MZ: od poniedziałku 17 maja nowy schemat szczepień przeciw COVID-19
Minister zdrowia od poniedziałku 17 maja dopuszcza, aby szczepienia preparatami Vaxzevria, Comirnaty i COVID-19 Vaccine Moderna wykonywane były przy zachowaniu odstępu od 35 dni między dwiema dawkami – przypomina na swojej stronie internetowej resort zdrowia.
Minister Zdrowia dopuszcza od 17 maja, czyli od poniedziałku, aby szczepienia przeciw COVID-19 w Narodowym Programie Szczepień były wykonywane: szczepionką Vaxzevria AstraZeneca w schemacie dwudawkowym przy zachowaniu odstępu od 35 dni (nie dłużej jednak niż do 84 dnia) między dawkami, szczepionkami mRNA – Comirnaty i COVID-19 Vaccine Moderna – w schemacie dwudawkowym przy zachowaniu odstępu od 35 dni (nie dłużej niż 42 dni) między dawkami – podał resort zdrowia.
Jak zaznaczył, takie zalecenie jest zgodne z Charakterystyką Produktów Leczniczych
MZ podkreślił także, że ozdrowieńcy mogą być szczepieni przeciwko COVID-19 w terminie nie wcześniejszym niż 30 dni od dnia uzyskania pozytywnego testu na obecność wirusa SARS-CoV-2.
Wskazanie to dotyczy również pacjentów, którzy po otrzymaniu pierwszej dawki zachorowali na COVID-19, co skutkuje również zastosowaniem wskazanego odstępu przed podaniem drugiej dawki szczepionki – podało MZ.
Ponadto resort podał także, że “podanie drugiej dawki szczepionki, dla której termin został określony na dotychczasowych zasadach, może ulec zmianie w przypadku jego indywidualnego przesunięcia”.
Tagi:
Covid-19


![Wyłączenia prądu w Katowicach. Sprawdź, gdzie nie będzie prądu [15.12-20.12]](https://cdn.silesia.info.pl/public-media/2025/12/free-4.jpg)
![Poczuj klimat świąt! Imprezy i wydarzenia w regionie [12–18 grudnia]](https://cdn.silesia.info.pl/public-media/2025/12/2147595751.jpg)




![TOP wydarzenia w regionie – koncerty, spektakle i mikołajkowe atrakcje [05-11.12]](https://cdn.silesia.info.pl/public-media/2025/04/Pixa_3.jpg)









Dodaj komentarz