Wiadomości z Katowic

Na lotnisku w Pyrzowicach lądują samoloty ONZ. Co przewożą?

  • Dodano: 2022-03-23 07:00, aktualizacja: 2022-03-23 10:49

Katowickie lotnisko jest częścią mostu powietrznego. Od jakiegoś czasu lądują na nim samoloty z ONZ. Co przewożą? Przede wszystkim towary niezbędne w czasie wojny.

Żywność dla Ukrainy

Na lotnisku w Pyrzowicach od jakiegoś czasu lądują Airbusy A340 z Sudanu. Na ich pokładach znajduje się głównie żywność, która ma trafić do Ukrainy. Wcześniej to właśnie nasi wschodni sąsiedzi byli głównym dostawcą żywności dla krajów potrzebujących. Teraz to na Ukrainę trafiają zapasy produktów wysokoenergetycznych w ramach Światowego Programu Żywnościowego (WFP). W ciągu tygodnia z Sudanu do Katowic przyleciało 250 ton żywności. 

Żywność wysokoenergetyczna, czyli jaka?

Co dokładnie przewożone jest w transportach z magazynu w Sudanie? Głównie żywność wysokoenergetyczna, bogata w energię i białko, uzupełniona witaminami i minerałami. Jednym z produktów, który trafi na Ukrainę, są herbatniki wysokoenergetyczne. Właśnie ten rodzaj żywności wykorzystywany jest przez ONZ podczas pomocy ofiarom katastrof na świecie. Pomoc w ramach Światowego Programu Żywnościowego jest finansowana głównie przez Stany Zjednoczone. Żywność ma dotrzeć do 3,1 miliona osób przebywających na Ukrainie.

Jedyne lotnisko w Polsce

Wyłącznie katowickie lotnisko spotkał zaszczyt przyjmowania transportów żywności z ONZ. O wybraniu właśnie placówki w Pyrzowicach zdecydowało to, iż może ona działać całą dobę. Jest to szczególnie ważne, ponieważ rejsy z pomocą humanitarną przybywają w różnych godzinach. Dlatego to właśnie lotnisko w Katowicach, jako jedyne w Polsce, stało się częścią mostu powietrznego.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również