Po 18 latach bycia dyrektorem Narodowej Orkiestry Symfonicznej na emeryturę odchodzi Joanna Wnuk-Nazarowa. Na tym stanowisku zastąpi ją od 1 września Ewa Bogusz-Moore.
Joanna Wnuk-Nazarowa przez 18 lat była dyrektorem NOSPR, jak twierdzi, najlepszej orkiestry symfonicznej w Polsce. Nie zamierza jednak porzucić muzyki. Jej emerytura będzie twórcza, a w planie ma już stworzenia dużego utworu, który ma nadzieję, zostanie zagrany przez orkiestrę. Była dyrektor podziękowała także za współpracę samorządowcom, byłemu prezydentowi Katowic, Piotrowi Uszokowi oraz obecnemu włodarzowi, Marcinowi Krupie, jednocześnie zapowiadając, że nadal będzie częstym gościem w Katowicach, pomimo tego, że będzie mieszkać w Krakowie i Warszawie. Z pewnością będzie obecna we wrześniu, ponieważ jest ona dyrektorką I Międzynarodowego Konkursu im. Szymanowskiego, którego pierwsza edycja odbędzie się 10-23 września w NOSPR.
„Będę wracać na koncerty, obserwować, co się dzieje w NOSPR i nie tylko tam. Katowice to wspaniałe miasto, mnóstwo się tu dzieje, a ludzie są – wbrew pozorom – otwarci. Związałam się z tą śląską ziemią przez ten czas, dostałam wiele dobrego od jej mieszkańców. Nigdy też nie miałam problemów z samą orkiestrą ani z władzami miasta i województwa. To fenomen Śląska. Ponad podziałami politycznymi ludzie chcą dla tej ziemi coś robić. Oby tak było dalej” - powiedziała na konferencji prasowej, Joanna Wnuk-Nazarowa.
Nowa dyrektor, Ewa Bogusz-Moore jest z wykształcenia wiolonczelistką, menadżerem kultury, a do niedawna wicedyrektorem Instytutu Adama Mickiewicza, do którego dołączyła w październiku 2010 r. Jej pierwszym zadaniem było wówczas stworzenie strategii popularyzacji polskiej muzyki klasycznej na świecie. Opracowała model działania programu Polska Music, dzięki czemu doszło do współpracy z międzynarodowymi instytucjami, takimi jak: London Philharmonic Orchestra, Los Angeles Philharmonic, Chicago Symphony Orchestra czy Royal Opera House. W latach 2014-2017 zarządzała projektem „Kampusy”, gdzie współpracując z wybranymi prestiżowymi uczelniami w Stanach Zjednoczonych budowała relacje USA i Polski na pograniczu m.in. kultury.
Była dyrektor cieszy się, że to właśnie Bogusz-Moore wygrała konkurs. Obie panie znają się od 2009 roku, gdzie podczas wizyty orkiestry w Cantenbury w Wielkiej Brytanii pani Ewa opiekowała się grupą. Rok później zorganizowała koncert NOSPR-u w Dover, z okazji obchodów Roku Chopina i jak twierdzi Wnuk-Nazarowa, był to najlepszy występ podczas całej trasy koncertowej. Nowa dyrektor chciałaby, aby orkiestra częściej grała za granicą i by polska muzyka była wykonywana przez twórców zagranicznych.
„Dlatego zapowiadam ewolucję, a nie rewolucję, rozwijanie tego, co już jest. Orkiestra gra wspaniale, ma piękną siedzibę, trzeba zacząć budować nowe, długofalowe relacje międzynarodowe, wybierać prestiżowe miejsca, w których orkiestra mogłaby zagrać – mówi nowa szefowa NOSPR. Chce też wspierać się nowymi technologiami w pracy oraz bardziej łączyć muzykę z nauką, nowych programów edukacyjnych” - mówiła Ewa Bogusz-Moore.