Wiadomości z Katowic

Policjantki uczyły zuchów ujawniania śladów

  • Dodano: 2018-10-30 09:15

Policjantki z katowickiej komendy spotkały się z zuchami, aby pomóc im zdobyć sprawność detektywa. Spotkanie odbyło się w Szkole Podstawowej Nr 29 w Katowicach – Kostuchnie. Zuchy, w upozorowanym przez policjantki miejscu włamania do sali zbiórek harcerskich, mieli za zadanie odnaleźć jak najwięcej śladów sprawcy kradzieży szkolnego dzwonka. Pracy małych detektywów przyglądał się Sznupek – maskotka policyjna.

W spotkaniu uczestniczyły dwie drużyny 7 i 8 Mistrzowskiej Gromady Zuchowej „Brykające Zebry” oraz „Dzielne Orzełki” - uczniowie klas I - III. Policjantki w jednej z sal szkolnych, gdzie odbywają się zbiórki harcerskie upozorowały miejsce włamania, gdzie nieznany sprawca ukradł z biurka druhny szkolny dzwonek. Zadaniem zuchów było ujawnienie śladów oraz oznaczenie ich kolejnymi numerami. Zychy dzielnie odnalazły na drzwiach ślad ucha, na podłodze ślady butów, czy na biurku ślady odcisków palców. Policjantka na szklance leżącej na biurku za pomocą pędzla z puchu marabuta i srebrnego proszku ujawniła ślady daktyloskopijne – odciski palców oraz pokazała jak zabezpiecza się ślady na specjalnej foli. Następnie każdy uczestnik spotkania miał możliwość pobrania własnych odcisków linii papilarnych, ujawnienia swoich śladów palców czy dłoni za pomocą magnetycznego pędzelka i proszków oraz ich zabezpieczenia na foli. Za pomocą mikroskopu i lupy mogły z bliska pooglądać swoje ślady. Wielu zuchów swoje zadania wykonało sprawnie i precyzyjnie. Podczas spotkania małych harcerzy odwiedził Sznupek - maskotka policyjna, z którym mogły zatańczyć w rytm jego piosenki. Na pamiątkę uczestnicy spotkania od policjantek otrzymały naklejki z odznaka policyjną i napisem „Przyjaciel Policjanta”.

Zuchy teraz wiedzą, że bycie policjantem wymaga spostrzegawczości, reagowania, gdy ktoś łamie prawo oraz odwagi udzielenia pomocy drugiemu człowiekowi.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.