Wiadomości z Katowic

Odcinek autostrady A1 z Pyrzowic do węzła Częstochowa-Południe został oddany do użytku

  • Dodano: 2019-08-05 11:00

33-kilometrowy odcinek autostrady A1 z Pyrzowic do węzła Częstochowa-Południe został oddany do użytku. W uroczystości uczestniczył premier RP Mateusz Morawiecki.

Premier Mateusz Morawiecki na otwarciu odcinka autostrady A1

W uroczystym otwarciu odcinka autostrady A1 uczestniczyli obok premiera Mateusza Morawieckiego ministrowie infrastruktury, Andrzej Kowalczyk oraz inwestycji i rozwoju, Jerzy Kwieciński.

Dzięki tej inwestycji jesteśmy na dobrej drodze do połączenia północy z południem. Dotąd budowaliśmy głównie drogi ze wschodu na zachód, co oczywiście jest niezwykle ważne, ale dziś nadrabiamy zaległości. Autostrada poprawi możliwości związane z handlem, ale także jakość życia mieszkańców. Ten odcinek skróci czas przejazdu o ok. 20-25 minut, to pozwala więcej czasu spędzić z rodziną – mówił premier RP Mateusz Morawiecki.

Ukończenie tej inwestycji umożliwi nieprzerwaną jazdę od przejścia granicznego w Gorzyczkach do południowych dzielnic Częstochowy, mijając po drodze konurbację górnośląską i Międzynarodowy Port Lotniczy „Pyrzowice” w Katowicach. Z nowej trasy korzystać mogą na razie pojazdy do 12 ton. Drogi wojewódzkie, które łączą obie trasy, nie są w stanie przyjąć wzmożonego ruchu ciężarowego.

Na nowym odcinku zaprojektowano trzy węzły: Pyrzowice, Woźniki i Częstochowa-Południe, z którego kierowcy będą zjeżdżać w kierunku DK1 prowadzącej przez miasto.

Naszym celem jest dokończenie budowy najważniejszych szlaków transportowych w Polsce, które stworzą spójny system pozwalający na dynamiczny rozwój gospodarki. Nasze drogi muszą być komfortowe, bezpieczne i przewidywalne, jeśli chodzi o czas przejazdu. Gdy zrealizujemy ostatnie, brakujące elementy autostrady A1, uda się połączyć polskie porty, wybrzeże z południem Europy - podkreślał minister infrastruktury, Andrzej Adamczyk.

Nowo wybudowana autostrada przebiega przez tereny gmin: Blachownia, Konopiska, Poczesna, Starcza, Woźniki, Miasteczko Śląskie i Ożarowice, a także przez obszary miast Częstochowa i Woźniki. Dzięki jej powstaniu czas potrzebny na pokonanie tego odcinka skróci się z dotychczasowych 40 do 15 minut. Cała droga została wybudowana z betonu cementowego o wysokiej trwałości, który w korzystnych warunkach umożliwi bezawaryjną eksploatację przez kolejne 30-40 lat.

W ramach inwestycji powstały dwa węzły

W ramach inwestycji powstały dwa węzły - Częstochowa Południe oraz Woźniki - dzięki którym trasa łączy się z istniejącą siecią dróg w sposób bezkolizyjny. Wybudowano 68 obiektów inżynierskich umożliwiających pokonywanie przeszkód terenowych, prowadzących ruch lokalny nad autostradą, a także stwarzających warunki do migracji zwierząt. Droga została zaprojektowana tak, by w jak najmniejszym stopniu oddziaływać na środowisko naturalne.

W realizacji jest pozostałych pięć odcinków, które pozwolą połączyć autostradę A1 w całość. W budowie jest blisko 81 km autostrady A1 między węzłem Tuszyn i początkiem obwodnicy Częstochowy. Zgodnie z planami ostatni kontrakt będzie sfinalizowany w 2022 roku, wtedy nasz kraj uzyska autostradowe połączenie Pomorza z południem Europy.

Odcinek autostrady A1 z Pyrzowic do węzła Częstochowa-Południe został oddany do użytku

Komentarze (1)    dodaj komentarz »

  • Marcin

    Super Panie Premierze!!!! Obyśmy rozwijali się tak dalej! Wszystko idzie w dobrym kierunku

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.