Wiadomości z Katowic

Podwyżki dla pracowników urzędu. Prezydent Krupa zapowiada 1000 złotych na osobę

  • Dodano: 2022-08-16 09:30, aktualizacja: 2022-10-01 13:45

Prezydent Katowic Marcin Krupa zapowiedział, że podniesie pensje urzędnikom miejskim. O podwyżki dla pracowników urzędu wystąpili wcześniej radni KO z oficjalną interpelacją.

Podwyżki dla urzędników od 1 listopada

O wzrost wynagrodzenia związkowcy z Urzędu Miasta w Katowicach upominali się już jakiś czas temu. Choć według umowy z prezydentem Marcinem Krupą z 2018 roku, podwyżki dla urzędników miejskich były realizowane co dwa lata, to w ostatnich miesiącach poziom życia pracowników głównych instytucji w Katowicach znacznie się pogorszył.

Niestety, ostatnie miesiące upływają pod znakiem wciąż pogarszającej się sytuacji gospodarczej kraju, bardzo wysokiej inflacji i znaczącego wzrostu kosztów życia – przyznał prezydent miasta.

Jak stwierdził prezydent Marcin Krupa po rozmowie ze związkowcami, problemem w urzędzie jest przede wszystkim duża rotacja pracowników, związana z nieadekwatnymi wynagrodzeniami. Tymczasem, jak uzasadnia swoją decyzję prezydent Katowic, miasto musi mieć zaangażowanych urzędników.

Interpelacja radnych w sprawie podwyżek

Podwyżki wyniosą 1000 złotych na osobę i powinny pojawić się na kontach urzędników już w listopadzie 2022. Dwa dni przed decyzją prezydenta, miasto otrzymało interpelację od radnych Koalicji Obywatelskiej, w której pisali oni, że po rozmowie ze związkami zawodowymi zwracają się z prośbą o zabezpieczenie w budżecie na rok 2022 i uwzględnienie w projekcie budżetu na 2023 środków na ten cel.

Ważne, aby podwyżki były adekwatne do włożonej pracy oraz wykształcenia i kwalifikacji – napisali w dokumencie.

Ile zarabia urzędnik w Katowicach?

Zgodnie z porozumieniem z 2018 roku, katowiccy urzędnicy dostali podwyżki w 2019 oraz połowie 2021 roku. Jak twierdzą pracownicy urzędu, to nie rekompensuje jednak wciąż rosnących kosztów życia. Pensje urzędników miejskich różnią się w zależności od miasta, a także stanowiska. Jak podawał Serwis Samorządowy PAP w roku 2019, średnia pensja w Urzędzie Miasta Katowice wynosiła wtedy 4401 złotych brutto. Obecnie, przeciętne miesięczne wynagrodzenie w administracji samorządu terytorialnego to około 5828,24 zł brutto (dane GUS za 2021 rok), jednak pensje są zróżnicowane. Przykładowo referenci i inspektorzy w Urzędzie Marszałkowskim w Katowicach zarabiają na ten moment około 3 650 złotych netto, a specjaliści – w okolicach 3 950 złotych. Natomiast najmniejszą pensję dostaje osoba pracująca na stanowisku pomocy administracyjnej i są to zarobki rzędu minimalnej krajowej.
 

Komentarze (3)    dodaj »

  • Ciekawy

    W roku 2019, średnia pensja w Urzędzie Miasta Katowice wynosiła wtedy 4401 złotych brutto. A ile teraz wynosi w 2022r. przed podwyżką?

  • ('',)

    "Prezydent Krupa zapowiada 1000 złotych na osobę" a w tekście daje już "Podwyżki wyniosą 1500 złotych na osobę"? Babol czy autorka tekstu wie coś więcej?

  • ONa

    to jest brutto 1500 ;)

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również