Wiadomości z Katowic

Miejska Biblioteka Publiczna zaprasza na wrześniowe i październikowe spotkania

  • Dodano: 2020-09-11 17:00

W marcu br. odbywał się w IV Tydzień Kultury Żydowskiej. Niestety pandemia i wprowadzone w związku z nią obostrzenia uniemożliwiły kontynuację spotkań. MBP wyznaczyła nowe daty przełożonych wydarzeń. 

Już 17 września, w czwartek, odbędą się dwa spacery po cmentarzu żydowskim w Katowicach 

Przewodnikiem po kirkucie będzie historyk i obrońca kultury żydowskiej na Górnym Śląsku Dariusz Walerjański. Spacery odbędą się o godz. 14.00 i 15.45, wyłącznie dla grup zorganizowanych, w liczbie maksymalnie 30 uczestników na grupę. Pierwszeństwo zapisu mają osoby, które zostały zapisane na spacer marcowy, który z powodu pandemii musiał zostać odwołany. Z osobami tymi biblioteka skontaktuje się telefonicznie. Pozostałych zachęca do rejestracji pod nr. 322 546 096, wewn. 112, od wtorku, 8 września.

Zgłębianie kultury żydowskiej

Nazajutrz po spacerze odbędzie się w Filii nr 14 na Os. Tysiąclecia spotkanie z Mikołajem Łozińskim, autorem książki „Stramer”. Filia nr 32 w Ligocie zaprasza 24 września na koncert psalmów w wykonaniu Pauliny i Szymona Statecznych, a 15 października gościć będziemy w Filii nr 11 Leszka Jodlińskiego, muzeologa i historyka sztuki, autora wielu książek, m.in. „Puste krzesła: historie Żydów ze Śląska”.

Miłośników miasta z pewnością zainteresują dwa spacery po katowickiej Koszutce. Oprowadzać będą Michał Bulsa, historyk i znawca miasta - spacer historyczny śladami pomników i miejsc pamięci, Adrian Szymura - miejski aktywista i inicjator powołania rady dzielnicy na Koszutce - spacer przyrodniczo-historyczny.

Kolejne spotkania odbędą się w październiku. Gościem Filii nr 10 w Ochojcu będzie Magdalena Majcher, autorka cykli powieści „Wszystkie pory uczuć”, „Saga nadmorska” oraz „Osiedle pogodne”, z kolei w Filii nr 14 na Os. Tysiąclecia spotkamy się z Ałbeną Grabowską, autorką sagi „Stulecie winnych” oraz bestsellerowej powieści „Matki i córki”.

Zasady uczestnictwa

Na wszystkich spotkania, tych w ramach Dni Kultury Żydowskiej oraz pozostałych, obowiązuje limit miejsc; udział mogą wziąć osoby, które odbiorą wcześniej w wymienionych filiach bezpłatne wejściówki (dystrybucję rozpoczynamy na dwa tygodnie przed terminem wydarzenia). Zarówno podczas spaceru po cmentarzu żydowskim, jak i podczas koncertów i spotkań, obowiązuje nakaz zasłaniania ust i nosa, a także dezynfekcja rąk.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również