Wiadomości z Katowic

Przed nami "Teresa". Czytanie performatywne w Katowicach

  • Dodano: 2023-09-13 09:30

Z gruntu feministyczna, egzystencjalna historia Teresy ukazująca w krzywym zwierciadle "dzień z życia" młodej kobiety, która będąc zagubiona w dynamicznie zmieniającej się rzeczywistości, stara się z nią nie tyle walczyć, co dojść wreszcie do rozejmu.

"Teresa" na scenie teatralnej

Dramat powstał z potrzeby obecności kobiecych reprezentantek w teatrze, których historie nie są osadzone wyłącznie wokół relacji romantycznej lub macierzyństwa. Jest to tekst opowiadający drogę kobiety, która chciałaby zostać pisarką i konfrontuje ze światem swoje próby tworzenia, starając się w ten sposób odnaleźć swoją tożsamość i przydatność, znaleźć akceptację, zarówno rodziny jak i własną.

"Potrzeba zrealizowania tego tekstu buzuje w naszym kolektywie twórczym i w nas - kobietach, dziewczynach, twórczyniach, odbiorczyniach - już od dawna i ciągle jest niezaspokojona. W naszej opinii wciąż brakuje w teatrze kobiecych historii i głosu pokolenia stojącego u progu trzeciej dekady swojego życia. Wśród naszych osób rówieśniczych rośnie liczba zaburzeń lękowych, depresji, przewlekłego stanu stresu. Potrzebujemy historii i sztuki, aby oswajać świat, do którego wielu osobom trudno jest się dostosować. Chcemy stworzyć historię uniwersalną i precyzyjną jednocześnie, opowiadającą o życiu, o obawach, które w sobie nosimy i dać pocieszenie nie tylko nam samym i naszym rówieśnikom, ale każdemu kto nosi w sobie lęk o codzienność – a takich osób nie brakuje w żadnym przedziale wiekowym." – mówi autorka tekstu.

  • Scenariusz, reżyseria: Katarzyna Hora 
  • Muzyka: Piotr Jaszczur Śnieguła 
  • Występują aktorki Teatru im. Stefana Batorego: Karolina Biedroń-Federowicz, Adrianna Bieżan, Żaneta Górecka, Michalina Hanzel-Krzeszowiec 
  • Oprawa graficzna: Magda Bremer 

"Teresa. Tragedia w jednym akcie" to dramat, który powstał w ramach 5. edycji Szkoły Pisania Sztuk w Teatrze Śląskim w Katowicach, prowadzonej przez Artura Pałygę. 

Wydarzenie organizowane w ramach nagrody w konkursie Teatrogranty 2023 organizowanym przez Katowice Miasto Ogrodów.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również