Wiadomości z Katowic

Projekt "Dzielnica Nowych Technologii-HUB Gamingowo-Technologiczny" w Nikiszowcu

  • Dodano: 2021-09-14 12:30

Tereny zamkniętej kopalni Wieczorek w Nikiszowcu mają się zmienić w HUB gamingowo-technologiczny, czyli stolicę polskiego gamingu. Ma to być wyjątkowe miejsce na mapie miasta, skupiające przedsiębiorców z branży e-sportu, firm technologicznych, a także sektoru kreatywnego. Katowice ogłosiły również konkurs architektoniczny na projekt tego miejsca.

List intencyjny w tej sprawie w lutym ubiegłego roku podpisały miasto Katowice wraz ze Spółką Restrukturyzacji Kopalń. Wówczas podano, że owo przedsięwzięcie będzie zajmować około 2 hektarów, a jego koszt będzie wynosił niespełna miliard złotych. Na terenie Katowickiego HUB-u Gaminowo-Technologicznego przewidziano zbudowanie nowoczesnych powierzchni, które będą w przyszłości studiami nagrań, laboratoriami oraz biurami. Dodatkowo na terenie projektu mają zostać utworzone przestrzenie wystawienniczo-eventowe, centrum edukacyjne oraz centrum danych. Cały obiekt obejmie tereny usytuowane wokół dwóch historycznych szybów wydobywczych kopalni "Wieczorek" – szybu Pułaski oraz szybu Poniatowski, powstałych w latach 1903-1910.

Konkurs na koncepcję projektu "Dzielnica Nowych Technologii - Katowicki HUB Gamingowo-Technologiczny"

Zakres konkursu dotyczy I etapu inwestycji, czyli terenu po zachodniej stronie ulicy Szopienickiej oraz istniejącej zabudowy zabytkowej po stronie wschodniej.   Biuro prasowe katowickiego Urzędu Miasta podało, że do 24 września czeka na koncepcje przekształcenia po kopalnianych przestrzeni po Wieczorku, w przestrzeń dla sektora nowoczesnych technologii.

Autorzy najlepszych i najciekawszych prac otrzymają nagrody pieniężne.

  • I Nagroda – 100 tysięcy zł brutto,
  • II Nagroda – 50 tysięcy zł brutto,
  • III Nagroda – 30 tysięcy zł brutto,
  • Wyróżnienia – 20 tysięcy zł brutto (łączna pula).

Więcej informacji o konkursie znajdziemy tutaj: https://bip.katowice.eu/Lists/Zamowienia_ogloszenie/Attachments/5946/og%C5%82oszenie%20o%20konkursie.pdf

-Miasto, które kiedyś kojarzone było z przemysłem ciężkim, teraz jest słynne między innymi z e-sportu. Rosnące zainteresowanie Katowicami ze strony globalnych inwestorów było impulsem, dzięki któremu w naszym mieście powstaje Katowicki Hub Gamingowo-Technologiczny [...] Jestem przekonany, że przekształcenie tych miejsc w przestrzeń dla sektora nowoczesnych technologii pozwoli nam wrzucić szósty bieg i stanie się kolejnym kamieniem milowym w rozwoju Katowic. Ogłoszenie konkursu na koncepcję przybliża nas do realizacji tego ambitnego planu – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.


Źródło: Zofia Nowak

Zobacz także

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.