Wiadomości z Katowic

Nowe rośliny na Stawowej w Katowicach

  • Dodano: 2023-05-31 06:45, aktualizacja: 2023-05-31 06:54

Wokół kasztanowców zasadzonych pierwszego dnia wiosny przy ul. Stawowej pojawią się nowe rośliny. To kolejny etap zazieleniania tej przestrzeni.

Z początkiem wiosny na skrzyżowaniu ulic Stawowa, Chopina, Mickiewicza sadziliśmy kasztanowce, teraz tę zieloną metamorfozę uzupełniają krzewy i kwiaty. W efekcie to kolejne miejsce Katowic, gdzie zamiast samochodów pojawia się więcej zieleni. Co ważne na ul. Stawowej w ramach Zielonego Budżetu nasadzonych zostanie jeszcze 7 drzew – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic i przypomina, że obecnie trwa również zazielenianie ul. Warszawskiej, gdzie w sumie pojawi się prawie 70 drzew.

Wokół kasztanowców zasadzonych zostanie ponad 600 roślin

Wśród nich znajdą się m.in. ciemiernik biały o dużych, ozdobnych białych kwiatach z żółtym środkiem z wystającymi pręcikami. Pojawi się też śmiałek darniowy, czyli ozdobna trawa o wysokich łodygach ze srebrnymi wiechami kwiatów. Zasadzonych zostanie także kilka azalii japońskich, cisów pospolitych, kalin japońskich, szałwii omszonych oraz zawilców hupeheńskich.

Nowe drzewa na pierwszy dzień wiosny

Drzewa, które zasadzono 21 marca br. to dwa kasztanowce żółte. W momencie sadzenia mierzyły 4 m wysokości i 14 cm w obwodzie pnia. Ta odmiana dorasta najczęściej do 10-15 m. Drzewa te mają delikatną, ażurową koronę, kwitną na przełomie maja i czerwca, ponadto są dosyć odporne na mróz i choroby. Aby je posadzić tam należało odbrukować powierzchnię 100 m2. Do posadzenia drzew ZZM i MZUiM przywiozły w to miejsce 30 ton świeżej ziemi.

W sadzeniu uczestniczył prezydent Marcin Krupa, Mieczysław Wołosz, dyrektor Zakładu Zieleni Miejskiej w Katowicach i Joanna Janiak ze stowarzyszenia Zielone Załęże.

Był parking, są rośliny

Miejsce, w którym obecnie znajdują się drzewa, było dotychczas pustym placem, który kierowcy wykorzystywali jako nielegalny parking. Dodatkowo codziennie przechodzą tędy tysiące mieszkańców regionu, dlatego obecność drzew i innych roślin jest dla nich zdecydowanie korzystniejsza – daje cień, który latem jest niezbędny, a przy tym wygląda estetyczniej.

Kasztanowce na rogu ul. Chopina i Stawowej to pierwszy etap zazieleniania tej przestrzeni. W najbliższym czasie wzdłuż ul. Stawowej posadzone zostaną kolejne drzewa, które mają nawiązywać do nasadzeń, które kiedyś były tu obecne. Niestety ze względów bezpieczeństwa drzewa musiały zostać wycięte.

Bardzo się cieszę, że w mieście pojawia się coraz więcej zieleni – zazieleniamy Warszawską, prowadzimy prace w czterech parkach, sadzimy nowe drzewa, poza tym cały czas albo są wykonywane albo trwają procedury przetargowe dotyczące Zielonego Budżetu, więc roślin w mieście jest zauważalnie więcej – podkreśla Mieczysław Wołosz, dyrektor Zakładu Zieleni miejskiej w Katowicach.

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: UM Katowice/Opracowanie: Katowicka Agencja Wydawnicza

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również