Wiadomości z Katowic

Rozejrzyj się i żyj! Aplikacja ostrzeże przed przejściem dla pieszych

  • Dodano: 2022-10-21 08:15, aktualizacja: 2022-10-21 08:27

Katowice wprowadzają innowację na przejściach dla pieszych, która ma ostrzegać użytkowników smartfonów o zbliżającym się niebezpieczeństwie.

To część kampanii informacyjnej, której partnerem jest PZU S.A.

Chociaż statystyki są coraz lepsze i pokazują, że przy rosnącej liczbie zarejestrowanych samochodów maleje liczba wypadków na terenie Katowic, to podejmujemy kolejne kroki, by zadbać o bezpieczeństwo pieszych. Tym razem wykorzystujemy do tego nowoczesne technologie i szczególną uwagę kierujemy w stronę dzieci i młodzieży, dlatego system będzie działał w dziesięciu lokalizacjach – w pobliżu szkół i przedszkoli – mówi Waldemar Bojarun, wiceprezydent Katowic.

Katowice wdrażają pilotaż innowacyjnego rozwiązania Stop – Fon, poprawiającego bezpieczeństwo na przejściach dla pieszych. Powstało ono z myślą o użytkownikach smartfonów, którzy zapatrzeni w ekrany nie zachowują ostrożności podczas przechodzenia przez ulicę. System będzie działał do końca 2023 roku w dziesięciu wybranych lokalizacjach, wskazanych we współpracy z policją przez Miejski Zarząd Ulic i Mostów: Aleja Korfantego (okolice ul. Gnieźnieńskiej), Obroki 87 (rejon Liceum Ogólnokształcącego nr 15), Witosa 3A, Podhalańska (rejon wyjścia ze Szkoły nr 13 i przedszkola), Plac Wolności/3Maja, Lwowska (okolice LO nr VI), Panewnicka 28 (okolice LO nr VII), między ul. Armii Krajowej a ul. Fredry, ul. Graniczną a ul. Ofiar Katynia oraz Kościuszki 19 (skrzyżowanie z ulicą Kopernika).

Stop – Fon to rozwiązanie stworzone przez uczniów i nauczycieli Zespołu Szkół nr 6 w Jastrzębiu Zdroju, które wdrożyła firma  Proton Innowacje Sp. z o.o.  Inspiracją byli piesi, zwłaszcza dzieci i młodzież, którzy często wchodzą na przejścia dla pieszych nie podnosząc wzroku znad telefonu. To autonomiczny system złożony z aplikacji, która po zainstalowaniu na urządzeniu mobilnym i w połączeniu z czujnikami montowanymi na pionowych znakach informacyjnych, automatycznie wyświetla ostrzegawczy komunikat o zbliżaniu się do przejścia. W założeniu powoduje to reakcję pieszego: podniesienie głowy, rozejrzenie się w obie strony i upewnienie, że można bezpiecznie przejść na drugą stronę. Komunikat przestaje się wyświetlać po wyjściu z zasięgu urządzenia.

Innowacja powstała przede wszystkim z myślą o pieszych, ale drugą grupą, która może skorzystać z aplikacji, są kierowcy.

Stop – Fon jest odpowiedzią na dzisiejsze czasy, kiedy ludzie żyją w świecie wirtualnym, nie ruszając się nigdzie bez smartfona, często tracąc kontakt z rzeczywistością. Kierowcy natomiast, w momencie zbliżania się do przejścia dla pieszych z zamontowanym urządzeniem, zostaną odpowiednio wcześniej ostrzeżeni np. dźwiękiem bądź podczas używania nawigacji w telefonie, dzięki czemu będą uważniej obserwować to co dzieje się na drodze i zmniejszać prędkość – mówi Mariusz Radomski, prezes zarządu  Proton Innowacje Sp. z o.o.

Od 2021 roku w Polsce obowiązuje znowelizowane prawo o ruchu drogowym, które daje pieszym pierwszeństwo w momencie wchodzenia na przejście, a nie jak było wcześniej – gdy już na nim są. Wprowadzono też regulacje zakazujące pieszemu korzystania z telefonów komórkowych w chwili wchodzenia na jezdnię lub torowisko a także innych urządzeń upośledzających percepcję wzrokową, a tym samym ocenę bezpieczeństwa. System stanowi więc pomoc w przestrzeganiu przepisów ruchu drogowego.

Biorąc pod uwagę dane statystyczne z ostatnich lat warto zwrócić uwagę na fakt, że zauważamy tendencję spadkową zarówno w zakresie liczby zdarzeń z udziałem pieszych jak i samych wypadków oraz liczby pieszych, którzy odnieśli obrażenia ciała. W 2018 roku odnotowaliśmy 199 zdarzeń z udziałem pieszych, a w 2021 – 100. Jeśli chodzi o wypadku z udziałem pieszych, to w 2018 roku było ich 86, a w 2021 roku – 44. Piesi to tak zwani niechronieni uczestnicy ruchu drogowego, co oznacza że są szczególnie narażeni na utratę zdrowia lub życia w trakcie udziału w zdarzeniu drogowym. Dlatego wszystkie pomysły mające za zadanie uczulić pieszych i przypomnieć im o ich bezpieczeństwie są godne pochwały - mówi podinsp. Paweł Warchoł, zastępca naczelnika Wydziału Prewencji KMP Katowice.

Do tej pory jednym ze stosowanych w miastach rozwiązań były znaki poziome w postaci napisów ostrzegawczych z szablonów na chodnikach, tuż przed przejściami. Jednak piesi zapatrzeni w telefon nie zawsze zwracają na nie uwagę. W Katowicach zastosowano też listwy świetlne na przejściu dla pieszych przy ul. Mickiewicza. Stop – Fon to kolejna próba zwrócenia uwagi na problem i większego zaangażowania zwłaszcza młodzieży. Rozwiązanie jest przy tym łatwo dostępne, proste i relatywnie tanie. Do montażu systemu Stop-Fon nie jest potrzebna żadna dodatkowa infrastruktura, ponieważ wykorzystywana jest ta istniejąca, a konkretnie znaki pionowe D-6 (przejście dla pieszych). O obecności czujników na wybranych dziesięciu przejściach będą informowały tabliczki umieszczone w pobliżu, na których znajduje się m.in. kod QR. Po jego zeskanowaniu użytkownik smartfona zostanie odesłany do informacji o kampanii na stronie firmy i do samej aplikacji, możliwej do pobrania w sklepach Apple i Google Play.

Katowice to trzecie miasto po Żorach i Sosnowcu, które zdecydowało się na wdrożenie rozwiązania firmy  Proton Innowacje Sp. z o.o.. Partnerem kampanii jest PZU S.A.

Angażujemy się w inicjatywy społeczne mające na celu poprawę bezpieczeństwa. W działania, których głównym celem jest przeciwdziałanie wypadkom, zmniejszanie ich skutków oraz wspieranie aktywności promujących zdrowy styl życia i profilaktykę zdrowotną – tłumaczy Monika Uścińska, koordynator ds. prewencji PZU. - Dzięki innowacyjnej aplikacji chcemy dotrzeć do lokalnej społeczności oraz zapobiec powstawaniu nieszczęśliwych zdarzeń na drodze. Przez szerzenie i propagowanie dobrych praktyk chcemy sprawić by piesi byli bardziej uważni na przejściach, reagowali właściwie oraz nabrali dobrych nawyków podczas przemieszczania się w ruchu ulicznym – dodaje.

Równolegle do uruchomienia systemu w szkołach w sąsiedztwie wytypowanych przejść zostanie przeprowadzona kampania informacyjna. Efekty rocznego eksperymentu pozwolą ocenić zainteresowanie użytkowników takim rozwiązaniem.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również