Wiadomości z Katowic

Kinooceany: Tydzień Filmu Portugalskiego w Katowicach. Odkryj zapomniane zakątki Lizbony

  • Dodano: 2025-03-31 14:00

4-13 kwietnia 2025, Katowice, kino Światowid – zaprasza na wyjątkowy przegląd portugalskiego kina, który wprowadzi widzów w fascynujący świat współczesnej Portugalii, jej historii i kultury.

Tydzień pełen portugalskich emocji

4-13 kwietnia 2025, Katowice, kino Światowid

Kinooceany. Tydzień Filmu Portugalskiego to przegląd filmowy stworzony przez kuratorów Agnieszkę Szeffel i JoąŁo Ricardo Oliveirę, wyprodukowany przez Martę Limę i Agente a Norte z Porto. Jego celem jest rozpowszechnianie wiedzy o portugalskiej kulturze poprzez kino. Na program wydarzenia składają się zarówno filmy wyreżyserowane przez najważniejszych współczesnych twórców, jak i klasyki, dające wgląd w historię portugalskiej kinematografii.

Kinooceany w 4 miastach Polski

Kinooceany będą cyklicznym wydarzeniem, odbywającym się w Polsce co roku. Pierwsza edycja, trwająca 10 dni i prezentująca 23 filmy krótko- i pełnometrażowe, odbędzie się w 2025 roku w 4 polskich miastach: Katowicach (4-13.04, kino Światowid), Łodzi (6-15.06, Narodowe Centrum Kultury Filmowej), Warszawie (20-29.06, kino Muranów) i Gdańsku (5-14.09, kino Instytutu Kultury Miejskiej). Po projekcjach organizatorzy zapraszają na spotkania z gośćmi – filmowcami, krytykami i badaczami zarówno z Portugalii, jak i z Polski.

Zapomniane zaułki Lizbony w filmie

Kinooceany wprowadzą polskich widzów w prawdziwe życie Lizbony, w jej zapomniane, często nieistniejące już zaułki, w dzielnice, do których wchodzi się „teraz albo nigdy”, albo w te, które przypominają rybackie wioski rozrzucone nad Tagiem. Nostalgiczny filmowy spacer pozwoli uwierzyć w to, że – z pozoru obojętna – Lizbona potrafi wciągnąć jak wir, ale tylko wtedy, gdy przestaniemy posuwać się szlakiem atrakcji. Takie ukryte miasto znaleźliśmy w wielu portugalskich filmach, którymi chcemy się z Wami podzielić – mówią kuratorzy przeglądu.

Historia Portugalii w filmach

Historia Portugalii jest gęsta i wielowymiarowa, kinematografia portugalska spogląda w bliską i daleką przeszłość, często używając metafory, a często i ironią, do opowiedzenia o dramatycznych losach kraju. Reżim Salazara, rewolucja goździków, kolonialna przeszłość, wojna i blizny po niej, ekonomiczne kryzysy, narodziny konsumpcjonizmu – bogactwo historycznych wątków pozwoli polskiej publiczności odkryć zaskakujące paralele między naszymi narodami.

Portugalska rodzina – filmowa rzeczywistość

Portugalska rodzina nie bierze jeńców. Kino opowiada o jej dysfunkcjach, o sile matri- i patriarchatu, o wpływie społecznego porządku na rodzinne losy i emocje, o tym, jaką rodziną może być emigrancka społeczność dla poszukujących lepszego życia uciekinierów. Czy Portugalia jest gościna? Czy chętnie dzieli się miejscem i strawą? W zróżnicowanym etnicznie i kulturowo kraju tworzą się skupione na sobie enklawy. A jak żyją zjeżdżający do Lizbony z prowincji młodzi? Z prowincji, czyli skąd?

Kinooceany – kino, które zmienia perspektywę

Opowiadając o blaskach i cieniach życia na drugim krańcu Europy, w klimacie, który nierzadko nie daje ukojenia, Kinooceany zaprezentują kino autorskie, filmy reżyserów z klasycznego panteonu i próbujących im dorównać współczesnych. Uczestnicząc w przeglądzie, polscy widzowie przekonają się o tym, że kino portugalskie nigdy nie mówi wprost, uwodzi formą i prowokuje do zmiany perspektywy.

Gość specjalny – Manuel Mozos

Gościem katowickiej odsłony przeglądu będzie Manuel Mozos, reżyser Xaviera i krótkiego metrażu Chwała filmom kręconym w Portugalii z programu Kinooceany. To filmowiec wielu talentów, żywa encyklopedia portugalskiego kina, montażysta, scenarzysta i asystent czołowych portugalskich reżyserów, także utalentowany aktor – zdarzyło mu się nawet zagrać w jednym filmie z Krystyną Jandą. Współpracuje też z wydawnictwami, szkołami, instytutami, uniwersytetami, stowarzyszeniami kulturalnymi i kinowymi, klubami filmowymi i festiwalami. Od 2002 roku jest pracownikiem ANIM, archiwum Cinemateca Portuguesa, zajmując się identyfikacją, konserwacją i restauracją kopii filmowych. Jako reżyser nakręcił swój pierwszy film telewizyjny Um Passo, Outro Passo e Depois... w 1989 roku. Od tego czasu wyreżyserował ponad 20 filmów fabularnych i dokumentalnych, krótko- i długometrażowych. Publiczność kina Światowid spotka się z reżyserem w piątek (4.04, godz. 20.00) podczas uroczystego otwarcia Kinooceany przed projekcją Zielonych lat Paulo Rochy oraz w niedzielę (6.04, godz. 15.00) po projekcji jego kinowego debiutu Xavier.

Tydzień Filmu Portugalskiego w Katowicach. Odkryj zapomniane zakątki Lizbony /fot. Materiały prasowe

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również