Wiadomości z Katowic

PKM Katowice wzbogaca się o kolejne autobusy

  • Dodano: 2019-08-27 09:00

Do Katowic dostarczono kolejne nowe autobusy – to 25 dwunastometrowych pojazdów marki Solaris, które zakupiono w ramach projektu „Zmniejszenie negatywnego wpływu transportu publicznego na środowisko naturalne i poprawa jakości transportu poprzez zakup nowych ekologicznych autobusów niskopodłogowych".

Nowoczesne, ekologiczne, niskopodłogowe autobusy miejskie w Katowicach

15 nowoczesnych, ekologicznych niskopodłogowych autobusów miejskich jest już w trasie, kolejnych 10 przygotowywanych jest w bazie do swojej pierwszej trasy.  Projekt ten jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków pochodzących z Funduszu Spójności w ramach „Działania 6.1. Rozwój publicznego transportu zbiorowego w miastach, Priorytet: VI Rozwój niskoemisyjnego transportu zbiorowego w miastach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014– 2020". 

Sukcesywna wymiana taboru PKM Katowice wpisuje się w nasze kompleksowe myślenie o transporcie zrównoważonym – ze szczególnym uwzględnieniem komunikacji publicznej. Wzrost komfortu podróży, w połączeniu z naszymi innymi działaniami, jak np. budowa centrów przesiadkowych, będzie kolejnym czynnikiem, który ma zachęcać mieszkańców do przesiadania się z własnego samochodu do autobusu – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic

15 nowych autobusów w Katowicach

15 nowych autobusów, zakupionych podczas ostatniego przetargu obsługuje już pasażerów na liniach 9, 10, 13, 37, 115, 130, 133, 138, 632, 653, 689 oraz 950. Kolejnych 10 jest już w bazie PKM Katowice przy ul. Mickiewicza - obecnie realizowane są ostatnie formalności przed ich pierwszym wyjazdem w trasę, tj. trwa rejestracja autobusów, a także montaż odpowiedniego oznakowania. W swoją pierwszą trasę pojazdy wyjadą w przyszłym miesiącu.

Pojazdy te są już IV generacją autobusów Solaris z rodziny „Urbino", w pełni spełniającą normę emisji spalin EURO 6. W każdym z nich znajdują się ładowarki USB oraz darmowa sieć Wi-Fi, dostępna dla pasażerów. Są wyposażone w ogrzewanie oraz dwustrefową klimatyzację, która automatycznie dostosowuje temperaturę wewnątrz pojazdu (w zależności od temperatury zewnętrznej). Podróżujący docenią z pewnością duże i czytelne wyświetlacze z dynamiczną informacją o trasie przejazdu, nazwę kolejnego przystanku, głosowe zapowiedzi przystanków oraz przyciski dla niedowidzących, które są oznaczone alfabetem Braille'a. Wśród dodatkowych atrybutów warto wspomnieć o monitoringu przestrzeni pasażerskiej, dodatkowym oświetleniu pomostów wejściowych, jak również o tzw. przyklęku i platformie dla wózków inwalidzkich.

Łącznie PKM Katowice dysponuje 255 autobusami

Średni wiek pojazdów to sześć lat, przy czym połowa z nich została zakupiona w ciągu ostatnich trzech lat. Dzięki temu po Katowicach kursuje aktualnie 108 autobusów spełniających normę emisji spalin EURO 6 oraz pięć elektrycznych. Na te najnowsze zakupy przewoźnik przeznaczył ponad 120 milionów złotych, z czego 80 procent kosztów pochodziło ze środków unijnych. Tylko w latach 2016-2018 wyjechało na ulice Katowic 90 autobusów o wartości ponad 100 mln złotych.  Przypomnijmy, że trwa także zakup kolejnych autobusów elektrycznych. PKM Katowice ze względu na realizację projektu zakupu autobusów elektrycznych ze środków unijnych, a także mając na względzie interes mieszkańców Katowic, powtórzy przetarg na zakup kolejnych 5 autobusów, a do końca przyszłego roku w planie jest, by łącznie w taborze było 20 takich pojazdów.

Autobusy elektryczne idealnie nadają się do wykorzystania w centrach miast i wszędzie tam, gdzie prędkość komunikacyjna jest niewielka ze względu na warunki drogowe. Autobusy elektryczne będą kursować na liniach obsługujących głównie nasze miasto – dodaje prezydent.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.