Wiadomości z Katowic

Ranking Zrównoważonego Rozwoju 2022: Katowice najwyżej w regionie

 • Dodano: 2022-11-10 06:30, aktualizacja: 2022-11-10 06:49

​Katowice czwarte, tuż za Świnoujściem, Warszawą i Poznaniem w tegorocznej edycji Rankingu Zrównoważonego Rozwoju!

Ranking powstaje przez ocenę 15 wskaźników GUS

Za Katowicami znalazły się takie miasta jak Kraków, Opole, Wrocław czy Gliwice.

Dwukrotnie w ciągu ostatnich tygodni Katowice zostały uznane miastem przyjaznym inwestorom. Teraz zajęliśmy wysoką, czwartą pozycję w rankingu zrównoważonego rozwoju jednostek samorządu terytorialnego. To pokazuje, że zmierzamy w dobrym kierunku. Staramy się, by Katowice były dobrym miejscem do życia, stąd inwestycje w zieloną infrastrukturę. Przykładem mogą być realizowane właśnie prace na ul. Warszawskiej i na Stargańcu, czy przygotowania do budowy czterech nowych parków. Kolejny obszar to inwestycje w infrastrukturę sportową. W ostatnich tygodniach oddaliśmy do użytku mieszkańców już trzeci miejski basen, a także kompleks sportowy przy ul. Asnyka. Inwestujemy w zrównoważony transport – kosztem ponad 200 mln zł powstały centra przesiadkowe, rozbudowujemy sieć dróg rowerowych, których jest już około 190 km,  a także oddzielamy ruch lokalny od tranzytowego, jak w przypadku inwestycji na DK 86 w Giszowcu – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.


Ranking Zrównoważonego Rozwoju Jednostek Samorządu Terytorialnego opracowywany jest przez zespół pod kierownictwem prof. Eugeniusza Sobczaka. Do stworzenia rankingu, jako materiały źródłowe, używane są niezależne dane Głównego Urzędu Statystycznego. Analizowane są wskaźniki obejmujące trzy obszary rozwoju: gospodarczy, społeczny i ochrony środowiska. W rankingu uwzględnione są wszystkie polskie miasta i gminy. Jak podkreślają organizatorzy, wyniki rankingu odzwierciedlają, w sposób wiarygodny i przekrojowy, rozwój polskich jednostek samorządu lokalnego i wskazują liderów w podziale na gminy wiejskie, miejsko-wiejskie, miejskie oraz miasta na prawach powiatu.

Najlepsze miasta na prawach powiatu: 1. Świnoujście, 2. M. st. Warszawa, 3. Poznań, 4. Katowice, 5. Kraków, 6. Opole, 7. Wrocław, 8. Gliwice, 9. Sopot, 10. Rzeszów.

O miejscu w rankingu decydowała suma punktów pochodząca z oceny kryteriów opisujących rozwój gminy, takich jak:

 • Wydatki majątkowe inwestycyjne per capita;
 • Wydatki na transport i łączność per capita;
 • Odsetek wydatków majątkowych inwestycyjnych w budżecie;
 • Odsetek wydatków na transport i łączność;
 • Odsetek dochodów własnych w budżecie;
 • Liczba osób pracujących na 1000 mieszkańców;
 • Liczba osób bezrobotnych na 1000 mieszkańców;
 • Liczba podmiotów gospodarczych na 1000 mieszkańców;
 • Odsetek radnych z wyższym wykształceniem;
 • Napływ ludności w przeliczeniu na 1000 mieszkańców;
 • Odpływ ludności w przeliczeniu na 1000 mieszkańców;
 • Liczba absolwentów szkół ponadgimnazjalnych na 1000 mieszkańców;
 • Odsetek mieszkańców korzystających z usług sieci wodociągowej;
 • Odsetek mieszkańców korzystających z sieci kanalizacji komunalnej;
 • Odsetek mieszkańców korzystających z oczyszczalni ścieków.

To nie pierwszy ranking w ostatnich tygodniach, który pokazuje jak rozwija się miasto

W rankingu wydatków inwestycyjnych samorządów w latach 2019–2021 opracowanym przez Pismo Wspólnota Katowice zostały sklasyfikowane na 7. miejscu wśród miast wojewódzkich. Średnie wydatki inwestycyjne per capita w latach 2019–2021 wyniosły w naszym mieście 1945,08 zł.

Katowice to dobre miejsce do rozwijania biznesu. W tym roku miasto otrzymało dwa tytuły świadczące o tym.  Katowice zajęły pierwsze miejsce w rankingu Miast Przyjaznych dla Biznesu prestiżowego miesięcznika „Forbes” a podczas Property Forum 2022 miasto  wyróżniono nagrodą „Miasto Przyjazne Inwestorom”. Rośnie liczba spółek handlowych w Katowicach. Obecnie jest ich ponad 13,8 tys. Przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw to 9063,30 zł.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również