Wiadomości z Katowic

Katowice wśród miast najlepiej przygotowanych na przyszłość

  • Dodano: 2021-12-20 06:00, aktualizacja: 2021-12-20 06:10

Katowice zajęły trzecie miejsce wśród polskich największych aglomeracji, które mają szansę najszybciej uzyskać status miasta przyszłości.

Okazały się też zwycięzcą dodatkowego zestawienia w kategorii „szkolnictwo". To wyniki pierwszego rankingu Polskich Miast Przyszłości 2050, opracowanego przez Grupę Saint-Gobain i Polskie Towarzystwo Studiów nad Przyszłością.

Dzisiaj Katowice są zupełnie inne niż jeszcze 20, 10, a nawet 5 lat temu. Stawiamy na przemysł czasu wolnego, usługi biznesowe i „high tech" dbając jednocześnie o tereny zielone, które stanowią prawie połowę powierzchni miasta. To tu katowiczanie spacerują, jeżdżą na rowerze, rolkach, pływają kajakiem, korzystają z wodnych placów zabaw lub spędzają popołudnia nad wodą. Katowice cały czas szukają nowych dziedzin, w których mogłyby zaistnieć, ożywiając tym samym przestrzeń miasta i stwarzając swoim mieszkańcom i gościom jeszcze lepsze warunki do życia i pracy. Te działania sprawiają, że nasi goście często stają się mieszkańcami naszego miasta – wskazuje Marcin Krupa, prezydent Katowic. – Przedstawione wyniki raportu pokazują, że Katowice są na dobrej drodze do sprostania wyzwaniom przyszłości – dodaje prezydent.

Zwycięzcą Rankingu jest Warszawa, a wiceliderem Wrocław

Poznań i Gdańsk zajęły w rankingu ex aequo czwartą pozycję. W perspektywie kolejnych 30 lat rozwój polskich miast może podążać ścieżką wytyczoną przez jeden z trzech scenariuszy. Życie w nich może być trudniejsze niż dziś. Jak wskazują autorzy rankingu stolica Górnego Śląska zawdzięcza swoje miejsce na podium trzeciej pozycji w trzech z czterech podrankingów: biurowym, mieszkalnym i „po godzinach", w których oceniano jakość budynków w danym mieście. 

Jako przykład biurowej inwestycji przyszłości w Katowicach autorzy raportu wskazują budynek KTW II przy Spodku, wyposażony w najnowocześniejsze ekologiczne i energooszczędne rozwiązania i „dbający" o dobrostan osób, które będą w nim pracować. W budynku zadbano o obecność roślin, strefy sportowo – rekreacyjne, a do jego budowy użyto materiałów, które redukują hałas w budynku.

W kategorii mieszkaniowej zwrócono uwagę na inwestycję Global Office Park, opartą na założeniach miasta 15-minutowego (wszystkie potrzebne udogodnienia dla mieszkańców dostępne w promieniu kwadransa). Zwrócono również uwagę na zastosowane rozwiązania, pozwalające na inteligentne zarządzanie budynkiem (regulacja temperatury, stref dostępu, sterowanie energooszczędnymi urządzeniami). Deweloper podjął się też znalezienia lokalnych, certyfikowanych materiałów, co miało wpłynąć pozytywnie na ślad węglowy, ale też wsparcie lokalnej gospodarki.

Najprawdopodobniej większość z nas do 2050 roku będzie mieszkać w miastach. Przygotowując ranking polskich miast przyszłości zależało nam na zdiagnozowaniu stanu gotowości naszych aglomeracji do sprostania wyzwaniom, które niesie przyszłość. A te, okazuje się, nie są wcale tak optymistyczne, jak moglibyśmy się spodziewać – mówi Henryk Kwapisz, dyrektor ds. relacji instytucjonalnych w Grupie Saint-Gobain, która jest inicjatorem rankingu „Polskie Miasta Przyszłości 2050". 

Wstępem do opracowania rankingu był pierwszy tego typu w historii Polski foresight (badanie nt. prawdopodobnych ścieżek długoterminowego rozwoju), dzięki któremu określono trzy najbardziej prawdopodobne scenariusze rozwoju polskich miast w perspektywie kolejnych 30 lat. Do ich przygotowania zaangażowano specjalistów z firmy konsultingowej 4CF, specjalizującej się w strategicznym foresight i długoterminowej strategii rozwoju. Firma 4CF realizowała projekty m.in. dla Organizacji Narodów Zjednoczonych, Światowej Organizacji Zdrowia czy UNESCO.

Tworząc pierwszy ranking Polskich Miast Przyszłości 2050 skupiliśmy się na głównych obszarach ich funkcjonowania i mierzalnych wskaźnikach. W kategoriach uwzględniających analizę budynków odnieśliśmy się do wielkości powierzchni budynków, które uzyskały certyfikaty poświadczające ich najwyższy standard w przeliczeniu na mieszkańca. W analizie czwartej z kategorii – transportu – posłużyliśmy się danymi „Rankingu elektromobilnych miast" Polityki Insight i Fundacji Promocji Pojazdów Elektrycznych – wyjaśnia metodologię powstania rankingu Kacper Nosarzewski z Polskiego Towarzystwa Studiów nad Przyszłością, współautor rankingu. 

Katowice okazały się również zwycięzcą dodatkowego podrankingu w kategorii szkolnictwo (jego wyniki ze względu na charakter dostępnych danych nie wpływały na pozycję w rankingu głównym). W zestawieniu tym stolica Górnego Śląska zdeklasowała pozostałe miasta pod względem liczby projektów inwestycyjnych w szkołach i uczelniach współfinansowanych przez NFOŚiGW, w przeliczeniu na mieszkańca.

Pełne opracowanie raportu Polskie Miasta Przyszłości 2050, wraz z opisem metodologii jego powstania oraz scenariuszami przyszłości, można znaleźć pod adresem: https://www.miastaprzyszlosci2050.pl/

Korzystając z okazji publikacji rankingu, prezentujemy Państwu materiał video. Produkcja jest nowatorskim pomysłem promocyjnym, gdzie do kreacji filmu udało się zaangażować pracowników i managerów katowickich firm. Dzięki dobrej współpracy powstał materiał, który ustami samych obecnych w naszym mieście inwestorów reklamuje to miejsce jako przyjazne do życia i prowadzenia biznesu.

Materiał video: 

O Grupie Saint-Gobain

Grupa Saint-Gobain, założona na mocy edyktu Króla Słońce - Ludwika XIV, od prawie czterech stuleci tworzy, produkuje i dystrybuuje materiały i rozwiązania mające ważny wpływ na jakość życia każdego z nas oraz na naszą wspólną przyszłość. Jej produkty używane są podczas misji kosmicznych, ale najważniejszą misję spełniają tu, na Ziemi i polega ona na maksymalnym, pozytywnym wpływie na życie człowieka przy minimalnym, negatywnym wpływie na środowisko naturalne. Produkty Saint-Gobain można znaleźć wszędzie tam, gdzie mieszkamy i żyjemy np. w budynkach, w środkach transportu, w inwestycjach infrastrukturalnych. Wyzwania stojące przed światem oraz prognozowany wzrost populacji do 10 mld w 2050 r., z której ponad 70 proc. będzie żyć w miastach sprawiają, że Saint-Gobain angażuje się w dostarczanie wysokowydajnych rozwiązań, realizując swój cel nadrzędny „Making the world a better home", co oznacza, że każdego dnia chce sprawiać, aby świat stawał się piękniejszym i bardziej zrównoważonym miejscem do życia.

Więcej informacji o Grupie Saint-Gobain: www.saint-gobain.com

O Polskim Towarzystwie Studiów nad Przyszłością

Polskie Towarzystwo Studiów nad Przyszłością jest stowarzyszeniem powołanym do życia w 2011 roku. Skupia ludzi nauki, profesjonalistów z różnych gałęzi gospodarki oraz ekspertów zajmujących się studiami nad przyszłością oraz foresightem strategicznym. Misją stowarzyszenia jest promocja i organizacja inicjatyw związanych z kształtowaniem przyszłości i odpowiedzialnym planowaniem w różnych obszarach aktywności człowieka oraz podnoszenie wiedzy w dziedzinie studiów nad przyszłością i foresightu. Stowarzyszenie współpracuje m.in. z polskim oddziałem organizacji The Millennium Project – firmą 4CF, a także jest członkiem instytucjonalnym World Futures Studies Federation.

Więcej informacji o PSTSP: www.ptsp.pl

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również