Wiadomości z Katowic

Na rowerze ręcznym, chce przejechać Islandię ze wschodniego wybrzeża na zachodnie

  • Dodano: 2019-07-16 10:30

Dariusz Sobczak jest osobą niepełnosprawną i od 16 roku życia porusza się na wózku inwalidzkim. W poniedziałek (15 lipca) z Katowic wyruszył w niezwykłą podróż. Na rowerze ręcznym, chce przejechać Islandię ze wschodniego wybrzeża na zachodnie.

- W dzisiejszych czasach niepełnosprawność nie musi być wyrokiem. Można żyć pełnią życia, spełniać się zawodowo, mieć wspaniałą rodzinę i osiągać sukcesy sportowe. Trzeba tylko bardzo tego chcieć. Po kilkunastu latach uprawiania sportu i przesuwania granic tego, co wydawało się niemożliwe, postanowiłem podjąć wyzwanie, które nie jest łatwe do osiągnięcia również dla osoby pełnosprawnej - mówił Dariusz Sobczak.

Dariusz Sobczak wraz z rodziną wyruszył na podbój Islandii w poniedziałek (15 lipca). W ramach wyprawy niepełnosprawny miłośnik sportów i podróży zamierza przejechać na handbike’u z zachodniego na wschodnie wybrzeże wyspy. Chce w ten sposób zachęcać do pokonywania własnych słabości. W podróży towarzyszyć będą mu synowie – Michał i Marcin, - żona Zofia, a także foto-team – Wojciech Radwański i Filip Blank. Pierwszym etapem podróży jest przeprawa promowa do Danii, skąd podróżnicy wyruszą na Islandię.

- Podróżować będziemy przez 14 dni z namiotami i całym ekwipunkiem turystycznym w trudnym terenie i w bardzo zmiennych warunkach pogodowych. Chciałbym udowodnić tą wyprawą, iż ograniczenia tkwią zazwyczaj w głowie, a nie w ciele człowieka. Sukces tej wyprawy pokaże, iż możliwe jest osiąganie celów trudnych i prawie niemożliwych, pomimo własnych słabości i ograniczeń. Tych, którzy już w to wierzą, chciałbym zainspirować do dalszego przesuwania granic i odkrywania nowych obszarów życia, także tych uważanych do niedawna za nieosiągalne - mówił Dariusz Sobczak.

Akcję "Rowerem przez Islandię" poprzedziła charytatywna zbiórka w aplikacji Endomondo. Firmy Renault Pietrzak, OKAM Capital oraz INSPIRE obiecały, że jeżeli jej użytkownikom w ciągu dwóch tygodni uda się przejechać w sumie 500 tys. kilometrów, to przekażą 50 tys. zł na organizację ferii dla podopiecznych Centrum Opiekuńczo-Wychowawczego Wzrastanie w Katowicach. Efekty zbiórki przekroczyły najśmielsze oczekiwania organizatorów – cel został osiągnięty już po tygodniu trwania akcji!

W ciągu 7 dni 8273 osoby, które włączyły się w akcję przekazywania kilometrów, pokonały pół miliona km, spaliły 24 mln kalorii, spędzając łącznie na aktywnościach 43 tys. godzin.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.