny.

Mieszkańcy nie są zachwyceni

Tuż po opublikowaniu przez radnego posta na Facebook-u, ukazującego projekt ławki, internauci wyrazili swoje dosyć niepochlebne opinie w komentarzach.

- Ławka na zdjęciu jest legendarnie niewygodna i dyskusyjna estetycznie.

- Ta może i promuje czytelnictwo, ale z wygodą, ergonomią i funkcjonalnością ma niestety niewiele wspólnego.

- Ławka jest tak przerażająco koszmarna, że mogłaby co najwyżej promować Baśnie braci Grimm!

Oprócz krytyki pod kątem wyglądu ławki, internauci zwrócili także uwagę na fakt, że 20 000 złotych można było wydać w lepszy sposób, również promując przy tym czytelnictwo. Padł pomysł doposażenia miejskich bibliotek – mieszkańcy skarżą się, że niektóre księgozbiory są bardzo ubogie.

Na odpowiedź radnego nie trzeba było długo czekać.

Jarosław Makowski stwierdził, że nie zna się na projektowaniu i jeśli okaże się, że taki projekt ławki się nie spodoba i nie przyjmie, nie będzie się upierał, żeby stanęła w każdej dzielnicy. Jego ideą jest stworzenie czegoś spójnego - być może wystarczą tabliczki z cytatami śląskich twórców

Dodał także, że w Światowy Dzień Książek, przypadający 23 kwietnia, chciałby zorganizować publiczne czytanie książek, właśnie przy nowej ławce z cytatem Kutza. Planuje także utworzenie biblioteczki, w której będzie można wymieniać się książkami.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również