Wiadomości z Katowic

Ponad 20 milionów na wsparcie katowickich klubów sportowych

  • Dodano: 2023-01-18 06:45, aktualizacja: 2023-01-20 12:50

Piłka nożna, futbol amerykański, hokej, koszykówka, siatkówka, gimnastyka, szachy i pływanie – to tylko przykłady kilku spośród ponad 50-ciu dyscyplin, które można trenować w Katowicach. W 2023 roku na organizację sportu przez katowickie kluby miasto przekaże 20 mln zł. Kwotą prawie 2,5 mln zł wesprze upowszechnianie sportu i turystyki.

W Katowicach od kilku lat trwa rozbudowa infrastruktury sportowej dla mieszkańców

W 2022 roku do dyspozycji mieszkańców zostały oddane kolejne obiekty. To przede wszystkim kompleks sportowy przy ul. Asnyka – nowoczesny stadion wielofunkcyjny, gdzie każdy znajdzie coś dla siebie. Znajduje się tam, boisko piłkarskie z nawierzchnią syntetyczną, boisko do baseballu z nawierzchnią z trawy naturalnej i mączki, a także dwa boiska do piłki plażowej i boisko wielofunkcyjne. Miłośnicy lekkoatletyki  mogą korzystać z 5-torowej bieżni z nawierzchnią poliuretanową oraz dodatkowego toru z fragmentem bieżni prostej do biegu na 100 metrów, rozbiegu i skoczni do skoku wzwyż, rzutni do pchnięcia kulą, rozbiegu i skoczni do skoku o tyczce, a także piaskownicy z rozbiegiem do skoku w dal. Na terenie kompleksu umieszczono ponadto strefę street workout oraz ścieżkę rowerową. 16 września, otwarty został natomiast „Basen Zadole". To trzeci tego typu kryty obiekt, z którego mogą korzystać katowiczanie. W ramach „Basenu Zadole" dostępny jest m.in. basen sportowy, basen rekreacyjny z licznymi atrakcjami, strefa saun, a także hala sportowa w strefie suchej obiektu.

Jednym z priorytetów jeśli chodzi o działania miasta jest promocja zdrowego trybu życia i aktywnego spędzania czasu wśród katowiczan. Z jednej strony chcemy stwarzać możliwości do uprawiania sportu, z drugiej do oglądania atrakcyjnych wydarzeń sportowych, z trzeciej natomiast zapewnić optymalne warunki do szkolenia najmłodszych pasjonatów sportu. Dlatego oprócz rozbudowy infrastruktury sportowej, wspieramy działalność klubów sportowych. W 2023 roku wesprzemy ponad 100 klubów kwotą 22,5 mln zł. Te środki przeznaczone zostaną na szkolenie dzieci i młodzieży oraz sport profesjonalny  – mówi  Marcin Krupa, prezydent Katowic.

W budżecie miasto zaplanowało kwotę 20 mln zł na realizację zadania publicznego pod nazwą „Organizacja uprawiania sportu" w 2023 roku. Komisja konkursowa zaopiniowała złożone oferty i zaproponowała rozdysponowanie kwoty dla 20 klubów: GKS GieKSa Katowice, KS AZS AWF Katowice, Stowarzyszenia Klub Futbolu Amerykańskiego Silesia Rebels, UKS „4" Katowice, KKS „Mickiewicz", AZS „Uniwersytet Śląski", MKS MOS Katowice, KS „06 Kleofas-Katowice", Fundacja Naprzód Janów Katowice, UKS „Sokół 43", UKS „Lider", WSSiRN „START", LGKS „38 Podlesianka", UKŁ „SPIN" Katowice, KS „Rozwój Katowice", Baseballowy Klub Sportowy „Rawa Katowice", MKS „ Pałac Młodzieży", Śląski Klub Curlingowy, UKS SP 27 Katowice, KS „EDGE" Skating Academy.

W Katowicach od wielu lat strategicznie traktujemy sport jako profilaktykę zdrowia mieszkańców, dlatego dofinansowujemy działalność klubów sportowych i organizowanie imprez sportowych na terenie Katowic. Największa pula trafia do wielosekcyjnej GieKS-y, czyli klubu którego reprezentanci walczą o najwyższe laury w wielu dyscyplinach. Hokeiści wywalczyli tytuł mistrza Polski, piłkarki spędzają przerwę zimową na pozycji lidera Ekstraligi Kobiet, siatkarze walczą w Pluslidze a Monika Soćko – zawodniczka Wasko Hetman GKS Katowice została szachową mistrzynią Europy – wylicza Sławomir Witek, naczelnik wydziału edukacji i sportu, i dodaje, że spore środki idą na futbol amerykański, który staje się coraz popularniejszy. Pieniądze trafią również do uczelnianych klubów – AZS-u AWF Katowice, w barwach którego trenują mistrzowie olimpijscy, mistrzowie Świata i Europy oraz AZS-u Uniwersytetu Śląskiego.

Ponadto miasto wybrało najkorzystniejsze oferty w zakresie upowszechniania sportu i turystyki w 2023 roku. Poszczególne środki w łącznej kwocie prawie 2,5 mln zł przyznane zostały na realizację następujących zadań:

  • „Szkolenie dzieci i młodzieży w dziedzinie sportu i  turystyki"
  • „Organizację imprez sportowych i turystycznych do 30 czerwca br."
  • „AKCJĘ ZIMA 2023– Organizację zajęć sportowych dla dzieci i młodzieży"
  • „Prowadzenie Środowiskowych Programów Profilaktycznych w formie pozalekcyjnych zajęć sportowych"  w 2023.


W sumie na działania w ramach kultury fizycznej na 2023 rok zaplanowano łącznie 208,2 mln. Oprócz dotacji na kluby sportowe oraz szkolenie dzieci i młodzieży w dziedzinie sportu, pieniądze przekazane zostaną na utrzymanie i  zarządzanie obiektami sportowymi przez MOSiR – 34 mln zł, dofinansowanie funkcjonowania basenów miejskich – 15,6 mln zł i zadania inwestycyjne, w szczególności budowę stadionu miejskiego – 125 mln zł.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również