Wybór projektu domu powinien być przemyślaną decyzją, poprzedzoną dokładną analizą naszych oczekiwań, budżetu oraz specyfiki działki, na której zamierzamy zrealizować inwestycję. Różnorodność gotowych projektów domów daje szansę na znalezienie propozycji dobrze dopasowanych do indywidualnych założeń funkcjonalnych, estetycznych, finansowych oraz uwzględniających konkretne warunki zabudowy. Sprawdź, na co zwrócić uwagę szukając idealnego projektu domu.
Dopasowanie projektu do wymogów działki
Wybierając gotowy projekt domu, należy w pierwszej kolejności zwrócić uwagę na jego zgodność z uwarunkowaniami konkretnej działki. Jeśli posiadana działka została objęta Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego, należy zaznajomić się z zawartymi w nim wytycznymi, a w przypadku braku MPZP Inwestor powinien złożyć wniosek o wydanie decyzji o Warunkach Zabudowy. W dokumentach tych ujęte są informacje o przeznaczeniu działki i rodzaju zabudowy, jaka może na niej powstać. Mogą w nich znajdować się m.in.: wytyczne w zakresie dopuszczonej liczby kondygnacji, wysokości budynku, układu połaci dachowych, a nawet wymogi dotyczące stylistyki zewnętrznej elewacji. Znajomość tych dokumentów pozwoli ukierunkować poszukiwania projektu.
Jednocześnie należy mieć na uwadze, aby projekt w optymalny sposób wykorzystywał naturalny potencjał działki i pasował do jej kształtu, wielkości, ewentualnych spadków. Zasadniczą kwestią jest wymóg zachowania minimalnych odległości pomiędzy budynkiem a granicą działki, na co warto zwrócić szczególną uwagę w przypadku małych lub wąskich działek. Równie istotna jest właściwa lokalizacja budynku na działce i jego usytuowanie względem stron świata, tak aby w przyszłości wnętrze domu było doskonale doświetlone w ciągu dnia. Zapewnienie optymalnego nasłonecznienia stref, w których spędza się najwięcej czasu, przełoży się na oszczędności eksploatacyjne.
Dopasowanie projektu do oczekiwań mieszkańców i założeń finansowych
Znając uwarunkowania działki, można skupić się na zdefiniowaniu potrzeb wszystkich mieszkańców i poszukiwaniach projektu, spełniającego oczekiwania funkcjonalne. Należy więc zastanowić się, jaka powierzchnia domu będzie dla naszej rodziny najbardziej komfortowa i co istotne, jaki dom będzie współgrał z planem finansowym. Należy także zdecydować, czy ma to być dom parterowy, z poddaszem, czy piętrowy, mając oczywiście na uwadze wytyczne MPZP lub WZ w tym zakresie. Warto wiedzieć, że decyzja dotycząca kondygnacji przekłada się na rozwiązania funkcjonalne i rozkład poszczególnych pomieszczeń. Dla wielu rodzin idealnym wyborem mogą okazać się projekty domów parterowych z wygodną komunikacją na jednym poziomie i ogrodem dostępnym z różnych części budynku. Z kolei zwolennicy domów z poddaszem bądź piętrowych z pewnością docenią możliwość rozgraniczenia strefy dziennej od nocnej zgodnie z naturalnym podziałem na kondygnacje. Decydując o układzie funkcjonalnym, z pewnością warto rozważyć opcję posiadania dodatkowego pokoju dla gości, który może też pełnić funkcję gabinetu. Nie bez znaczenia są pomieszczenia pomocnicze takie jak pralnia, spiżarnia, czy osobne garderoby, dzięki którym w domu dużo łatwiej utrzymać idealny porządek. Miłośnicy oryginalnych rozwiązań przestrzennych powinni przyjrzeć się bliżej projektom z antresolami, które wprowadzają do wnętrz więcej przestrzeni i zapewniają możliwość nietuzinkowych aranżacji.
Bardzo ważnym wątkiem do analizy jest budżet, jaki Inwestor zaplanował na realizację. Dopasowanie decyzji o wyborze projektu do założeń finansowych pozwoli prawnie i płynnie poprowadzić budowę domu. Koszty zależą od wielu czynników, jednak warto mieć na uwadze, że istotne znaczenie dla wydatków ma forma bryły i rodzaj zadaszenia. Proste konstrukcje pozwolą w racjonalny sposób zminimalizować koszty. Pod tym względem warto przyjrzeć się bliżej propozycjom z kolekcji: projekty domów tanich w budowie.
Przydatnym narzędziem podczas budowy domu jest kosztorys budowlany. Kupując projekt ARCHON+ z dedykowanym do niego kosztorysem można dobrze zorganizować poszczególne prace oraz na bieżąco kontrolować wydatki. Kosztorys zawiera przedmiar robót, czyli spis wszystkich prac niezbędnych do wybudowania domu wraz z pełnymi zestawieniami i ilościami potrzebnych materiałów, sprzętu i robocizny. Ułatwia wybór najlepszych ofert na materiały i od wykonawców, pozwala na bieżąco śledzić kolejne etapy budowy i pilnować właściwego przebiegu prac.
Dom zaczyna się od... dobrego projektu! Zapraszamy na www.archon.pl