Wiadomości z Katowic

Opłaty za odholowanie auta w Katowicach to zdzierstwo? Sprawie przygląda się sąd!

  • Dodano: 2019-03-26 11:15

Opłaty za odholowanie zaparkowanych i porzuconych samochodów w Katowicach i Gliwicach mogą się zmienić. Po doniesieniu prokuratury, uchwałami rad gmin w tej sprawie zajął się Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach.

– Sąd nie przyjął, że te konkretne opłaty w unieważnionej uchwale są za wysokie czy za niskie. Tylko sąd stwierdził, że rada miasta nie wyjaśniła, nie uzasadniła, nie wskazała, dlaczego zostały przyjęte takie konkretne opłaty w takiej wysokości, a nie innej – mówi Paweł Kornacki, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach.

W związku z tym, WSA uchwały unieważnił. Katowice od tej decyzji się odwołały, Gliwice nie dostały jeszcze uzasadnienia. Sytuacji, w których trzeba odholować samochód na ulicach Katowic i Gliwic nie brakuje. Straż miejska wywozi pojazdy głównie w dwóch przypadkach.

- O odholowaniu samochodu informuje nas art. 50a prawa o ruchu drogowym, to jest samochód, który jest bez tablic rejestracyjnych albo samochód, którego wygląd wskazuje, że jest nieużytkowany, może zostać odholowany na parking strzeżony na koszt właściciela. Jest też art. 130 prawa o ruchu drogowym, to jest w przypadku, gdy samochód blokuje np. torowisko, albo wyjazd z posesji – mówi Jacek Pytel, Straż Miejska w Katowicach.

Obecnie w Katowicach opłata za odholowanie samochodu osobowego to 476 zł. Motocykla – 218 zł. Do tego dochodzą dzienne opłaty parkingowe – odpowiednio 39 i 19 zł.

– Wyroku sądu nie komentujemy, natomiast nowa uchwała, która będzie obowiązywała w 2019 roku została przygotowana. Jej projekt trafił już na komisję transportu, następnie do Rady Miasta. Na najbliższej sesji radni przyjmą nową uchwałę dotyczącą stawek za odholowywanie pojazdów na terenie miasta Katowice. Warto podkreślić, że wszystkie stawki ujęte w tej uchwale są zgodne z wyrokiem sądu – mówi Ewa Lipka, Urząd Miasta w Katowicach.

Sprawą zajęła się dzisiaj komisja budżetu rady miasta Katowice, która zaopiniowała go pozytywnie. Nowe stawki będą głosowane na sesji, która odbędzie się w czwartek 28 marca.


Śmierć pacjenta w męczarniach w Sosnowcu wstrząsnęła Polską!

Opłaty za odholowanie auta w Katowicach to zdzierstwo? Sprawie przygląda się sąd!


Źródło: TVS

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.