Wiadomości z Katowic

Park Wełnowiecki w Katowicach zostanie zmodernizowany

  • Dodano: 2020-03-02 08:45, aktualizacja: 2020-03-02 08:54

Konsultacje społeczne w sprawie kompleksowego zagospodarowania Parku Wełnowieckiego i terenów przyległych, tzw. Alp, rozpoczną się w marcu.

Odpowiednie zarządzenie w tej sprawie wydał prezydent Marcin Krupa, który jesienią 2018 roku zobowiązał się do rewitalizacji tego obszaru w umowie z mieszkańcami.

Pomimo tego, że jesteśmy trzecim najbardziej zielonym miastem w Polsce, to doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że każdy zielony zakątek odgrywa dużą rolę w naszym życiu. Z jednej strony pełni ważne funkcje ekologiczno-przyrodnicze, co jest istotne pod kątem wyzwań klimatycznych, a z drugiej strony pozwala mieszkańcom na aktywny wypoczynek na łonie natury – podkreśla prezydent Marcin Krupa. – Zgłaszało się do mnie w tej sprawie wiele osób z Bogucic, Wełnowca i Koszutki. Podczas rozmów często słyszałem, że należy zagospodarować teren Parku Wełnowieckiego, który lata świetności ma za sobą. Jego największym atutem jest piękny drzewostan i cisza – choć mówimy o obszarze znajdującym się zaledwie dwa kilometry od katowickiego rynku. Wsłuchując się w apele mieszkańców podjąłem decyzję, że kompleksowo zrewitalizujemy nie tylko teren parku, ale też działaniami obejmiemy jego otoczenie. Chodzi o niezagospodarowane, pagórkowate i częściowo zalesione tereny, czyli tzw. Alpy – dodaje prezydent.

Cały obszar, który zostanie poddany rewitalizacji, ma 5 hektarów – a więc tyle, co powierzchnia siedmiu pełnowymiarowych boisk piłkarskich. Dziś teren Parku Wełnowieckiego tworzą m.in. dwa place zabaw, alejki oraz elementy małej architektury – ławki i kosze. Z kolei tereny „Alp" nie są w żaden sposób zagospodarowane.

Zanim rozpoczną się prace w terenie urzędnicy sprawdzą, jakie mieszkańcy mają oczekiwania co do zagospodarowania tego obszaru.

W ramach konsultacji społecznych, które potrwają od marca do maja przeprowadzimy m.in. ankiety diagnostyczne, odbędzie się spacer badawczy oraz podsumujemy ustalenia podczas otwartego spotkania. W konsultacjach będą mogli brać udział mieszkańcy dzielnic okalających Park – tj. Koszutki, Wełnowca i Bogucic – mówi Maciej Stachura, naczelnik wydziału Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta Katowice. – Zebrane propozycje i uwagi mieszkańców będą stanowiły podstawę do zlecenia koncepcji zagospodarowania całego obszaru. Planujemy, by projekt był gotowy do połowy listopada 2021 r., a prace w terenie rozpoczną się wiosną 2022 r. Po zakończonych konsultacjach sprawę będzie prowadził Zakład Zieleni Miejskiej, który ma duże doświadczenie w tego typu działaniach. Przykładowo można tu wspomnieć udaną rewitalizację Parku Boguckiego – dodaje Maciej Stachura.

Szczegółowe informacje o konsultacjach w tej sprawie będą dostępne na stronie: www.katowice.eu/konsultacje  

Komentarze (3)    dodaj komentarz »

  • Wełnowiec City

    Park Wełnowiecki ma swoją historię,przed wojną odbywały się tam festyny,było gwarnie i pięknie,wiem od mamy.Pozostały fragment bramy do tego parku należałoby odrestaurować i niech tworzy łącznik między tym co było i co będzie.Przechodzę tamtędy zazwyczaj w celu odwiedzenia cmentarza z Wełnowieckiej Parafii NMPWW,i przyznam że jak nikogo nie ma,to park w obecnej formie raczej odstrasza,mimo zabudowań czy biur.Ze 40 lat temu był czyn społeczny,i park który mieści się obok obiektu sportowego Kolejarz,był remontowany wspólnymi siłami,wyznaczono alejki,ustawiono ławki.Z biegiem lat teren ten całkowicie uległ degradacji,a przecież i tam można stworzyć chociaż minimalny teren rekreacji dla spacerowiczów,bo sportowy duch zaspokoi się na Kolejarzu.Teren mieści się przy Al.Korfantego i Daszyńskiego,proszę o rewitalizacje tego mikro kawałka zieleni.

  • Alfred

    O tak,to kawałek Katowic od dawna zapomniany.Buduja tam osiedla,a jedyny zielony teren to Park Chorzowski.Daszynskiego,Różanowicza to takie prominenckie osiefle i dziwie sie ze wspomniany lasek jest tak zaniedbany.Topole tam rosnace byly sadzone w latach 30-40tych ub wieku.Pobliski Plac Alfreda z budynkami po kopalni Alfred,straszy,a remontowane 3 tamtejsze budynki beda odstawaly od reszty.Niech ktos i o tym terenie pomysli,zabytki+ maly park,mozna to odrestaurowac i zrobic biznes no i cieszyc odwiedzajacych!

  • deniss

    Bardzo dużo macie do zaaranżowania tej przestrzeni, mam nadzieję, że projekt projektowanie-wnetrz-online.pl/projektowanie-wnetrz-katowice/ został odpowiednio dopracowany, dzięki czemu będziemy się mogli cieszyć tym miejscem już po rewitalizacji. Że zostanie ona porządnie przeprowadzona. Bo wcale nie jest łatwo dziś o ładny park.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.