Zakończono montaż pierwszej partii systemu czujników powietrza w ramach europejskiego projektu AWAIR. Będzie to największy tego typu system w Polsce, składający się z 127 czujników zamontowanych na terenie całego miasta oraz 154 ekranów, na których będą prezentowane stężenia PM10, PM2.5, a także dane dotyczące wilgotności, temperatury i ciśnienia. Wartość systemu to ponad 590 tys. zł. We wtorek 11 grudnia uruchomiono 20 czujników i 20 monitorów, które zamontowane zostały przy żłobkach, szkołach, a także instytucjach takich jak dom kultury, przychodnie, ośrodek sportowy.
Czujniki powietrza pojawiły się już w 20 lokalizacjach. To pierwsza partia urządzeń, które zbierają informacje prezentujące na monitorach zamontowanych w instytucjach użyteczności publicznej. Informacje te są również dostępne poprzez stronę internetową powietrze.katowice.eu – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. - W przyszłości dane z systemu AWAIR będziemy wykorzystywać do prognozowania jakości powietrza w Katowicach na kolejne dni wykorzystując KISMIA, co pozwoli nam działać z wyprzedzeniem. To będzie duża zmiana jakościowa w zarządzaniu miastem. Zamiast reagować na to, co dzieje się w danej chwili – czyli np. ostrzegać mieszkańców, że pojawił się smog, będziemy mogli to odpowiednio wcześniej zapowiedzieć i także zdefiniować geograficznie. Pamiętajmy, że na terenie Katowic występują różnice w stężeniach pyłów – w zależności od dzielnicy, czy też warunków pogodowych – dodaje prezydent.
W ramach międzynarodowego projektu o nazwie „AWAIR" miasto Katowice, wraz z partnerami z innych miast europejskich, otrzymało dofinansowanie zadania z programu „INTERREG EUROPA CENTRALNA". Istniejący Plan Działań Krótkoterminowych (PDK) został zaktualizowany, uzupełniony oraz wyposażony w procedury wdrażania i monitorowania zadań. Planuje się m.in. realizację zadania pilotażowego, polegającego na montażu w wybranych lokalizacjach (żłobki, przedszkola, domy dziecka, domy pomocy społecznej) czujników zanieczyszczeń powietrza i multimedialną prezentację wyników na utworzonej platformie internetowej oraz w poszczególnych lokalizacjach jednostek (127 czujników powietrza i 154 ekrany multimedialne). Będzie to największa w kraju liczba czujników, które stanowią własność miasta (0,77 czujnika na km2). Koszt realizacji projektu to ponad 290 tys. euro. Projekt zakłada montaż 127 czujników i 154 monitorów na terenie Katowic do marca 2019 roku.
O wykonanie oraz wdrożenie oprogramowania obsługującego dane pomiarowe zadba firma Evertop, specjalizująca się w tworzeniu dedykowanych systemów informatycznych.
Badanie poziomu zanieczyszczenia powietrza w Katowicach będzie odbywać się w czasie rzeczywistym. Zebrane z czujników dane natychmiast trafią do systemu, gdzie będą analizowane, a następnie prezentowane na ekranach multimedialnych oraz na stronie internetowej – tłumaczy Maciej Borkowski, dyrektor handlowy firmy Evertop.
Za produkcję i montaż stacji pomiarowych oraz ekranów odpowiedzialna jest firma Beskid Instruments, której rozwiązania wykorzystywane są już w Pszczynie, Bochni, Żywcu czy Żorach.
Specjalizujemy się w produkcji i dostawie punktów pomiarowych, a następnie ich montażu i utrzymaniu. W tej chwili żadne miasto w Polsce nie będzie mogło się pochwalić tak rozbudowaną siecią monitoringu powietrza, jaka powstaje w Katowicach. W innych miejscowościach urządzeń jest maksymalnie ok. 15-20 – mówi Marek Stopka, założyciel Beskid Instruments. – Warto zaznaczyć, że w mieście zainstalowane zostaną nie pojedyncze czujniki, a całe stacje pomiarowe, gotowe do ewentualnego rozbudowania o kolejne elementy. Dzięki temu będzie można w przyszłości badać stężenia także innych parametrów środowiskowych, np. dwutlenku azotu – dodaje producent.
Jest to kolejne działanie Katowic w walce o czyste powietrze. Wiele miast w Polsce w okresie zimowym zmaga się z problem smogu. Specjaliści podkreślają, że aby realnie zmieniać jakość powietrza należy podejmować przez cały rok działania systemowe w wielu obszarach. Katowice są liderem w zakresie podjętych działań na rzecz realnej walki o czyste powietrze zarówno pod względem ilości działań, jak również zainwestowanych pieniędzy – jest to ponad pół miliarda złotych do 2030 roku na wymianę piecy, dofinansowania zakupu dobrej jakości węgla, remonty i rewolucje transportową. Działania Katowic, a tym samym ogromne środku skierowane są na realną poprawę powietrza, poprzez przede wszystkim eliminację tzw. „kopciuchów", które w największym stopniu wpływają na zanieczyszczanie powietrza.
Tu można sprawdzić jakość powietrza w Katowicach: TUTAJ
Lista zamontowanych czujników w pierwszym etapie projektu:
(Nazwa, Miasto, Ulica, Urządzenia)
- Dom Dziecka Stanica Katowice Plebiscytowa 46 CZ+M
- Dom Dziecka Tęcza Katowice Rybnicka 1 M
- Dom Dziecka Zakątek Katowice Brynowska 70 a CZ+M
- Dom Pomocy Społecznej "Przystań" Katowice Ks. Bpa. Adamskiego 22 M
- Dom Pomocy Społecznej "Zacisze" Katowice Traktorzystów 42 CZ+M
- Urząd Miasta Katowice Katowice Francuska 70 CZ
- Kemping 215 Katowice Trzech Stawów 23 CZ
- Miejski Dom Kultury Południe Katowice Stellera 4 CZ
- Oddział Żłobka Miejskiego ul. Grzegorzka Katowice Grzegorzka 2 CZ+M
- Oddział Żłobka Miejskiego ul. Marcinkowskiego 13 a Katowice Marcinkowskiego 13 a M
- Oddział Żłobka Miejskiego ul. Ordona 3a Katowice Ordona 3a M
- Ośrodek Sportowy Kolejarz Katowice Alfreda 1 CZ
- Przychodnia nr 1 Katowice Mickiewicza 9 CZ+M
- Przychodnia nr 3 Katowice PCK 1 CZ+M
- Urząd Miasta Katowice Katowice Rynek 1 M
- VIII Liceum Ogólnokształcące Katowice 3 Maja 42 CZ
- Oddział Żłobka Miejskiego ul.Ligonia 43 Katowice Ligonia 43 CZ+M
- Straż Miejska Katowice Żelazna 18 CZ+M
- Oddział Żłobka Miejskiego ul. Szeptyckiego 1 Katowice Szeptyckiego 1 M
- Oddział Żłobka Miejskiego ul. Uniwersytecka 15 Katowice Uniwersytecka 15 CZ+M
- Oddział Żłobka Miejskiego ul. Wojciecha 23a Katowice Wojciecha 23a CZ+M
- Oddział Żłobka Miejskiego ul. Zadole 24a Katowice Zadole 24a M
- Zespół Szkół Ekonomicznych Katowice Raciborska 3 CZ
- Oddział Żłobka Miejskiego ul. Bytomska 8a Katowice Bytomska 8a CZ+M
- Oddział Żłobka Miejskiego ul. Tysiaclecia 45 Katowice Tysiąclecia 45 M
- Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących nr 2 Katowice Mikołowska 131 CZ
- Zespół Szkół Zawodowych nr 3 Katowice Szopienicka 66 CZ
- Oddział Żłobka Miejskiego Al. Krzywoustego 9 Katowice Krzywoustego 9 M
- Schronisko dla bezdomnych zwierząt Katowice Milowicka 1B CZ