W ramach obchodów Europejskiego Miasta Nauki 2022, którym jest holenderska Lejda, od 13 do 16 lipca 2022 roku w Lejdzie odbywać się będzie konferencja naukowa Euro Science Open Forum (ESOF) 2022.
Jednocześnie w Katowicach – mieście przygotowującym się do przyjęcia tytułu Europejskiego Miasta Nauki 2024 – 15 lipca 2022 roku zaplanowano konferencję towarzyszącą ESOF 2022 Regional Site.
Spotkanie odbędzie się w Międzynarodowym Centrum Kongresowym
Na wydarzenie obowiązuje rejestracja za pomocą formularza zgłoszeniowego, gdzie osoby zainteresowane udziałem będą mogły wybrać panele tematyczne. Szczegółowe informacje zostaną wkrótce udostępnione. W razie pytań można kontaktować się pod adresem: esof@us.edu.pl.
Motywami przewodnimi konferencji w Katowicach będą:
- przekraczanie granic,
- nauka zaangażowana,
- odporne społeczeństwa.
Wśród zagadnień, jakie zostaną podjęte, są m.in.:
- jak będzie prowadzona nauka w przyszłości i w jaki sposób nauka może poprawić swoją funkcjonalność jako podmiot transformacji, który prowadzi do zmiany społeczeństwa?,
- w jaki sposób nauka może być w pełni otwarta i wykraczać poza granice krajów, dyscyplin naukowych i społeczeństw?,
- jakie są przyszłe zachowania, wartości, oczekiwania, postawy i normy społeczności badawczej?,
- w jaki sposób można zmienić struktury instytucjonalne, aby wspierać i rozwijać różnorodność, równowagę i integrację?,
- jaki będzie wpływ sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego na społeczność naukową oraz praktyki naukowe?,
- nauka wobec wojny i jej skutków.
Tematy sesji obejmą takie dziedziny, jak:
- zrównoważone środowisko,
- tożsamość kulturowa i transformacje społeczne,
- przestrzeń dla nauki,
- zdrowe społeczeństwo,
- wolność i odpowiedzialność nauki w stosunku do społeczeństwa,
- edukacja gospodarcza w oparciu o działania,
- zejście z utartej ścieżki: nowe drogi kariery akademickiej.
Program konferencji w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach obejmuje trzynaście 75-minutowych sesji stacjonarnych, z czego cztery transmitowane będą online do Lejdy. Udział w sesjach wezmą specjaliści z uczelni tworzących katowickie konsorcjum Europejskiego Miasta Nauki 2024, a także zaproszeni przedstawiciele polskich i zagranicznych ośrodków naukowych, eksperci reprezentujący biznes, instytucje kulturalne i media. Katowice są pierwszym miastem Europy Środkowo-Wschodniej z tytułem Europejskiego Miasta Nauki. Uwieńczone sukcesem starania są efektem wspólnego wysiłku Miasta Katowice oraz środowiska akademickiego, z Uniwersytetem Śląskim jako liderem konsorcjum uczelni regionu na czele. Wsparcie organizacyjne zadeklarowały władze województwa śląskiego oraz Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia. Instytucją przyznającą tytuł oraz organizującą konferencję ESOF jest EuroScience (European Association for the Advancement of Science and Technology – Europejskie Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Nauki i Technologii). EuroScience to największe ogólnoeuropejskie stowarzyszenie skupiające badaczy i naukowców.
EuroScience Open Forum jest ogólnoeuropejskim hybrydowym wydarzeniem podejmującym dialog na temat nauki, technologii, polityki i społeczeństwa. To platforma wymiany doświadczeń i prezentacji najnowszych osiągnięć naukowych, innowacji i technologicznego rozwoju. Marka ESOF przyciąga do miast pełniących rolę gospodarzy naukowców, polityków, biznesmenów i przedstawicieli mediów z całego świata. Tytuł Europejskiego Miasta Nauki umożliwia zwiększenie zaangażowania mieszkańców regionu i środowiska naukowego w rozwiązywanie problemów lokalnych, wzmacnia również możliwości pozyskania środków do realizacji planów inwestycyjnych w regionalną naukę, zwiększa turystyczną atrakcyjność miasta na arenie międzynarodowej oraz pozwala na zwiększenie oddziaływania lokalnych uczelni na wszystkie sfery życia i zwiększa ich rozpoznawalność na arenie międzynarodowej.
Program konferencji do pobrania: