Wiadomości z Katowic

Plac Sejmu Śląskiego się zazieleni. Trwa walka z betonozą w sercu Śląska

  • Dodano: 2021-09-28 08:15, aktualizacja: 2021-09-28 08:21

Plac Sejmu Śląskiego będzie kolejnym miejscem w Katowicach, obok ulic Dworcowej i Warszawskiej, w którym pojawi się zupełnie nowa zieleń. Zazieleni się także wzdłuż alei Korfantego, na odcinku od ronda im. Gen. Jerzego Ziętka, aż do ulicy Moniuszki. 

Zieleń wokół pomnika Korfantego

Plac Sejmu Śląskiego zazieleni się dzięki koncepcji posadzenia drzew i krzewów wokół znajdującego się tam pomnika Wojciecha Korfantego. Zakłada ona likwidację wszystkich obecnie istniejących miejsc parkingowych wokół pomnika, a także usunięcie nawierzchni drogowej pomiędzy placem a przystankiem autobusowym „Katowice Jagiellońska”. Na ich miejscu zostanie posadzonych około 40 dużych drzew – lip, klonów lub platanów. Dodatkowo w planach jest również stworzenie zielonej przestrzeni w postaci roślin odkrywkowych, bylin oraz różnych krzewów. 

Plac Sejmu lskiego

Dodatkowym atutem projektu jest obniżenie terenu pomiędzy pomnikiem a ul. Jagiellońską – w naturalnie powstałej niecce będzie zbierała się deszczówka, która stopniowo będzie wsiąkała w grunt zamiast trafiać do miejskiej kanalizacji. W obniżeniu zostaną zasadzone rośliny odporne na okresowe zalewanie. Na odnowionym placu Sejmu Śląskiego pojawią się również ławki, leżaki, nowe kosze na śmieci oraz stojaki na rowery. Projekt zakłada także doświetlenie placu nowymi lampami parkowymi. 

Renowacji zostanie poddany także teren wokół przystanku „Katowice Jagiellońska” – miasto zajmie się remontem istniejących murków i słupów oświetleniowych. Ponadto po obu stronach przystanku mają powstać dwie niewielkie fontanny. Realizacja projektu renowacji placu Sejmu Śląskiego ma rozpocząć się w 2023 roku. 

-Jesteśmy jednym z najbardziej zielonych miast w Polsce, a tereny zielone to blisko połowa powierzchni Katowic Oczywiście nie oznacza to, że zieleni w przestrzeni miejskiej nie może być jeszcze więcej. Dlatego też proponujemy odbetonowanie dwóch bardzo charakterystycznych miejsc w Katowicach – placu Sejmu Śląskiego i Alei Korfantego w ścisłym Śródmieściu. Oba pomysły są śmiałe i z pewnością wpłyną na wizerunek centrum miasta. Zależy mi na tym, aby plac Sejmu Śląskiego przestał być wielkim parkingiem i zamienił się w zieloną oazę w centrum Katowic. Dziś parkuje tam ponad 150 samochodów, a po zmianach w ich miejsce pojawi się blisko 40 drzew, trawniki, a także fontanny i zbiorniki na deszczówkę. – czytamy na profilu facebookowym prezydenta miasta Katowice, Marcina Krupy.

Katowice coraz bardziej zielone

Kolejnym krokiem zazieleniania miasta jest stworzenie terenów zielonych wzdłuż Alei Korfantego. Projekt zakłada jej zwężenie od ronda do ulicy Moniuszki. Kierowcy będą mieli wówczas do dyspozycji jeden szeroki pas, umożliwiający jazdę samochodem, jak i autobusem. Pozostała część nawierzchni zostanie usunięta, a na jej miejscu zostanie posadzonych 56 drzew oraz krzewów. Prace nad zazielenieniem się Alei Korfantego powinny rozpocząć się w tym tygodniu – na początku remont obejmie zachodnią część ulicy. Ten etap prac ma zostać zakończony jeszcze w tym roku, jeżeli warunki atmosferyczne będą sprzyjające, zaś całość ma być gotowa wiosną 2022 roku.

- Zmiany na alei Korfantego wpisują się w trendy światowe. Koncepcja przewiduje zwężenie ulicy i stworzenie szerokiego pasa zieleni z ponad 50 drzewami. Niedawno zmieniła się organizacja ruchu na katowickim rondzie, a teraz idziemy krok dalej i zmieniamy nie tylko organizację ruchu wzdłuż Korfantego, ale także jej wygląd. Ograniczamy przestrzeń dla samochodów, a w jej miejsce oferujemy zielone rozwiązania – dodaje prezydent.

Aleja Korfantego

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również