Wiadomości z Katowic

Park Wełnowiecki w Katowicach - ruszyły konsultacje społeczne

  • Dodano: 2020-03-17 08:45, aktualizacja: 2020-03-17 08:50

Pod koniec lutego prezydent Katowic Marcin Krupa wydał zarządzenie dotyczące przeprowadzenia konsultacji społecznych w sprawie kompleksowego zagospodarowania Parku Wełnowieckiego i terenów przyległych, tzw. Alp.

Od wczoraj do 29 marca trwa badanie ankietowe w tej sprawie, które jest skierowane do mieszkańców trzech dzielnic okalających wymienione obszary – tj. Wełnowca, Józefowca, Koszutki i Bogucic.

W ankiecie diagnostycznej padają pytania dotyczące m.in. tego, jak często i w jakim celu katowiczanie odwiedzają Park Wełnowiecki, jakie są jego największe atuty i co należałoby zmienić.

Niestety w związku z zaistniałą sytuacją epidemiczną ankieta diagnostyczna jest dostępna w wersji online na stronie https://bit.ly/39SzRMg.

Aby umożliwić udział w konsultacjach osobom nieposiadającym Internetu prosimy o kontakt telefoniczny na numer (32) 259 31 44. Pracownicy Wydziału Komunikacji Społecznej będę ankietę przeprowadzać telefonicznie w godzinach pracy Urzędu, tj. od poniedziałku do środy od 7:30 do 15:30, w czwartki od 7:30 do 17:00, a w piątki do 14:00. Jeżeli osoby obawiają się o rachunek za telefon – wystarczy do nas zadzwonić, podać numer i poprosić o oddzwonienie w związku z ankietą. Wysyłając SMS o treści „ankieta" na nr tel. 511 985 387 można także zamówić rozmowę w tej sprawie – mówi Maciej Stachura, naczelnik wydziału komunikacji społecznej Urzędu Miasta Katowice.

Poza ankietą urzędnicy planowali także wspólnie z mieszkańcami przeprowadzić spacer badawczy w terenie i zorganizować otwarte spotkanie podsumowujące konsultacje.

Ze względu na rekomendacje lekarzy mówiące o tym, by w miarę możliwości pozostawać w domach i unikać skupisk ludzi, zdecydowaliśmy się wyłącznie na ankietę. Niestety dziś nikt nie wie, jak długo potrwa stan zagrożenia koronawirusem, a wszystkim nam zależy na tym, by po ustaniu zagrożenia codziennie życie wróciło możliwie jak najszybciej do normy. Dlatego postanowiliśmy realizować te zadania, które są możliwe w obecnych warunkach. Gdy otrzymamy wszystkie ankiety i je przeanalizujemy podejmiemy decyzje co do dalszych działań. Mieszkańców prosimy o wyrozumiałość w tej sprawie – dodaje Maciej Stachura.

Zebrane propozycje i uwagi mieszkańców będą stanowiły podstawę do zlecenia koncepcji zagospodarowania całego obszaru, a następnie wykonania projektu.

Prace w terenie według planów mają rozpocząć się wiosną 2022 r.

Po zakończonych konsultacjach sprawę będzie prowadził Zakład Zieleni Miejskiej, który ma duże doświadczenie w tego typu działaniach, czego przykładem jest udana rewitalizacja Parku Boguckiego.

Warto przypomnieć, że rewitalizację Parku Wełnowieckiego zapowiedział jesienią 2018 roku prezydent Marcin Krupa.

Pomimo tego, że jesteśmy trzecim najbardziej zielonym miastem w Polsce, to doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że każdy zielony zakątek odgrywa dużą rolę w naszym życiu. Z jednej strony pełni ważne funkcje ekologiczno-przyrodnicze, co jest istotne pod kątem wyzwań klimatycznych, a z drugiej strony pozwala mieszkańcom na aktywny wypoczynek na łonie natury – podkreśla prezydent  Marcin Krupa. – Zgłaszało się do mnie w tej sprawie wiele osób z Bogucic, Wełnowca i Koszutki. Podczas rozmów często słyszałem, że należy zagospodarować teren Parku Wełnowieckiego, który lata świetności ma za sobą. Jego największym atutem jest piękny drzewostan i cisza – choć mówimy o obszarze znajdującym się zaledwie dwa kilometry od katowickiego rynku. Wsłuchując się w apele mieszkańców podjąłem decyzję, że kompleksowo zrewitalizujemy nie tylko teren parku, ale też działaniami obejmiemy jego otoczenie. Chodzi o niezagospodarowane, pagórkowate i częściowo zalesione tereny, czyli tzw. Alpy – dodaje prezydent.

Cały obszar, który zostanie poddany rewitalizacji, ma 5 hektarów – a więc tyle, co powierzchnia siedmiu pełnowymiarowych boisk piłkarskich. Dziś teren Parku Wełnowieckiego tworzą m.in. dwa place zabaw, alejki oraz elementy małej architektury – ławki i kosze. Z kolei tereny „Alp" nie są w żaden sposób zagospodarowane.

Szczegółowe informacje o konsultacjach w tej sprawie są dostępne na stronie: www.katowice.eu/konsultacje  

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również