Wiadomości z Katowic

Kolejny milion złotych na pomysły mieszkańców

  • Dodano: 2021-10-04 08:15, aktualizacja: 2021-10-04 06:14

1 października rusza nabór wniosków w ramach 10. edycji Inicjatywy lokalnej na 2022 rok. Mieszkańcy, którzy chcą zmieniać swoje najbliższe otoczenie i integrować się w grupach sąsiedzkich, będą mieli milion złotych do dyspozycji na realizację pomysłów. 

Inicjatywa lokalna to narzędzie, za pomocą którego mieszkańcy zgłaszają pomysły i działania w swoim bezpośrednim otoczeniu, a potem określają swój udział w ich realizacji, najczęściej jest to praca społeczna. Katowice  już od 2013 roku wspierają takie inicjatywy, a w 2016 roku, w związku z rosnącą aktywnością mieszkańców, prezydent Marcin Krupa podjął decyzję o utrzymaniu puli środków zarezerwowanych na inicjatywę lokalną w wysokości 1 mln zł. To pozwoliło stworzyć obok budżetu obywatelskiego kolejne popularne wśród katowiczan narzędzie pozwalające na zmiany w ich najbliższym otoczeniu.

Mieszkańcy chętnie korzystają z inicjatywy lokalnej czy też budżetu obywatelskiego, bo widzą pozytywne efekty swojego zaangażowania w życie społeczności dzielnic. Zjednoczeni wokół społecznie ważnych celów, nie tylko ulepszamy i upiększamy nasze otoczenie, ale także integrujemy mieszkańców, wspieramy grupy sąsiedzkie i aktywistów miejskich. Dajemy przykład młodszemu pokoleniu, jak kształtować wspólną przyszłość – mówi  Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Przez ostatnie trzy lata, dzięki wsparciu miasta, udało się zorganizować około 250 projektów, a w latach 2018 - 2020 nakład prac społecznych katowiczan w tym obszarze wyniósł ponad 63 tys. godzin.

Ważnym elementem inicjatyw lokalnych jest praca społeczna mieszkańców. To dzięki własnej aktywności mogą pozyskać wsparcie na działania podejmowane na rzecz integracji i budowania więzi lokalnych społeczności – mówi Agnieszka Lis, pełnomocnik prezydenta ds. organizacji pozarządowych.

Ze względu na szczyt pandemii Covid-19, który wystąpił w trakcie 2020 roku, 59 inicjatyw spośród 117 rozpatrzonych pozytywnie trzeba było przesunąć na rok 2021. Wydarzenia przełożone z poprzedniej edycji, jak i nowe, mogły już odbyć się w tym roku bez przeszkód, z zachowaniem wymogów bezpieczeństwa sanitarnego. Inicjatywy lokalne integrujące środowisko są realizowane praktycznie w każdej dzielnicy. Wśród pomysłów wybranych w dziewiątej edycji były warsztaty plastyczne, malarskie, artystyczne, kulturalne, florystyczne, wizażu i kosmetologii naturalnej, prozdrowotne oraz graficzne z udziałem seniorów i młodzieży, planowane są również ogrodnicze spacery i spotkania tematyczne, spektakle teatralne i występy kabaretowe, koncerty w plenerze, konkurs plastyczny, pokazy filmowe, zajęcia rekreacyjne i sportowe dla rodzin, a także szkolenia wioślarskie dla dzieci i młodzieży.

Projekty już zrealizowane w 2021 roku

Szerokim echem odbiła się impreza "Łączy nas chleb. Home-made food EXPO Katowice Ligota-Panewniki", która odbyła się w Amfiteatrze Parku Zadole we wrześniu. Wydarzenie przyczyniło się do integracji nie tylko mieszkańców dwóch południowych dzielnic miasta, lecz także zbliżenia kultur, narodów i wyznań. Do udziału w jego realizacji zostali zaproszeni, obok mieszkańców dzielnic, przedstawiciele różnych religii, konsulowie honorowi z 8 państw, miasta partnerskie oraz piekarze-rzemieślnicy. W panelu dyskusyjnym o znaczeniu chleba w tradycji chrześcijańskiej, muzułmańskiej i żydowskiej rozmawiali przedstawiciele wspólnot religijnych działających w Polsce. Mieszkańcy, w odpowiedzi na apel pomysłodawcy i głównego organizatora imprezy Adama Łęskiego, przynieśli wypieki na wystawę domowego pieczywa. Po zakończeniu wystawy pieczywo z ekspozycji zostało przekazane do Górnośląskiego Towarzystwa Charytatywnego w Katowicach. Łącznie przekazano kilkanaście chlebów oraz 25 kg mąki.

Również we wrześniu otwarto największy z dotychczas utworzonych w naszym mieście ogrodów społecznych: „Lawendowy Ogród Katowic". Ogród integracyjny powstał z inicjatywy mieszkańców dzielnicy Ochojec w ramach Inicjatywy Lokalnej 2020 i 2021. Na otwarcie ogrodu przygotowano wiele atrakcji, w tym: warsztaty przyrodnicze, rękodzielnicze i sensoryczne, rozgrywki Boule, sensoryczną ścieżkę zdrowia, koncerty relaksujące. Mieszkańcy dzielnicy zyskali przestrzeń do wspólnego spędzania czasu, tańca, puszczania latawców, baniek mydlanych i chilloutu itp.

W ramach jednej z kolejnych inicjatyw zrealizowanych w kwietniu tego roku mieszkańcy Giszowca skutecznie zachęcili swoich sąsiadów do sprzątania terenów zielonych, zwłaszcza pobliskich lasów. Do akcji włączyli się harcerze, zuchy oraz kadra XVI Szczepu Harcerskiego Giszowiec, wolontariusze Stowarzyszenia Wolnej Herbaty, radni miejscy, Radni Jednostki Pomocniczej nr 17, a także Nadleśnictwo Katowice. Akcję połączono z konkursem plastycznym "Bądź odpowiedzialny - segreguj odpady i dbaj o środowisko", skierowanym do uczniów szkół podstawowych z dzielnicy.

Bohaterowie inicjatywy „Bogucice – Aktywnie Razem" od kwietnia do sierpnia br. zorganizowali rodzinną wycieczkę rowerową, „Sprzątanie Naszego Świata" w ramach obchodów „Międzynarodowego Dnia Ziemi", grę terenową „Poznaj swoją dzielnicę", cotygodniowy trening biegowy i jako zwieńczenie całej akcji - „II Bieg dookoła Bogucic".

To tylko kilka przykładów spośród wielu cennych inicjatyw, mogących służyć za inspirację do kolejnych działań. Najważniejszy jest ciekawy pomysł i mobilizacja sąsiadów do wspólnej aktywności. Czekamy na zgłoszenia katowiczan!

Nabór wniosków trwa do 15 listopada. Wszelkie informacje można znaleźć na stronie: https://bit.ly/3m6y1yS, uzyskać telefonicznie: 32 259 31 18  lub mailowo: inicjatywalokalna@katowice.eu.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również