Wiadomości z Katowic

Odra znów atakuje w województwie śląskim

  • Dodano: 2019-02-07 12:00

Jak podaje Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Katowicach, w województwie śląskim w ostatnim czasie na odrę zachorowały 46 osoby, a  kilkanaście osób jest ciągle badanych.

Zachorowania i podejrzenia zachorowań wystąpiły na terenie nadzorowanym przez PPIS w:

Wirus rozprzestrzenia się drogą kropelkową lub powietrzno-kropelkową

Odra jest chorobą wirusową, której sytuacja epidemiologiczna zachorowań od wielu lat była stabilna. Źródłem zakażenia jest człowiek w okresie zaraźliwości, czyli 1-3 dni przed wystąpieniem pierwszych objawów takich jak gorączka i kaszel oraz 5 dni przed pojawieniem się wysypki. Zakaźność odry kończy się 5 dni po wystąpieniu wysypki u człowieka. Dlatego też ciężko jest zapobiegać tej chorobie tylko i wyłącznie poprzez izolację osób zakażonych.

Wirus rozprzestrzenia się drogą kropelkową lub powietrzno-kropelkową, rzadziej przez skażone przedmioty. Okres wylęgania odry trwa 7-18 dni i może być dłuższy u osób dorosłych.

Jak rozpoznać objawy odry?

Objawy odry to:

  • zapalenie spojówek,
  • łzawienie oczu,
  • światłowstręt,
  • nieżyt błony śluzowej nosa
  • i suchy kaszel.

Na błonach śluzowych jamy ustnej na wysokości zębów trzonowych pojawiają się charakterystyczne białe plamki na czerwonym tle tzw. plamki Fiłatowa-Koplika. Pojawia się gorączka, która może osiągać wartości nawet do 40 stopni Celsjusza. Następnie w późniejszym okresie wysypka, która rozpoczyna się za uszami, na twarzy, przesuwa się na tułów i kończyny.

Obowiązkowe szczepienie przeciwko odrze

W Polsce obecnie szczepienie obowiązkowe przeciwko odrze realizowane jest preparatem skojarzonym przeciwko odrze, śwince i różyczce. Obecnie szczepienia są wykonywane u dzieci od 13 do 15 miesiąca życia oraz w 6 roku życia (po 5 urodzinach dziecka) dawką przypominającą, zgodnie z Komunikatem Głównego Inspektora Sanitarnego z dnia 25 października 2018 roku w sprawie Programu Szczepień Ochronnych na 2019 rok. Szczepienia ochronne przeciwko odrze zgodnie z programem są prowadzone od 1975 roku.

Szczepienia są zalecane młodzieży i dorosłym nieuodpornionym. Za nieuodpornione uznaje się wszystkie osoby, które nie chorowały na odrę oraz wszystkie osoby, które nie otrzymały dwóch dawek szczepionki w odstępie 4 tygodni. Jeśli dorosły szczepiony był wcześniej preparatem monowalentnym przeciwko odrze to szczepienie przeciwko śwince, różyczce i odrze należy traktować jako przypominające. Posiadanie odporności przeciwko odrze można ocenić z 96% pewnością na podstawie badania serologicznego przeciwciał w klasie IgG.

Sytuacja epidemiologiczna zachorowań na odrę w województwie śląskim (do dnia 5 lutego 2019 r.):

Liczba zachorowań na odrę na terenie województwa śląskiego Liczba osób z objawami klinicznymi, u których podejrzewa się zachorowanie na odrę
(w trakcie badań i w trakcie oczekiwań na badania)
46 19
Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Katowicach
Google NewsSubskrybuj mojeKatowice.pl z Google News

Karolina BauszekKarolina Bauszek
Źródło: Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Katowicach

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również