Wiadomości z Katowic

Powstaje pawilon dla kotów w Schronisku dla Bezdomnych Zwierząt!

  • Dodano: 2024-05-17 10:00

Rozpoczęła się rozbudowa Miejskiego Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Katowicach, w ramach której powstanie pawilon dla kotów. To projekt wybrany przez mieszkańców w ramach Budżetu Obywatelskiego. Inwestycja będzie gotowa do końca 2024 roku, a jej wartość wynosi przeszło 1,57 mln zł.

Dbają o bezdomnych milusińskich

- W Katowicach opiekę nad zwierzętami domowymi, które nie mają swoich właścicieli sprawuje Miejskie Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt przy ul. Milowickiej. W 2021 r. w schronisku wyremontowany został pawilon dla psów, teraz ogłosiliśmy przetarg na budowę osobnego pawilonu dla kotów, w którym będzie ok. 80 miejsc. Realizacja tej inwestycji przyczyni się do poprawy warunków pobytu kotów w katowickim schronisku – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

W ramach inwestycji do istniejącego już budynku zostanie dobudowane parterowe skrzydło o powierzchni około 170 m2 z korytarzem biegnącym przez środek i pomieszczeniami po jego obu stronach. Pomieszczenia te będą wykorzystywane jako kojce umożliwiające odseparowanie zwierząt - na przykład chorych od zdrowych - a także zapewnią odpowiednią przestrzeń do opieki nad kotkami z młodymi kociętami. Zwierzęta będą mogły też korzystać z zewnętrznych wybiegów.

- 13 pomieszczeń znajdujących się po jednej stronie obiektu będzie wyposażonych w takie rozwiązania, a każde z nich będzie posiadało oddzielne wejście. Ponadto wybiegi będą osłonięte okapem, co umożliwi zwierzętom korzystanie z nich również podczas deszczu – wyjaśnia Jarosław Łuczyński, dyrektor ds. inwestycji kubaturowych w Katowickich Inwestycjach S.A.

Realizacja inwestycji rozpoczęła się od rozbiórki i demontażu obecnego budynku gospodarczego, który znajduje się w tym miejscu. Następnie wykonawca przystąpi do wznoszenia nowego pawilonu, a ten będzie połączony z innymi pawilonami oraz budynkiem administracji łącznikiem. Na wykonanie robót budowlanych wykonawca ma 8 miesięcy od momentu podpisania umowy, którą zawarto pod koniec marca br. Z kolei odbiory będą trwały maksymalnie 2 miesiące.

8 wykonawców zainteresowanych inwestycją

Budowa pawilonu dla kotów to zadanie ogólnomiejskie wybrane przez mieszkańców podczas głosowania w ramach IX edycji Budżetu Obywatelskiego. Projekt ten uzyskał prawie 17,9 tys. głosów i ma charakter dwuletni. W 2023 roku, w ramach jego realizacji sporządzona została dokumentacja projektowa oraz pozyskano niezbędne pozwolenia. Kolejnym krokiem było opublikowanie w styczniu postępowania przetargowego na wykonanie robót budowlanych.

W postępowaniu przetargowym na wybudowanie tego pawilonu swoje oferty złożyło 8 wykonawców. Spośród nich komisja wybrała ofertę firmy Przedsiębiorstwo Remontowo-Budowlane A. Piaskowski Sp. z o.o., która oszacowała koszt robót na nieco ponad 1,57 mln zł.

Trwa kolejna edycja Budżetu Obywatelskiego w Katowicach

W marcu i kwietniu przeprowadzono nabór wniosków do XI edycji Budżetu Obywatelskiego i V edycji Zielonego Budżetu miasta Katowice. Łącznie mieszkańcy zgłosili 565 wniosków: 313 do Budżetu Obywatelskiego oraz rekordowe 252 do Zielonego Budżetu. Obecnie trwa analiza zgłoszonych zadań. Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronie: bo.katowice.eu.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również