Wiadomości z Katowic

Rozpoczął się XII Europejski Kongres Gospodarczy

  • Dodano: 2020-09-03 08:00, aktualizacja: 2020-09-02 20:13

W Międzynarodowym Centrum Kongresowym rozpoczął się XII Europejski Kongres Gospodarczy – jedno z najważniejszych wydarzeń, służące dyskusjom na temat inwestycji i ekonomii oraz funduszom unijnym.

Z uwagi na pandemię koronawirusa, w tym roku odbywa się ono w formie hybrydowej, część uczestników bierze w nim udział online

W otwarciu udział brali: marszałek województwa, Jakub Chełstowski, wojewoda śląski Jarosław Wieczorek i prezydent Katowic, Marcin Krupa

Bez względu na okoliczności, Kongres nie utracił swojej misji. Nadal stanowi płaszczyznę wymiany wiedzy i doświadczeń – powiedział podczas inauguracji Wojciech Kuśpik prezes Polskiego Towarzystwa Wspierania Przedsiębiorczości, które jest organizatorem Kongresu. 

Ekonomia w dobie pandemii

maKongres otworzył panel dyskusyjny „Europa przyszłości", w którym wzięli udział m.in. Małgorzata Jarosińska-Jedynak, minister funduszy i polityki regionalnej; Jerzy Kwieciński, minister inwestycji i rozwoju w latach 2018/19, prezes zarządu PGNiG; Hans Gert-Pottering, poseł do Parlamentu Europejskiego, przewodniczący PE w latach 2007-09; Maros Sefcović reprezentujący Komisję Europejską, wiceprzewodniczący ds. stosunków międzyinstytucjonalnych i prognozowania. Podczas panelu zaznaczono, że sytuacja pandemiczna, mimo że mocno zachwiała gospodarką, nie zburzy planów dotyczących wdrażania polityki Zielonego Ładu. 

Przygotowujemy programy odpowiadające potrzebom klimatycznym. Warto zaznaczyć, że programy związane z zielonym ładem i elektromobilnością już dużej mierze są realizowane. Jesteśmy gotowi na wyzwania, jakie niesie Fundusz Sprawiedliwej Transformacji. Z wszystkich ministerstw otrzymaliśmy już blisko 2 tysiące różnych projektów. Myślę, że podobna ilość trafi do nas także z Urzędów Marszałkowskich - mówiła minister funduszy i polityki regionalnej, Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Istotnym wydarzeniem pierwszego dnia Kongresu był drugi z zaplanowanych paneli dyskusyjnych poświęcony budżetowi unijnemu

Udział w nim wziął marszałek województwa, Jakub Chełstowski, minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak, poseł Parlamentu Europejskiego Jan Olbrycht; Marcin Baron reprezentujący Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach oraz Kiejstut Żagun, dyrektor działu doradztwa podatkowego, szef zespołu ds., innowacji, ulg i dotacji KPMG. 

Panel nawiązywał do niedawnych negocjacji nad budżetem UE i płynących z niego korzyściach dla Polski. 

Zobacz także

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.